Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Promocja absolwentów WAT - pierwszy raz przed GNŻ w Warszawie

0
Podziel się:

150 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej, w tym 17 kobiet, zostało w
piątek promowanych na pierwszy stopień oficerski. Była to pierwsza promocja absolwentów WAT od
sześciu lat i pierwsza taka uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

150 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej, w tym 17 kobiet, zostało w piątek promowanych na pierwszy stopień oficerski. Była to pierwsza promocja absolwentów WAT od sześciu lat i pierwsza taka uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

"Mam nadzieję, że przez lata trudnych studiów zdobyliście hart ducha, który pozwoli zmierzyć się z przeciwnościami, które napotkacie na waszej drodze" - powiedział rektor-komendant WAT gen. bryg. Zygmunt Mierczyk. Zachęcał absolwentów do utrzymywania kontaktu z uczelnią.

"Na współczesnym polu walki o powodzeniu coraz częściej decydują nowe technologie, potrzeba nowej generacji ludzi do ich obsługi" - podkreślił szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch, który w imieniu prezydenta mianował absolwentów na stopień podporucznika. Dodał, że służba w wojsku jest pełna niespodzianek i wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji.

Szef BBN Stanisław Koziej odczytał list od prezydenta Bronisława Komorowskiego, który podkreślił, że ceremonia nominacji oficerskich zbiega się z 60-leciem WAT - "ważnego zaplecza naukowego MON, sił zbrojnych i całego systemu bezpieczeństwa".

W uroczystości wzięli też udział wiceminister obrony Czesław Mroczek, przedstawiciele ministerstwa nauki innych uczelni wojskowych oraz dowództw rodzajów sił zbrojnych, biskup polowy WP Józef Guzdek, biskup ewangelicki Mirosław Wola, kanclerz ordynariatu prawosławnego ks. Eugeniusz Bójko; attache wojskowi, przedstawiciele Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i policji, a także bliscy promowanych absolwentów.

Powstała w 1951 r. Wojskowa Akademia Techniczna kształci obecnie na sześciu wydziałach i 14 kierunkach studiów ok. 9500 studentów, w przeważającej większości cywilnych. Uczelnią cywilno-wojskową WAT stała się na mocy ustawy w 2002 r.

WAT prowadzi programy i prace badawcze, dotyczące m.in. symulacji i modelowania pola walki, automatyzacji systemów dowodzenia i łączności, optoelektroniki i technologii laserowych, tzw. inteligentnej amunicji oraz inżynierii materiałowej. Uczelnia współpracuje z zakładami przemysłu zbrojeniowego oraz z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Kadra WAT uczestniczy w pracach 75 międzynarodowych zespołów badawczych. Dotychczas uczelnię ukończyło prawie 50 tys. absolwentów.(PAP)

brw/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)