Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest służb mundurowych. W Warszawie już pikieta

0
Podziel się:

Związkowcy domagają się, by podwyżki w 2012 r. objęły, nie tylko policjantów i żołnierzy, ale też pozostałych funkcjonariuszy.

Protest służb mundurowych. W Warszawie już pikieta
(PAP/Paweł Supernak)

Przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie rozpoczęła się pikieta Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Na placu Bankowym zebrało się kilkaset osób. Niektórzy trzymają w rękach flagi z logo Solidarności, a także poszczególnych organizacji związkowych. Protestujący używają gwizdków i syren. Pikietujący zablokowali główną bramę wjazdową do urzędu. Ruch kołowy oraz komunikacji miejskiej na placu odbywa się bez utrudnień.

To kolejny etap akcji protestacyjnej służb mundurowych. 19 grudnia Federacja powołała ogólnopolski komitet protestacyjny. Była to reakcja na expose premiera Donalda Tuska, który zapowiedział podwyżki uposażeń tylko dla żołnierzy i policjantów - mniej więcej po 300 zł brutto, od 1 lipca 2012 roku.

Około godz. 14.15 przed bramą urzędu wojewódzkiego zaplanowana jest konferencja prasowa przewodniczących związków wchodzących w skład Federacji: strażników granicznych, strażaków, funkcjonariuszy więziennictwa, a także policjantów.

Mundurowi mają pikietować także w pozostałych miastach-organizatorach Euro 2012: w Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu. Protesty mają się zakończyć wręczeniem petycji wojewodom.

Przed świętami Bożego Narodzenia - na znak protestu - oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji. 5 stycznia w wielu miejscach w kraju w samo południe na kilka minut włączono syreny i sygnalizację świetlną w pojazdach służbowych. 10 stycznia funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili tzw. strajk włoski na lotnisku w Warszawie oraz na przejściach granicznych z Ukrainą w Dorohusku i w Medyce. Protest polegał na skrupulatnej kontroli podróżnych.

Federacja zapowiada, że jeśli te działania nie przyniosą oczekiwanego efektu, 17 stycznia zapadną decyzje o dalszych formach protestu. Akcje protestacyjne poparli związkowi celnicy. Spotkanie ze związkowcami służb mundurowych w MSW w sprawie podwyżek zaplanowane jest na 18 stycznia. Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział, że podczas analizy budżetów podległych mu służb spróbuje poszukać pieniędzy na ewentualne podwyżki dla pograniczników i strażaków.

Przepisy zabraniają funkcjonariuszom służb mundurowych strajkowania. Mogą jednak oni podejmować akcje protestacyjne w innych formach, np. oflagować komendy i posterunki, prowadzić tzw. strajk włoski czy też uczestniczyć w pikietach.

Na podwyżki dla policjantów w 2012 roku w projekcie budżetu zarezerwowano ponad 200 mln zł.

O proteście służb mundurowych czytaj w Money.pl
Mundurowi idą na urzędy. Czego żądają? Funkcjonariusze służb mundurowych będą pikietować w południe urzędy wojewódzkie w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu.
Wywierają presję. Nie dostaną tyle, co policja Na 18 stycznia minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zaprosił związki zawodowe Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej na rozmowy w sprawie ewentualnych podwyżek uposażeń.
Strajk na Okęciu. Sprawdź, czy polecisz Kontrola bezpieczeństwa odbywa się bez zakłóceń i jak na razie kolejki nie są dłuższe niż zazwyczaj.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)