Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura żąda 27 lat więzienia dla byłego generała Gotoviny

0
Podziel się:

Prokuratura oenzetowskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej
Jugosławii zażądała dla byłego chorwackiego generała, 60-letniego Ante Gotoviny 27 lat więzienia za
zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w Chorwacji w 1995 roku.

Prokuratura oenzetowskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii zażądała dla byłego chorwackiego generała, 60-letniego Ante Gotoviny 27 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w Chorwacji w 1995 roku.

Dokument prokuratury, datowany 16 lipca, został podany do wiadomości publicznej we wtorek.

Prokurator żąda dla sądzonych wraz z Gotoviną 55-letniego byłego generała Mladena Markacza i 60-letniego byłego generała Ivana Czermaka odpowiednio 23 i 17 lat więzienia.

Wspólny proces trzech byłych generałów ma związek z czystkami etnicznymi dokonywanymi na Serbach pod koniec wojny w Chorwacji w 1995 roku.

Gotovina dowodził wówczas operacją "Burza", podczas której Chorwacja odzyskała terytoria, na których Serbowie proklamowali samozwańczą "Republikę Serbskiej Krajiny". Ofensywa spowodowała przymusowy exodus od 150 tys. do 200 tys. Serbów do Serbii i Bośni. Jak twierdzi prokuratura, zginęło wtedy ponad 150 osób.

Trzech oskarżonych nie przyznało się do zarzucanych im czynów: zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości, w tym mordów, prześladowań, deportacji, niehumanitarnego traktowania cywilów oraz grabieży mienia prywatnego i publicznego. Grozi im dożywocie.

W akcie oskarżenia prokuratura napisała, że Gotovina - były żołnierz Legii Cudzoziemskiej - nie podjął żadnych kroków przeciwdziałających okrucieństwom, ani ich nie zatrzymał, kiedy się już rozpoczęły; nie podjął również działań przeciwko tym, którzy dokonali zbrodni.

Dla znacznej części Chorwatów były generał jest bohaterem walk o niepodległość kraju. Chorwaci nadal uważają, że kampania z roku 1995 była koniecznością.

Gotovina ukrywał się od 2001 roku. Aresztowano go w grudniu 2005 roku na Wyspach Kanaryjskich. Czermak, były minister obrony w chorwackim rządzie, i Markacz, były dowódca sił specjalnych chorwackiej policji, stawili się dobrowolnie przed trybunałem w marcu 2004 roku. Proces całej trójki rozpoczął się w Hadze w marcu 2008 roku. (PAP)

jo/ ap/

6722872 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)