Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prokuratura wystąpiła o przekazanie nagrania z egzekucji Polaka

0
Podziel się

(dochodzi m.in. informacja ws. ewent. listów gończych oraz inf. o
liście RPO do prokuratury)

bEgTNGad

(dochodzi m.in. informacja ws. ewent. listów gończych oraz inf. o liście RPO do prokuratury)

9.2.Kraków (PAP) - Prokuratura Krajowa w Krakowie, prowadząca śledztwo w sprawie uprowadzenia polskiego geologa w Pakistanie, wystąpiła w poniedziałek rano do MSZ o wydanie taśmy z nagraniem zabójstwa - poinformował PAP w poniedziałek naczelnik wydziału Marek Wełna.

W przypadku potwierdzenia wiarygodności nagrania prokuratura rozszerzy kwalifikację prawną śledztwa: będzie ono dotyczyło uprowadzenia i zabójstwa Polaka.

bEgTNGaf

Przekazanie taśmy ma nastąpić za pośrednictwem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która wykonuje czynności zlecone przez prokuraturę.

"Po potwierdzeniu prawdziwości danych i jeżeli ustaleni zostaną sprawcy przestępstwa, prokuratura wystąpi do właściwego miejscowo sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu i - w konsekwencji - z wnioskiem o wydanie międzynarodowych listów gończych na określone osoby. Nie mamy podpisanej z Pakistanem umowy o ekstradycję, możemy tylko liczyć na zasadę wzajemności"- wyjaśnił prok. Wełna.

Rzeczniczka prokuratora generalnego Katarzyna Szeska poinformowała PAP, że minister sprawiedliwości utrzymuje kontakt z ministrem spraw zagranicznych odnośnie działań organów państwa podejmowanych w sprawie śmierci Polaka. Rzeczniczka zastrzegła jednak, że jedynym podmiotem uprawnionym do udzielania informacji na temat prowadzonego postępowania jest jego gospodarz, czyli krakowski oddział Prokuratury Krajowej.

Udzielenia informacji na temat prowadzonych działań odmówiła także w poniedziałek rzeczniczka ABW, Katarzyna Koniecpolska- Wróblewska.

bEgTNGal

Pracownik Geofizyki Kraków został uprowadzony 28 września ubiegłego roku. Śledztwo w sprawie jego uprowadzenia na początku października wszczął krakowski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Czynności w tej sprawie, zlecane przez prokuraturę, wykonywać miała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak informował wówczas prok. Wełna, na ówczesnym etapie prokuratura miała ustalać okoliczności uprowadzenia, przesłuchiwać świadków ze spółki, w której był zatrudniony uprowadzony mężczyzna, i gromadzić dokumentację z MSZ.

Wełna wyjaśniał, że na początkowym etapie śledztwa przyjęto rozmaite hipotezy - od najbardziej wiarygodnych aż do tak niewiarygodnych, jak taka, że udział w porwaniu mógł mieć obywatel polski. Wełna zapowiadał, że wszystkie one zostaną zweryfikowane poprzez zebrany materiał dowodowy.

Prokuratura od początku przyjęła, że nadrzędnym priorytetem jest dobro i bezpieczeństwo uprowadzonego Polaka, dlatego nie informowała o śledztwie. W połowie października potwierdziła jedynie medialne informacje, iż jest w posiadaniu listu, który porwany wysłał do rodziny, i że list ten "jest weryfikowany procesowo".

bEgTNGam

Podobnej weryfikacji prawdopodobnie poddane zostało ujawnione w tym samym czasie nagranie porwanego Polaka, w którym przedstawił się jako Piotr i apelował do pakistańskiego rządu o spełnienie żądań talibskich porywaczy.

Z prośbą o informacje w sprawie obecnego stanu śledztwa prowadzonego w krakowskim wydziale PK zwrócił się w poniedziałek do prok. Wełny rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.(PAP)

hp/ mja/ pz/ malk/ gma/

bEgTNGaG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)