Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przed Sejmem przez dwie godziny protestowali celnicy

0
Podziel się:

Ok. 300 pracowników służby celnej protestowało w czwartek przed Sejmem.
Celnicy domagali się m.in. podwyżek pensji, objęcia ich systemem emerytalnym służb mundurowych i
zmian w rządowym projekcie ustawy o służbie celnej. Swoje żądania zawarte w petycji złożyli u
marszałka Sejmu.

Ok. 300 pracowników służby celnej protestowało w czwartek przed Sejmem. Celnicy domagali się m.in. podwyżek pensji, objęcia ich systemem emerytalnym służb mundurowych i zmian w rządowym projekcie ustawy o służbie celnej. Swoje żądania zawarte w petycji złożyli u marszałka Sejmu.

"Chcemy by funkcjonariusze celni byli traktowani godnie; tak, by mogli wykonywać swoją pracę" - powiedziała podczas pikiety przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP Barbara Smolińska. Jej zdaniem znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy jest "pełen złych i szkodliwych dla służby celnej rozwiązań".

"Stoi on w sprzeczności z rządowymi deklaracjami dot. poprawy warunków pracy funkcjonariuszy służby celnej i nadania im praw porównywalnych z tymi, jakie mają funkcjonariusze innych służb" - mówiła Smolińska.

Podczas akcji protestacyjnej dokonano symbolicznego pogrzebu służby celnej. Celnicy włożyli do śmietnika trumnę, która miała obrazować sytuację ich grupy zawodowej. Na trumnie umieszczono wstążki z napisami: "Śmierć służby celnej to koniec bezpieczeństwa Polski w UE" oraz "Zielone światło dla szarej strefy".

Na transparentach przyniesionych przez celników były napisy: "Za godną pracę, godna płaca" oraz "Wzywamy Kapicę, by honorowo opuścił stolicę". Wznoszono okrzyki: "Polscy celnicy nie chcą Kapicy". Wiceminister finansów Jacek Kapica jest jednocześnie szefem Służby Celnej.

Przedstawiciele protestujących złożyli na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego petycję, w której domagają się wprowadzenia do projektu ustawy m.in. zapisu o zrównaniu ich w prawach z funkcjonariuszami innych służb mundurowych, objęcia celników systemem emerytalnym służb mundurowych oraz wypłaty zaległych od 2005 roku świadczeń w wysokości 6 mln zł.

Do protestujących wyszli przedstawiciele opozycji. Stanisław Wziątek z Lewicy powiedział, że proponowane w ustawie przepisy w żaden sposób nie będą służyły usprawnieniu służby celnej. Dodał, że interes polskich celników, to interes państwa. Zapowiedział, że zgłoszone w petycji postulaty celników zostaną przez klub Lewicy zgłoszone w formie poprawek do projektu ustawy podczas drugiego czytania.

Poparcie dla postulatów zgłoszonych przez pracowników służby celnej wyraził też poseł PiS Jarosław Zieliński. "Ustawa w obecnym kształcie nie jest przez nas akceptowana" - powiedział poseł. Zapowiedział, że PiS wniesie poprawki do projektu.

Szef Służby Celnej Jacek Kapica powiedział w środę na spotkaniu z dziennikarzami, że projekt noweli wzmacnia system motywacyjny; pozwoli na wypłatę dodatków stażowych, dodatków za pracę w szczególnych warunkach, na granicy czy na drodze. Ponadto - jak dodał - projekt pozwoli "zrekompensować brak wynagrodzenia osobom niesłusznie oskarżonym o korupcję; wprowadzi też podstawy do stałych awansów funkcjonariuszy, co również pozwoli na podnoszenie ich wynagrodzenia".

Akcja protestacyjna trwała dwie godziny. Protest zorganizowały: Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP, Związek Zawodowy "Celnicy" PL, Związek Zawodowy Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy oraz NSZZ "Solidarność" Pracowników Skarbowości. Celnicy - funkcjonariusze i pracownicy cywilni - stanowią 16-tysięczną grupę. (PAP)

pgo/ aop/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)