Notowania

protesty w grecji
30.07.2011 16:55

Protestujący wyrzuceni z ateńskiego placu

Grecka policja i pracownicy służb miejskich usunęli manifestantów z ruchu oburzonych, którzy od ponad dwóch miesięcy obozowali na centralnym placu Aten, Syntagma (plac Konstytucji), będącym miejscem protestów przeciwko rządowym oszczędnościom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(solidnet_photos/CC/Flickr)

Grecka policja i pracownicy służb miejskich usunęli manifestantów z ruchu _ oburzonych _, którzy od ponad dwóch miesięcy obozowali na centralnym placu Aten, Syntagma (plac Konstytucji), będącym miejscem protestów przeciwko rządowym oszczędnościom.

Według policyjnego komunikatu, rozmontowano obozowisko i _ prowizoryczne instalacje _, umieszczone 25 maja na stołecznym placu naprzeciwko parlamentu. Usunięte zostały także _ różne przedmioty zanieczyszczające środowisko _.

Policja poinformowała, że w operacji musiało uczestniczyć 25 ciężarówek. W czasie usuwania obozu aresztowano osiem osób - czterech Greków, dwóch Francuzów, Niemca i Rumuna - pod zarzutem _ naruszenia przepisów o ochronie środowiska _.

Jeden z ewakuowanych manifestantów relacjonował, że nie doszło do przepychanek, _ ale na swój sposób policjanci wyrazili się bardzo jasno, że mamy się zbierać _. Inny _ oburzony _ opowiadał, że manifestanci chcieli na opustoszałym placu rozwiesić jeszcze transparent, ale służby kazały go zwinąć, grożąc aresztowaniem.

Od 25 maja greccy _ oburzeni _, na wzór hiszpańskiego ruchu o tej samej nazwie, zdołali zmobilizować tysiące Greków do protestów przeciwko polityce oszczędności i reform prowadzonej przez socjalistyczny rząd Jeorjosa Papandreu.

29 i 30 czerwca plac Syntagma stał się sceną gwałtownych demonstracji, w czasie których policja użyła gazu łzawiącego. Demonstranci chcieli wówczas udaremnić głosowanie nad programem oszczędnościowym, wymaganym przez MFW i UE.

Od przyjęcia pakietu oszczędnościowego na lata 2011-2015 UE i MFW uzależniały przyznanie Grecji kolejnej, piątej transzy pomocy. Opiewa ona na 12 miliardów euro.

21 lipca na specjalnym szczycie strefy euro uzgodniono nowy pakiet pomocy finansowej dla Aten. Wsparcie z publicznej kasy ma wynieść ok. 109 mld euro. Do tego dojdzie wkład sektora prywatnego w wysokości nawet ok. 50 mld euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t141225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajki;w;grecji;protestuja;przeciw;oszczednosciom,202,0,847818.html) Strajki w Grecji. Nie chcą oszczędności Wstrzymano ruch kolejowy, nie działa komunikacja miejska w Atenach. Strajkują też pracownicy ministerstw i kilku banków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t136416.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nauczyciele;i;lekarze;na;uliach;aten,251,0,803067.html) Nauczyciele i lekarze na uliach Aten Protestują przeciwko planom łączenia szkół i szpitali w celu redukcji kosztów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t152745.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/greccy;taksowkarze;blokuja;turystow,15,0,876047.html) Greccy taksówkarze blokują turystów Strajkujący greccy taksówkarze blokowali dziś drogi prowadzącego do głównego lotniska kraju w Atenach i portu morskiego w Pireusie.
Tagi: protesty w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz