Notowania

bahrajn
21.02.2011 12:11

Protest w Bahrajnie trwa. "Nie ma nauki"

Wsparciem demonstrantów jest ogłoszony strajk nauczycieli. Zamknięto wiele szkół.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Około 10 tys. osób, obozujących na Placu Perłowym w stolicy Bahrajnu Manamie, kontynuowało protest przeciwko lekceważeniu praw szyickiej większości przez sunnicką monarchię.

Wsparciem demonstrantów jest ogłoszony strajk nauczycieli, który doprowadził do zamknięcia wielu szkół. _ Nie ma nauki, zanim rząd nie upadnie _ - skandowało ponad 1500 zebranych na Placu Perłowym nauczycieli.

Opozycja domaga się przekształcenia Bahrajnu w rzeczywistą monarchię konstytucyjną, zapewniającą obywatelom większy wpływ na rządzenie państwem. Żąda się także uwolnienia więźniów politycznych.

Król Bahrajnu Hamad ibn Isa al-Chalifa zwrócił się do swego syna i następcy o podjęcie dialogu ze wszystkimi partiami politycznymi, ale po krwawych akcjach policyjnych przeciwko demonstrantom ugrupowania opozycyjne są w tej sprawie ostrożne.

Niepokoje rozlewają się po Bliskim Wschodzie. Zobacz reportaż ITN News (ang.):

Choć szyici stanowią 70 proc. ludności kraju, mają tylko mniejszościową reprezentację w 40-osobowym parlamencie, gdyż - jak sami tłumaczą - dyskryminuje ich prawo wyborcze.

Rząd zdominowany jest personalnie przez członków panującej od 200 lat w Bahrajnie rodziny Chalifa. Premier i zarazem stryj obecnego monarchy Chalifa ibn Salman al-Chalifa sprawuje swój urząd od chwili zniesienia brytyjskiego protektoratu w 1971 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t132056.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejny;dzien;demonstracji;w;bahrajnie,21,0,774933.html) Kolejny dzień demonstracji w Bahrajnie Opozycja domaga się ustąpienia rządu. Obie strony deklarują chęć do negocjacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t131911.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/msz;odradza;podroze;do;libii;i;bahrajnu,212,0,774612.html) MSZ odradza podróże do Libii i Bahrajnu Na terenie tych krajów przebywa obecnie kilkuset Polaków. To najczęściej pracownicy firm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t132057.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tysiace;manifestantow;znow;na;ulicach;w;stolicy;bahrajnu,75,0,774475.html) Tysiące manifestantów znów na ulicach w stolicy Bahrajnu Król ugiął się pod żądaniami opozycji i zdecydował o wycofaniu wojska, które miało rozpędzić demonstrantów.
Tagi: bahrajn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz