Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego z wizytą w Episkopacie

0
Podziel się

Zastępca przewodniczącego Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu
Moskiewskiego, Igumen Filip Riabik, spotkał się w czwartek z sekretarzem generalnym Konferencji
Episkopatu Polski, biskupem Stanisławem Budzikiem.

bEgKxTnV

Zastępca przewodniczącego Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, Igumen Filip Riabik, spotkał się w czwartek z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, biskupem Stanisławem Budzikiem.

Rozmawiano "o potrzebie chrześcijańskiego świadectwa we współczesnym świecie, a także o relacjach między Kościołem katolickim w Polsce a Rosyjską Cerkwią Prawosławną w Rosji" - poinformował PAP rzecznik Episkopatu, ks. Józef Kloch.

"Wizytę przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego można postrzegać w kontekście zakończonego niedawno (25 stycznia) Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w czasie którego przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich modlili się o jedność, a w ciągu całego roku podejmują także wspólne działania, zgodne z najważniejszym przykazaniem miłości" - powiedział rzecznik Episkopatu.

bEgKxTnX

Zdaniem ks. Klocha, warto przypomnieć przy tej okazji, że w ubiegłym roku z wizytą w Polsce przebywała w dniach 26-29 września delegacja mnichów prawosławnych z klasztoru w pobliżu Ostaszkowa. Duchowni odebrali na Jasnej Górze kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Umieszczą ją we wznoszonej na terenie klasztoru kaplicy ku czci Matki Bożej i dla upamiętnienia polskich jeńców wojennych, więzionych w czasie II wojny światowej w ich klasztorze zamienionym na więzienie, zamordowanych w Twerze i pochowanych w Miednoje.

Przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego reprezentował Cerkwię Prawosławną w środowych obchodach 65. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau.

Patriarchat Moskiewski decyzją wschodnich patriarchów został erygowany w 1589 roku. Obecnie posiada 12 metropolii i 115 biskupstw, około 500 klasztorów, 20 tysięcy parafii. W skład kleru wchodzi 151 biskupów, 17,5 tys. kapłanów i ponad 2,2 tys. diakonów. Wiernych jest około 70 milionów. W skład Patriarchatu moskiewskiego wchodzi ponadto Ukraińska Prawosławna Cerkiew (5 metropolii, 32 biskupstwa), Białoruska Prawosławna Cerkiew (1 metropolia, 9 biskupstw), Japońska Autonomiczna Cerkiew i kilka diecezji w Europie i Ameryce Północnej. Zwierzchnikiem Kościoła jest, Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl. Jest on szesnastym patriarchą moskiewskim i Wszechrusi od powstania patriarchatu.

Patriarsze moskiewskiemu przysługuje oficjalny tytuł "Jego Świątobliwość, Patriarcha moskiewski i całej Rusi". Rezydencja patriarchy i sobór katedralny pw. Theofanii znajdują się w Moskwie. (PAP)

bEgKxTod

skz/ itm/

bEgKxToy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)