Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty Occupy w USA. Oszacowali koszty

0
Podziel się:

Najbardziej obciążające finansowo były dla miast koszty nadgodzin policjantów oraz opłaty dla agencji ochrony.

Protesty Occupy w USA. Oszacowali koszty
(PAP/EPA)

Zabezpieczenie trwających od dwóch miesięcy ogólnokrajowych protestów zainspirowanych nowojorskim ruchem Occupy Wall Street kosztowało dotychczas amerykańskie miasta co najmniej 13 mln dol. - wynika z wyliczeń AP sporządzonych na podstawie danych z 18 miast.

Najbardziej obciążające finansowo były dla miast koszty nadgodzin policjantów oraz opłaty dla agencji ochrony, które nadzorowały marsze i eksmitowały demonstrantów z ich obozowisk. Dalsze wydatki wygenerowało usuwanie skutków protestów przez służby miejskie.

Największe koszty poniosły dotychczas Nowy Jork i Oakland, w których kilkakrotnie doszło do starć policjantów z protestującymi.

W kalifornijskim Oakland, gdzie uczestnicy ruchu Occupy doprowadzili do tymczasowego zamknięcia portu, wydano do tej pory 2,4 mln dol. z miejskiej kasy, w której widnieje 58-milionowa dziura budżetowa._ - Koszty związane z obozowiskami rosną nadwerężając nasze wątłe zasoby - policję, roboty publiczne i inne służby miejskie _ - przyznaje burmistrz Jean Quan.

W innej sytuacji jest departament policji w Nowym Jorku, który wprawdzie na wynagrodzenia dla funkcjonariuszy za nadgodziny wydał już 7 mln dol., jednak jest to relatywnie niewielkie obciążenie dla całego budżetu wielkości 2,4 mld dol.

_ - Tak, jest to znaczące i długotrwałe, ale w ogólnej perspektywie nie jest niczym, do czego nie jesteśmy przygotowani _ - powiedział o zjawisku Occupy zastępca burmistrza Cas Holloway.

Sami protestujący obwiniają za generowanie kosztów właśnie policję._ - To 7 mln dol. podatników, które wydawane są dla zduszenia naszych praw wynikających z pierwszej poprawki _ - oburza się Pete Dutro, demonstrant z Nowego Jorku powołując się na konstytucyjnie gwarantowaną wolność religii, prasy, słowa, petycji i zgromadzeń. - _ Oni jak zwykle przesadnie reagują _ - mówi o środkach ostrożności policji.

_ - Walczymy przeciwko chciwości korporacji a oni martwią się o trawnik? _ - pyta retorycznie Clark Davis z Occupy Los Angeles, gdzie zniszczenia parku miejskiego oszacowano na 200 tys. dol.

Ruch Okupuj Wall Street powstał pod hasłami zmniejszenia rosnących nierówności dochodów w USA i ukarania banków za nadużycia, które doprowadziły do kryzysu w 2008 roku i globalnej recesji. OWS twierdzi, że reprezentuje _ 99 procent _ społeczeństwa amerykańskiego, potraktowane nie fair przez najzamożniejsze 1 procent.

Czytaj więcej o protestach w USA
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t190482.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demonstranci;znowu;na;wall;street;ale;bez;namiotow,8,0,967432.html) Protestują, choć dostali sądowy zakaz Członkowie ruchu _ Okupuj Wall Street _ wrócili do parku Zuccotti w centrum Nowego Jorku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t77172.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;wall;street;nie;ma;juz;namiotow,155,0,967323.html) Wbrew sądowi rozprawił się z demonstrantami Ulice dolnego Manhattanu w Nowym Jorku stały się sceną burzliwej konfrontacji między policją a demonstrantami z ruchu _ Okupuj Wall Street _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)