Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedłużono termin nadsyłania prac konkursowych na pomnik w Smoleńsku

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź ministra kultury
#

# dochodzi wypowiedź ministra kultury #

22.11. Warszawa (PAP) - Do 16 stycznia przedłużono termin nadsyłania prac konkursowych na pomnik w Smoleńsku - poinformował PAP przewodniczący jury konkursu prof. Adam Myjak. Wyniki konkursu, do którego do tej pory zgłoszono ok. 110 prac, zostaną ogłoszone 30 marca.

Konkurs dotyczy opracowania koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Zginęło wtedy 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.

"Prawdą jest, że przedłużyłem termin nadsyłania prac do konkursu, o co wystąpił cały skład jury" - powiedział PAP we wtorek minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Jak wyjaśnił minister, jest to efekt m.in. sygnałów płynących ze środowiska rzeźbiarzy, architektów. Zdrojewski powiedział, że potrzebowali oni trochę więcej czasu m.in. ze względu na skalę trudności w rozpoznaniu terenu oraz wyjątkowy kontekst pomnika, który ma powstać pod Smoleńskiem.

Minister podkreślił, że wyraził zgodę na przesunięcie terminu nadsyłania prac konkursowych również dlatego, że nie wiąże się z tym przesunięcie rozstrzygnięcia konkursu. "Rozstrzygnięcie musi odbyć się w marcu, tak aby projekty były udostępnione w kwietniu i żeby można było wbudować kamień węgielny pod monument" - powiedział Zdrojewski.

"Przedłużenie terminu do 16 stycznia jest spowodowane prośbami wielu uczestników konkursu" - poinformował PAP prof. Myjak. Zaznaczył, że dzięki przedłużeniu terminu artyści będą mogli dopracować projekty, a także poprawić te aplikacje, które zostały niewłaściwie złożone. "Chcemy uspokoić emocje. Było bardzo wiele odwołań i próśb w tej sprawie" - dodał.

"W konkursach to się zdarza bardzo często. Ponadto doszliśmy do wniosku, że nie chcemy rozstrzygać konkursu przed świętami Bożego Narodzenia. To nie jest najlepszy termin. Nie chcemy też budzić niepotrzebnych emocji, choć one na pewno będą" - zaznaczył prof. Myjak.

Poinformował też, że do tej pory do konkursu zgłoszono ok. 110 prac z Polski, ale także z Rosji, Turcji i USA.

Konkurs na pomnik w Smoleńsku ogłosili wspólnie prezydenci: Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. Treść regulaminu konkursu rzeźbiarsko-architektonicznego została zatwierdzona przez ministrów kultury Polski i Rosji.

Całość założenia memorialnego pomnika w Smoleńsku ma objąć obszar o powierzchni około 400 mkw. Wysokość pomnika nie powinna przekraczać pięciu metrów. Ma być wykonany w trwałym, dobrym jakościowo materiale. Twórcy pozostawiono "swobodę wypowiedzi artystycznej". Zaznaczono, że koncepcja zagospodarowania terenu wokół pomnika winna harmonijnie nawiązywać do otoczenia. Całkowity koszt realizacji założenia memorialnego wraz z pomnikiem nie może przekroczyć miliona euro brutto.

Posiedzenie sądu konkursowego odbędzie się 26 marca 2012 r., a ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 30 marca.

W skład sądu konkursowego wchodzi czterech przedstawicieli polskiego ministra kultury, dwóch przedstawicieli ministra kultury Rosji, dwóch przedstawicieli organizacji międzynarodowej Sculpture Network i sekretarz sądu. W jury zasiądą: prof. Adam Myjak, prof. Grzegorz Kowalski, prof. Marek Budzyński, Ewa Komorowska, wdowa po wiceszefie MON, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, prof. Jurij Pawłowicz Wołczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, prof. Stephanje Amparo Weinmyr i Hartmut Stielow, a także sekretarz sądu konkursowego Mariusz Knorowski.

I nagroda wynosi 15 tys. euro, II nagroda - 10 tys. euro, III nagroda - 5 tys. euro. Wystawa pokonkursowa odbędzie się w dniach od 7 kwietnia do 6 maja 2012 r. w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. (PAP)

nno/ agz/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)