Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Propozycje ws. kar za złamanie zakazu stadionowego - do komisji

0
Podziel się:

Sankcje karne za złamanie zakazu stadionowego i skrócenie okresu
przechowywania zapisu z kamer, jeśli nie jest on potrzebny jako dowód, zakłada projekt nowelizacji
ustawy o imprezach masowych przesłany w środę przez Sejm do dalszych prac w komisjach.

Sankcje karne za złamanie zakazu stadionowego i skrócenie okresu przechowywania zapisu z kamer, jeśli nie jest on potrzebny jako dowód, zakłada projekt nowelizacji ustawy o imprezach masowych przesłany w środę przez Sejm do dalszych prac w komisjach.

Ireneusz Raś (PO) przedstawiając projekt w środę w Sejmie powiedział, że proponowana nowelizacja wiąże się z przygotowaniami do Euro 2012 i ma naprawić niedociągnięcia obowiązującej ustawy z marca ubiegłego roku.

Dotychczas ustawa przewiduje zakaz stadionowy, który może być łączony z obowiązkiem stawiania się na policji w czasie trwania imprezy masowej na tym stadionie, ale nie wprowadza sankcji za nieprzestrzeganie zakazu. Projekt zmierza do wprowadzenia za nieprzestrzeganie zakazu stadionowego kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Zgodnie z obowiązująca ustawą zapis z monitoringu imprezy masowej musi być przechowywany przez rok. Proponowane zmiany - podjęte z uwzględnieniem sugestii organizatorów skarżących się na nadmierne obciążenie serwerów - zmierza do skrócenia tego okresu do 60 dni, jeżeli materiał nie jest potrzebny jako dowód w postępowaniu karnym.

"Nowe prawo zaczęło funkcjonować bardzo dobrze, sprawdzać się w praktyce, imprezy masowe są coraz bezpieczniejsze i przyjaźniejsze" - powiedział Michał Jaros (PO). "Zostały już wydane niezbędne rozporządzenia MSWiA, teraz czas na kosmetykę samej ustawy" - dodał.

Tadeusz Woźniak (PiS) uznał, że proponowane zmiany są godne poparcia, choć skrócenie okresu przechowywania zapisów z kamer budzi wątpliwości. Wprowadzenie kar za nieprzestrzegania zakazu stadionowego uznał za krok we właściwym kierunku. "Niepoprawnych chuliganów należy odseparować od osób pragnących przeżywać sportowe emocje. Ważne, aby osobiste przeżycia i zorganizowany doping kibiców nie zagrażały nikomu i nikogo nie obrażały" - powiedział.

Tadeusz Tomaszewski (Lewica) uznał, ze proponowane zmiany "idą w kierunku oczyszczania polskiego sportu", a celem jest "aby polski stadion był otwarty dla rodzin, dla wszystkich grup społecznych, a nie tylko dla zorganizowanych grup szalikowców".

Projekt poparł także Mirosław Pawlak (PSL). Wiceminister sportu Tadeusz Półgrabski poinformował, że dotychczas sądy wydały 1600 zakazów stadionowych.(PAP)

brw/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)