Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
09.02.2009 11:16

Prokuratura wystąpiła o przekazanie nagrania z egzekucji Polaka

Prokuratura Krajowa w Krakowie, prowadząca śledztwo w sprawie uprowadzenia Polaka, wystąpiła w poniedziałek rano do MSZ o wydanie taśmy z egzekucją - poinformował PAP w poniedziałek naczelnik wydziału Marek Wełna.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokuratura Krajowa w Krakowie, prowadząca śledztwo w sprawie uprowadzenia Polaka, wystąpiła w poniedziałek rano do MSZ o wydanie taśmy z egzekucją - poinformował PAP w poniedziałek naczelnik wydziału Marek Wełna.

W przypadku potwierdzenia wiarygodności nagrania prokuratura rozszerzy kwalifikację prawną śledztwa: będzie ono dotyczyło uprowadzenia i zabójstwa Polaka.

Przekazanie taśmy ma nastąpić za pośrednictwem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która wykonuje czynności zlecone przez prokuraturę.

Pracownik Geofizyki Kraków został uprowadzony 28 września ubiegłego roku. Śledztwo w sprawie jego uprowadzenia na początku października wszczął krakowski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Czynności w tej sprawie, zlecane przez prokuraturę, wykonywać miała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak informował wówczas prok. Wełna, na ówczesnym etapie prokuratura miała ustalać okoliczności uprowadzenia, przesłuchiwać świadków ze spółki, w której był zatrudniony uprowadzony mężczyzna, i gromadzić dokumentację z MSZ.

Wełna wyjaśniał, że na początkowym etapie śledztwa przyjęto rozmaite hipotezy - od najbardziej wiarygodnych aż do tak niewiarygodnych, jak taka, że udział w porwaniu mógł mieć obywatel polski. Wełna zapowiadał, że wszystkie one zostaną zweryfikowane poprzez zebrany materiał dowodowy.

Prokuratura od początku przyjęła, że nadrzędnym priorytetem jest dobro i bezpieczeństwo uprowadzonego Polaka, dlatego nie informowała o śledztwie. W połowie października potwierdziła jedynie medialne informacje, iż jest w posiadaniu listu, który porwany wysłał do rodziny, i że list ten "jest weryfikowany procesowo".

Podobnej weryfikacji prawdopodobnie poddane zostało ujawnione w tym samym czasie nagranie porwanego Polaka, w którym przedstawił się jako Piotr i apelował do pakistańskiego rządu o spełnienie żądań talibskich porywaczy.

Według obowiązującego prawa, śledztwo dotyczące uprowadzenia i zabójstwa Polaka, po zebraniu dowodów i ustaleniu sprawców, mogłoby się zakończyć przekazaniem wniosku o ściganie organom innego państwa.(PAP)

hp/ malk/ woj/

Tagi: prokuratura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz