Notowania

niemcy
27.09.2010 13:09

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego zabójstwa

Do tej pory udało się zidentyfikować 7 z 13 ofiar wypadku autokaru pod Berlinem. Policja zabezpieczyła pojazd 37-letniej kobiety, która prawdopodobnie jest jego sprawczynią. Sprawę prowadzi prokuratura w Poczdamie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zabezpieczono pojazd 37-letniej kobiety, która prawdopodobnie jest sprawczynią wypadku polskiego autobusu w Niemczech. Badany jest stan polskiego autokaru.

[aktualizacja: 19:04]

_ - Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego zabójstwa _ - powiedział - rzecznik prokuratury w Poczdamie Ralf Roggenbuck._ - W Instytucie Medycyny Sądowej rozpoczęły się pierwsze sekcje zwłok ofiar, zarządzone przez sąd. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zwłoki zostaną wydane _ - dodał.

Do tej pory udało się zidentyfikować 7 z 13 ofiar - poinformowało o 18:45 Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wśród zabitych jest dziecko.

_ - O tym, że ofiara została zidentyfikowana, możemy mówić wówczas, gdy mamy stuprocentową pewność co do jej tożsamości. Faktycznie posiadamy listę pasażerów autobusu, a także listę rannych przebywających w szpitalach. Jednak jako policja nie możemy po prostu zestawić obu tych list i stwierdzić, że zidentyfikowaliśmy ofiary _ - wyjaśnił komendant.

Według obecnego na konferencji premiera landu Brandenburgia Matthiasa Platzecka do zidentyfikowania niektórych ofiar katastrofy mogą być konieczne badania DNA, na co potrzeba 36 godzin.

Wczoraj rzecznik policji powiedział, że do katastrofy doszło, gdy kobieta prowadząca wiśniowy samochód osobowy z berlińską rejestracją straciła panowanie nad kierownicą i uderzyła w polski autokar. Kierowca autokaru również stracił wtedy kontrolę nad pojazdem i wpadł na filar wiaduktu.

W katastrofie zginęło 13 osób, a 29 zostało rannych. Obrażenia odniosła też kobieta, która prowadziła samochód osobowy.

Zobacz film z miejsca katastrofy (Associated Press):

Stan ciężko rannych powoli się poprawia

Tymczasem poprawia się stan zdrowia najciężej rannych._ - Życiu trojga Polaków, którzy przebywają w berlińskim szpitalu wypadkowym nie zagraża już niebezpieczeństwo _ - powiedział Polskiemu Radiu chirurg tego szpitala Gerrit Matthes

_ - Bezpośredniego zagrożenia życia w przypadku tych pacjentów już nie ma. Jedna z osób nadal podłączona jest do respiratora, ale mamy nadzieję, że już niedługo. Stan kobiety jest stabilny. Dwóch pacjentów operowaliśmy wczoraj wieczorem. Obaj są również w stabnilnym stanie _ - mówi Matthes

Zobacz reportaż ITNNews (ang.):

Troje ciężko rannych Polaków doznało skomplikowanych złamań kości. Jedna z pacjentek ma zmiażdżone płuco. W szpitalu wypadkowym w Berlinie przebywa też dwoje lżej rannych uczestników wczorajszego wypadku. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku dni będa oni mogli opuścić szpital.

Żałoba w województwie Zachodniopomorskim

Z inicjatywy prezydenta, w porozumieniu z premierem, wojewoda zachodniopomorski ogłosił wtorek dniem żałoby na terenie województwa zachodniopomorskiego - podało MSWiA. W ten sposób zostanie uczczona pamięć ofiar tragicznego wypadku polskiego autokaru pod Berlinem.

W związku z żałobą flagi narodowe na budynkach instytucji publicznych w Zachodniopomorskiem zostaną opuszczone do połowy masztu. Wojewoda apeluje o nieorganizowanie w tym dniu imprez o charakterze rozrywkowym, a w razie braku możliwości ich odwołania, o godne uczczenie pamięci ofiar.

_ - Ponadto w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim została wyłożona księga kondolencyjna, do której mogą się wpisywać osoby chcące złożyć wyrazy współczucia rodzinom ofiar wypadku _ - poinformowała Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA

MOŻNA POMÓC OFIAROM WYPADKU

Czytaj w Money.pl

Tagi: niemcy, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz