Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest samorządowców przeciw zmianom w prawie geologicznym

0
Podziel się:

Samorządowcy i mieszkańcy terenów, na których mogą powstać odkrywkowe
kopalnie węgla, protestowali w środę przed Sejmem przeciw zmianom w prawie geologicznym i
górniczym. Omawiane w Sejmie zmiany liberalizują przepisy i pozwalają łatwiej budować nowe kopalnie
- twierdzą samorządowcy i ekolodzy uczestniczący w proteście.

Samorządowcy i mieszkańcy terenów, na których mogą powstać odkrywkowe kopalnie węgla, protestowali w środę przed Sejmem przeciw zmianom w prawie geologicznym i górniczym. Omawiane w Sejmie zmiany liberalizują przepisy i pozwalają łatwiej budować nowe kopalnie - twierdzą samorządowcy i ekolodzy uczestniczący w proteście.

Protest zorganizował Społeczny Komitet "STOP Odkrywce" przeciwny wykorzystaniu złoża węgla brunatnego w okolicach Legnicy, mieszkańcy 5 województw zagrożonych budową innych kopalń węgla oraz organizacja ekologiczna Greenpeace. W proteście, według policji, wzięło udział ok. 450 osób.

Uczestnicy protestu złożyli petycję do marszałka, w której domagają się wycofania projektu z Sejmu i rozpoczęcia prac nad nowym. Rządowy projekt w ich ocenie może doprowadzić do ekspansji kopalni węgla brunatnego kosztem środowiska i praw obywatelskich i bez kontroli państwa. Ekolodzy przypominają, że budowa nowych kopalń i spalanie wydobytego z nich węgla spowoduje wzrost emisji gazów cieplarnianych. Takie działanie prowadzi do zmian klimatu - przypominają.

W ocenie przeciwników zmian, wprowadzanie ich przed rozpoczynającą się za tydzień światową konferencją klimatyczną ONZ w Kopenhadze jest niedopuszczalne, bo zwiększa to uzależnienie Polski od węgla i nie prowadzi do obniżenia emisji CO2. Według Magdaleny Zowsik z Greenpeace, prace nad ustawą powinny zostać przerwane, a rządowy projekt napisany od nowa w taki sposób, który zabezpieczy interesy społeczeństwa.

Protestujący przypominali, że podczas referendów w ośmiu gminach, na których terenie miałyby powstać kopalnie odkrywkowe (pomiędzy Legnicą, Lubinem i Ścinawą oraz na złożu Gubin-Brody) mieszkańcy opowiedzieli się przeciw takim inwestycjom. Wójt gminy Lubin Irena Rogowska podkreślała, że mieszkańcy nie chcą wegetować przy wyrobiskach kopalnianych i kominach elektrowni. W jej ocenie powstanie odkrywki koło Lubina oznaczałoby wysiedlenie 20 tys. ludzi.

Według ekologów projektowana nowelizacja może być sprzeczna z konstytucją i unijnym prawem, m.in. narusza prawo własności i odbiera gminom możliwość decydowania o ich rozwoju. Projekt pozwala na wywłaszczenie nieruchomości w związku z budową kopalni, nakazuje samorządom wpisywanie złóż kopalin do planów zagospodarowania przestrzennego i wyłącza samorządy i organizacje społeczne z procesu udzielania koncesji i utrudnia ich zaskarżenie.

(Planujemy kontynuację tematu) (PAP)

ago/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)