Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. kradzieży u Nowosielskiego

0
Podziel się

#
dochodzą aktualne informacje z policji nt. stwierdzonych strat
#

bEgjImGJ

# dochodzą aktualne informacje z policji nt. stwierdzonych strat #

25.02. Kraków (PAP) - Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie włamania i kradzieży w domu zmarłego malarza Jerzego Nowosielskiego - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. Z domu zginęło 9 obrazów i 5 ikon.

Jak określono w postanowieniu o wszczęciu śledztwa, miało ono dotyczyć kradzieży czterech ikon, 11 obrazów, dwóch zegarów oraz pamiątek o wartości szacowanej na ok. 240 tys. zł. Nie wszystkie ze skradzionych dzieł były autorstwa Jerzego Nowosielskiego.

bEgjImGL

W piątek policja ustaliła jednak, iż dwa obrazy - początkowo uznawane za skradzione - znajdowały się w innym miejscu. Są to: obraz olejny przedstawiający w centralnym miejscu postać świętego, a po bokach po cztery ikony z wizerunkami świętych, oraz "Pejzaż z kolejką". Stwierdziła natomiast brak kolejnej ikony - św. Paraskewy. Według najnowszych ustaleń, z domu skradziono więc dziewięć obrazów i pięć ikon.

Część skradzionych prac udało się zidentyfikować dzięki dokumentacji posiadanej przez przyjaciela i opiekuna artysty Andrzeja Starmacha. Są to m.in. dwie ikony z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Chrystusa Pantokratora oraz pięć obrazów olejnych, wśród nich "Cerkiew".

Uaktualnione zdjęcia poszukiwanych prac można zobaczyć na stronie: http://malopolska.policja.gov.pl/node/730.

Artysta zmarł w poniedziałek po południu, do włamania doszło między wtorkowym popołudniem a środą rano. Złodzieje wyważyli okno na parterze z tyłu domu.

bEgjImGR

Okoliczności włamania do domu Jerzego Nowosielskiego wyjaśniają funkcjonariusze ze specjalnej grupy "Vinci" zajmującej się kradzieżami dzieł sztuki. Osoby, które rozpoznają zamieszczone na zdjęciach przedmioty lub mogą mieć informacje pomocne w ustaleniu sprawców, są proszone o kontakt z policyjnym koordynatorem ds. przestępczości skierowanej przeciwko dobrom kultury pod nr. tel. 12 413 44 44 lub 997.

Jerzy Nowosielski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, zmarł w Krakowie w poniedziałek. Miał 88 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w Krakowie w najbliższą sobotę. Artysta zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.(PAP)

hp/ malk/

bEgjImHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)