Notowania

prom
25.11.2009 21:23

Prom Atlantis odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Amerykański wahadłowiec Atlantis odłączył się w środę od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), rozpoczynając podróż powrotną na Ziemię. W piątek po południu czasu polskiego ma wylądować na kosmodromie na przylądku Canaveral na Florydzie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Amerykański wahadłowiec Atlantis odłączył się w środę od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), rozpoczynając podróż powrotną na Ziemię. W piątek po południu czasu polskiego ma wylądować na kosmodromie na przylądku Canaveral na Florydzie. *

Wahadłowiec był przez tydzień zadokowany przy ISS, a członkowie jego załogi trzykrotnie wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną, by przeprowadzić prace montażowe. Atlantis dostarczył na orbitę ponad 12 ton zaopatrzenia i części zamiennych.

Sześciu astronautów, którzy 16 listopada wyruszyli na pokładzie promu w kosmos, zabrało w drogę powrotną na Ziemię również swą amerykańską koleżankę Nicole Stott, która spędziła na stacji orbitalnej trzy miesiące. 47-letnia Stott deklaruje, że nie może się doczekać spotkania z mężem i 7-letnim synem. Podobnych uczuć doznaje Randolph Bresnik z załogi Atlantis, który w trakcie lotu po raz drugi został ojcem - jego żona urodziła córeczkę.

Kolejny lot wahadłowca na ISS ma się rozpocząć 4 lutego przyszłego roku, wystartuje wtedy pojazd Endeavour. Potem promy wykonają już tylko trzy loty orbitalne. Przez następne co najmniej pięć lat, do czasu zbudowania nowych amerykańskich załogowych pojazdów kosmicznych, komunikacja pasażerska ze stacją orbitalną będzie realizowana wyłącznie przez rosyjskie statki Sojuz. (PAP)

dmi/ mc/

5195975 5196031 arch.

Tagi: prom, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz