Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prosto z sal filharmonii - transmisje koncertów w internecie

0
Podziel się:

Poszukując miejsca dla muzyki poważnej w nowych mediach filharmonie
udostępniają online nagrania z koncertów. Na żywo planuje je nadawać Filharmonia Narodowa w
Warszawie, cały swój repertuar od pięciu lat transmituje Filharmonia Podlaska w Białymstoku.

Poszukując miejsca dla muzyki poważnej w nowych mediach filharmonie udostępniają online nagrania z koncertów. Na żywo planuje je nadawać Filharmonia Narodowa w Warszawie, cały swój repertuar od pięciu lat transmituje Filharmonia Podlaska w Białymstoku.

O pozyskanie środków na transmisję swoich koncertów Filharmonia Narodowa w Warszawie stara się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - powiedział PAP odpowiedzialny za projekt zastępca dyrektora Filharmonii Narodowej w Warszawie, Wojciech Nowak.

Na stronie internetowej filharmonii koncerty na żywo będzie można oglądać prawdopodobnie od następnego roku. "Projekt jest niewątpliwie w sferze zainteresowania resortu kultury, natomiast wiadomo, że wymaga to przygotowania infrastruktury technicznej w filharmonii" - mówił Nowak.

"Filharmonia chciałaby, aby za transmisję internauci nie musieli płacić" - stwierdził Nowak, dodając jednak, że "koncepcji jest wiele".

Chcąc transmitować koncerty online, Filharmonia Narodowa podąża śladem światowych. Koncerty grane m.in. w New York Philharmonic czy Berliner Philharmonie można oglądać na ich stronach od kilkunastu lat.

Dzięki szerokiej dostępności internetu transmitowane tam koncerty muzyki poważnej mogą cieszyć się większym zainteresowaniem niż w telewizji - uważa zastępca dyrektora. Jego zdaniem, w telewizji programy poświęcone muzyce poważnej najczęściej są emitowane na trudno dostępnych kanałach.

"Jako Filharmonia Narodowa powinniśmy mieć zasięg ogólnokrajowy - mówił Nowak. - Tymczasem jesteśmy ograniczeni w naturalny sposób do publiczności warszawskiej". "Czy transmisje z sal koncertowych zwiększą liczbę odbiorców muzyki poważnej - czas pokaże".

Nowak nie wie, jaki będzie koszt takich transmisji. "Za zgodę na transmisję trzeba zapłacić wszystkim występującym na scenie muzykom, a honoraria artystów przyjeżdżających do filharmonii są różne" - mówił.

Jeżeli Filharmonii Narodowej z powodu braku funduszy nie uda się samodzielnie zrealizować projektu, będzie się ona starać o nawiązanie współpracy z innymi partnerami, np. radiową dwójką czy kanałem TVP Kultura. Grane na scenach Filharmonii Narodowej koncerty byłyby transmitowane na ich stronach internetowych.

Filharmonia Podlaska w Białymstoku jako pierwsza i dotychczas jedyna w kraju nadaje od 2006 roku na żywo wszystkie swoje koncerty w internecie - poinformowała Jolanta Wilczewska, kierownik działu pozyskiwania funduszy zewnętrznych i rozwoju. Nagrania wideo koncertów są na stronie archiwizowane, dzięki czemu można je oglądać nie tylko w dniu koncertu.

"Monitorując wejścia na stronę internetową, widzimy, że nasze koncerty oglądają internauci z całej Polski i Europy" - powiedziała Wilczewska, dodając, że zdarzają się wejścia z innych kontynentów, np. Ameryki Północnej i Afryki.

Internetowe transmisje będą poszerzone o spektakle operowe po powstaniu w Białymstoku Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki i przeniesieniu Filharmonii Podlaskiej i Opery Podlaskiej do nowego budynku, co nastąpi w 2012 roku. (PAP)

mce/ mlu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)