Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy: firmy mają problemy ze znalezieniem pracowników

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy mają duże trudności ze
znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, bo wyjeżdżają oni do
pracy za granicę - wynika z badań przeprowadzonych wśród polskich
firm. Zdaniem prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców
Prywatnych Lewiatan Henryki Bochniarz, zjawisko to stanowi
zagrożenie dla rozwoju gospodarki.

Przedsiębiorcy mają duże trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, bo wyjeżdżają oni do pracy za granicę - wynika z badań przeprowadzonych wśród polskich firm. Zdaniem prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryki Bochniarz, zjawisko to stanowi zagrożenie dla rozwoju gospodarki.

PKPP Lewiatan i firma doradcza KPMG były w środę w Warszawie gospodarzami konferencji "Migracja, mobilność, elastyczność - nowy model rynku pracy", poświęconej zjawisku wyjazdów Polaków do pracy w innych krajach. Według przedstawionych na konferencji badań, dla ponad 80 proc. polskich przedsiębiorców migracje pracowników stają się dużym problemem.

"Nawet w regionach z teoretycznie dużym bezrobociem, firmy wskazują brak pracowników jako jedną z głównych barier swego rozwoju. Państwo na razie nie prowadzi żadnej polityki, aby rozwiązać ten problem" - powiedziała Bochniarz w rozmowie z PAP.

Jak podkreśliła, konieczne jest działanie ze strony państwa polegające na obniżeniu pozapłacowych kosztów pracy, a także dopasowanie systemu edukacji do potrzeb krajowej gospodarki. "Brak matematyki na maturze jest sprzeczny z aktualnymi trendami edukacji na świecie i na pewno nie ułatwia dostosowania młodych ludzi do potrzeb rynku pracy" - dodała.

Jak powiedział Leszek Wroński z KPMG, prezentując wyniki przeprowadzonych przez swoją firmę badań, aż 60 proc. pracodawców ma obecnie kłopoty z pozyskaniem pracowników, a kolejne 22 proc. spodziewa się takich kłopotów w najbliższych dwóch latach. Spośród poszczególnych działów gospodarki na największe niedobory pracowników skarżą się firmy produkcyjne, w najmniejszym stopniu problem dotyczy branży energetycznej, handlu i usług.

Jak zaznaczył Wroński, pracodawcy poszukują pracowników z wykształceniem wyższym technicznym, a także zawodowym. "W Polsce nie brakuje menadżerów, którzy zajmują się zarządzaniem, natomiast potrzebna jest kadra specjalistyczna, zajmująca się bezpośrednio procesem produkcji" - wyjaśnił.

Pozytywnym elementem badania, według Wrońskiego, jest fakt, że ponad 50 proc. ankietowanych firm podjęło wysiłki, aby zatrzymać swoich pracowników w kraju m.in. poprzez wprowadzenie wyższych wynagrodzeń zależnych od indywidualnych wyników, a także oferowanie różnego rodzaju kursów i szkoleń.

Firma KPMG zajmuje się doradztwem gospodarczym. Badanie przeprowadziła we wrześniu 2006 roku na reprezentatywnej próbie 104 przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 osób.(PAP)

mja/ bno/ gma/

firma
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)