Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Rosji nie gasną. Choć likwidują obozy demonstrantów

0
Podziel się:

Siły specjalne policji OMON zlikwidowały obóz antyputinowskiej opozycji na placu Kudrińskim.

Protesty w Rosji nie gasną. Choć likwidują obozy demonstrantów
(PAP/ EPA)

Siły specjalne policji OMON w nocy zlikwidowały obóz antyputinowskiej opozycji na placu Kudrińskim, w centrum Moskwy. OMON również uniemożliwił opozycjonistom założenie nowego obozowiska przy pobliskich Nikitskich Worotach.

Na placu Kudrińskim, nieopodal ambasady USA w Rosji, zatrzymano 20 osób, a przy Nikitskich Worotach, przed siedzibą agencji ITAR-TASS - 12 osób.

W sobotę rano przeciwnicy Władimira Putina, protestujący przeciwko jego powrotowi na Kreml, rozbili obóz wokół pomnika Bułata Okudżawy na Arbacie. Koczuje w nim kilkadziesiąt osób.

Obecne demonstracje oponentów Putina trwają w stolicy Rosji nieprzerwanie od 6 maja. Policja zatrzymała w tym czasie ponad 1200 osób, w tym przywódców protestów - walczącego z korupcją adwokata i blogera Aleksieja Nawalnego, koordynatora radykalnego Frontu Lewicy Siergieja Udalcowa i lidera liberalnego ruchu Solidarność Ilję Jaszyna. Dwaj pierwsi zostali skazani na 15 dni aresztu, a Jaszyn - na 10 dni.

Opozycjoniści przenoszą się z miejsca na miejsce. Wcześniej manifestowali m.in. na skwerze Iljińskim, pod oknami administracji prezydenckiej, na placu Aleksandra Puszkina i na Czystych Prudach. Byli już też przez kilkanaście godzin na placu Kudrińskim.

W manifestacji - w zależności od pory dnia - uczestniczy od kilkudziesięciu do kilkuset, a niekiedy kilku tysięcy osób. Jaszyn ogłosił, że akcja jest bezterminowa. Jej uczestnicy - jak przekazał - żądają uwolnienia więźniów politycznych, zreformowania systemu politycznego i przeprowadzenia uczciwych wyborów.

Wśród protestujących są przeciwnicy Putina z innych regionów Rosji, w tym z Uralu, a nawet Syberii.

Czytaj więcej w Money.pl
Do więzienia za modlitwę o Putina Rosyjski sąd odmówił uwolnienia trzech wokalistek zespołu Pussy Riot.
"Marsz miliona" w Moskwie. Na razie... Około stu opozycjonistów wezwało Rosjan do udziału w majowej akcji.
Mrowie ludzi na ulicach. Tysiące policjantów Demonstranci nieśli transparenty z hasłami _ Oddajcie nam prawo głosu _ i _ Putin na emeryturę _.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)