Notowania

kosmos
09.12.2010 06:00

Prywatny statek kosmiczny na orbicie

Po raz pierwszy prywatna firma wyniosła na orbitę okołoziemską statek kosmiczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jurvetson/CC/Flickr)

*Po raz pierwszy prywatna firma wyniosła na orbitę okołoziemską statek kosmiczny i następnie sprowadziła go na ziemię. Kapsuła Dragon osiadła w środę wieczorem na Oceanie Spokojnym, po tym gdy dwukrotnie okrążyła tego dnia ziemię. *

Poinformowała o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Kapsuła, wyniesiona na orbitę przez rakietę Falcon 9 z Przylądka Canaveral na Florydzie w środę po południu czasu polskiego, została sprowadzona na ziemię i wodowała na Pacyfiku około godziny 20 czasu polskiego.

Rakieta firmy Space Exploration Technologies (SpaceX) ma przewozić na orbitę okołoziemską ładunki, a w przyszłości również ludzi.

Misja wspierana przez NASA ma na celu przetestowanie nowego systemu dostarczania towarów i docelowo także załóg ISS. Zaplanowano jeszcze dwa loty próbne.

Problem transportu ludzi i towarów na stację ISS wymaga szybkiego rozwiązania, gdyż już w przyszłym roku wycofane zostaną z eksploatacji wszystkie amerykańskie wahadłowce. Przesądzają o tym względy bezpieczeństwa i koszty, które okazały się bardzo wysokie.

W okresie przejściowym jedynym środkiem transportu na stację pozostaną rosyjskie pojazdy Sojuz. Jednak korzystanie z nich jest również bardzo drogie. Rosjanie żądają za przetransportowanie jednego astronauty na stację ok. 51 mln dolarów.

Firma SpaceX, której właścicielem jest internetowy biznesmen Elon Musk, zawarła już kontrakty z NASA warte prawie 1,9 mld dolarów. Przewidują one skonstruowanie i przetestowanie rakiety Falcon 9 oraz kapsuły Dragon z przeznaczeniem dla potrzeb stacji ISS.

SpaceX jest jedną z dwóch firm, które zawarły z NASA kontrakty - na łączną sumę 3,5 mld dolarów - na dostarczanie towarów na ISS po wycofaniu amerykańskich wahadłowców.

Według Elona Muska, Falcon 9 powinien być gotowy do transportu ludzi i towarów za trzy lata, po przeprowadzeniu co najmniej trzech lotów próbnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t112995.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/sport_podroze/artykul/wycieczka;w;kosmos;za;200;tysiecy;dolarow,15,0,690447.html) Wycieczka w kosmos za 200 tysięcy dolarów Komercyjny statek Enterprise po raz pierwszy poleciał na orbitę okołoziemską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t115112.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/indie;przygotowuja;misje;na;marsa,65,0,702785.html) Indie przygotowują misję na Marsa Do tej pory Indiom udało się wysłać sondę księżycową, teraz planują loty planetarne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t93205.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/rosja;zbuduje;turystyczny;statek;kosmiczny,241,0,601585.html) Rosja zbuduje turystyczny statek kosmiczny Turystyka kosmiczna to już nie nowość, ale do tej pory turyści latali _ tradycyjnymi _ statkami.
Tagi: kosmos, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz