Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Promesy na prawie 41 mln zł dla samorządowców z Podkarpacia

0
Podziel się:

Promesy na kwotę prawie 41 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych
przekazał 108 samorządom Podkarpacia minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Promesy na kwotę prawie 41 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych przekazał 108 samorządom Podkarpacia minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Minister podczas uroczystości prosił samorządowców, aby te pieniądze wydane zostały szybko i mądrze oraz żeby w inwestycje realizowane za te środki zaangażowane zostały firmy lokalne.

Zaapelował również o przejrzenie programów ochrony przed powodzią. "Nie z punktu widzenia obowiązku formalnego, tylko możliwości realnego wprowadzenia tego programu w życie. Nie możemy się dać zaskoczyć" - zwrócił się do zebranych w Mielcu samorządowców.

Zdaniem Millera, bardzo ważną kwestią jest stworzenie programu ochrony przed powodzią obszarów Górnej Wisły. Jak zaznaczył, na obszar ten spada mniej więcej 40 proc. deszczu, który spada na teren całej Polski.

"Proszę, żeby Państwo byli czynni w tworzeniu tego programu. Skończyły się czasy pisania programów w Warszawie" - powiedział.

Wicestarosta powiatu ropczysko-sędziszowskiego Stanisław Ziemiński powiedział, że otrzymana promesa, 1,1 mln zł, przeznaczona będzie na odbudowę infrastruktury drogowej oraz remont hali sportowej przy zespole szkół w Ropczycach.

"Nasz powiat został bardzo dotkliwie dotknięty podczas powodzi w ubiegłym roku. Pieniądze, jakie otrzymujemy, to kropla w morzu potrzeb. Usuwanie skutków powodzi potrwa u nas jeszcze kilka lat" - dodał Ziemiński.

W 2009 r. straty w infrastrukturze samorządów spowodowane przez klęski żywiołowe wyniosły na Podkarpaciu ponad 382 mln zł. Tylko powódź, która nawiedziła m.in. powiat ropczycko-sędziszowski w maju i czerwcu, wyrządziła szkody na sumę 333 mln zł.

Województwo podkarpackie otrzymało z budżetu państwa w ubiegłym roku ok. 127 mln zł m.in. na usuwanie skutków powodzi, osuwisk i wypłatę zasiłków dla poszkodowanej ludności.

W sumie 165 mln zł na odbudowę dróg i mostów otrzymają od MSWiA regiony poszkodowane w wyniku klęsk żywiołowych. Chodzi przede wszystkim o infrastrukturę zniszczoną w czasie powodzi i podtopień w 2009 r.(PAP)

huk/ itm/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)