Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedstawiciele m.in. Sejmu, prezydenta za umorzeniem wniosków posłów PiS

0
Podziel się:

Przedstawiciele prokuratora generalnego, Sejmu, prezydenta oraz ministra
spraw zagranicznych ocenili w środę podczas posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, że Traktat
Lizboński nie narusza polskiego porządku prawnego. Zwrócili się do TK o umorzenie części wniosków
posłów PiS.

Przedstawiciele prokuratora generalnego, Sejmu, prezydenta oraz ministra spraw zagranicznych ocenili w środę podczas posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, że Traktat Lizboński nie narusza polskiego porządku prawnego. Zwrócili się do TK o umorzenie części wniosków posłów PiS.

Przedstawiciel Sejmu poseł PO Grzegorz Karpiński tłumaczył, że w dniu złożenia przez posłów PiS wniosku o zbadanie zgodności Traktatu Lizbońskiego z ustawą zasadniczą, Traktat nie stanowił jeszcze elementu porządku prawnego, bo wówczas nie był on jeszcze opublikowany.

Podkreślił, że zakończył się też proces legislacyjny dotyczący ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej w UE. Jej celem jest dostosowanie zasad współpracy między organami władzy wykonawczej i ustawodawczej do sytuacji powstałej po wejściu w życie Traktatu z Lizbony.

Karpiński stwierdził, że nie widzi potrzeby odraczania rozprawy na trzy miesiące, do czasu aż wejdzie w życie ta ustawa. Wnosił o Antoni Macierewicz, który reprezentuje posłów PiS przed Trybunałem.

Także przedstawiciel prezydenta Aleksander Proksa opowiedział się za umorzeniem przez TK wniosków Macierewicza i przedstawiciela drugiej grupy wnioskodawców senatora PiS Piotra Andrzejewskiego.

Jak mówił odnosząc się do niektórych zarzutów polityków PiS, to czy system podejmowania decyzji jest jednomyślny, czy wystarczy kwalifikowana większość samo przez się nie jest elementem, który determinuje rozstrzygnięcie o zgodności Traktatu Lizbońskiego z polską konstytucją, czy z interesami Polski.

Odnosząc się do zarzutów Macierewicza wobec ustawy kompetencyjnej i jego wniosku o odroczenie obecnego posiedzenia TK powiedział, że ta ustawa nie ma bezpośredniego związku ze sprawą zgodności Traktatu Lizbońskiego z konstytucją, a ponadto ustawa jeszcze nie weszła w życie.

Z kolei przedstawiciel ministra spraw zagranicznych Maciej Szpunar powiedział, że zdaniem resortu Traktat z Lizbony nie narusza polskiego porządku konstytucyjnego, ani nie zagraża suwerenności państwa polskiego.

Szpunar opowiedział się także za nieuwzględnieniem przez TK wniosku Macierewicza o odroczenie rozprawy. "Przedmiotem niniejszego postępowania jest zgodność z konstytucją umowy międzynarodowej i o tej zgodności nie może przesądzać akt ustawodawstwa zwykłego" - stwierdził Szpunar.

Przedstawiciel prokuratora generalnego Andrzej Hernand podkreślał, że przekazanie organizacji międzynarodowej kompetencji określonych w konstytucji nie może prowadzić do naruszenia naszej ustawy zasadniczej, w tym uniemożliwiać funkcjonowania RP, jako suwerennego państwa.

Zaproponował też umorzenie postępowania w zakresie Deklaracji nr 17 dołączonej do aktu końcowego konferencji międzyrządowej, która przyjęła Traktat z Lizbony. Według posłów wnioskodawców deklaracja ta jest niezgodna z polską ustawą zasadniczą, gdyż "stanowi ona o wyższości prawa unijnego nad konstytucją"

Zdaniem przedstawiciela prokuratora wobec uchwalenia ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej w Unii Europejskiej zarzuty parlamentarzystów PiS stały się bezprzedmiotowe.

Ponadto grupa posłów PiS na wypadek, gdyby TK nie orzekł o niezgodności z konstytucją zaskarżonych przez nich postanowień Traktatu, zwróciła się do Trybunału o orzeczenie niezgodności z ustawą zasadniczą art. 1 ustawy o ratyfikacji Traktatu z Lizbony.

Zdaniem wnioskodawców, ustawa ta zezwoliła na ratyfikację, nie wskazując na konieczność dołączenia do Traktatu ustaw okołotraktatowych, które pozwoliłyby na akceptację unijnego ustawodawstwa podejmowanego większością głosów poprzez uprzednie przyjmowanie ustaw przez Sejm.

Wniosek o umorzenie postępowania dotyczącego ustawy ratyfikacyjnej złożył poseł Karpiński. Podkreślał, że ustawa taka poświęcona jest zawsze jednemu zagadnieniu - ratyfikacji i nie może być w niej żadnych dodatkowych regulacji okołotraktatowych.(PAP)

stk/ pat/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)