Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd filmów Christopha Schlingensiefa w Warszawie

0
Podziel się:

Pierwszy w Polsce przegląd filmów Christopha Schlingensiefa, jednego z
najciekawszych współczesnych artystów niemieckich, będzie kontynuowany od wtorku w CSW Zamku
Ujazdowskim w Warszawie. Oprócz projekcji, w programie jest m.in. dyskusja o twórczości tego
reżysera.

Pierwszy w Polsce przegląd filmów Christopha Schlingensiefa, jednego z najciekawszych współczesnych artystów niemieckich, będzie kontynuowany od wtorku w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Oprócz projekcji, w programie jest m.in. dyskusja o twórczości tego reżysera.

Filmy Schlingensiefa zaprezentowano wcześniej widzom w Gdańsku i Toruniu. Christoph Schlingensief, określany jako "enfant terrible niemieckiego kina", reżyser filmowy, operowy, teatralny i radiowy, konferansjer talk show i performer, zmarł w 2010 r. w Berlinie, w wieku 49 lat.

"Artysta totalny, bezwzględny prowokator" - tak nazywają go organizatorzy przeglądu. "W polemiczny sposób, niepokornie eksplorował tematy związane z polityką i wykluczeniami stygmatyzującymi ludzi zaliczanych do marginesu społeczeństwa. Sposób, w jaki realizował swoje filmy, łącząc różne metody, formy oraz gatunki filmowe, odwołujące się do estetyki trash cinema, science fiction, porno czy horroru prowokował odbiorców do refleksji nad kwestiami przez niego poruszanymi" - charakteryzuje twórczość Schlingensiefa kuratorka przeglądu, Jolanta Woszczenko. Jak dodaje, "Schlingensief był w Niemczech gwiazdą tej rangi, co bożyszcza muzyki pop, znani politycy czy aktorzy mainstreamowi".

Przegląd w Warszawie potrwa do 3 marca. W programie są m.in. filmy: "Egomania" (1986), "100 lat Adolfa Hitlera" (1989), "Niemiecka masakra piłą mechaniczną" (1990) oraz "Terror 2000" (1994).

"Egomania", apokaliptyczna wizja końca świata z Tildą Swinton i Udo Kierem w obsadzie, zostanie pokazana na otwarcie przeglądu. To "zachwycający wizualnie melodramat o miłości, zazdrości, chciwości, pragnieniu i morderstwie osadzony pomiędzy zaćmieniem słońca, orkiestrowymi pieśniami i dalekimi odgłosami wzburzonego morza" - informują organizatorzy projekcji.

"100 lat Adolfa Hitlera", "Niemiecka masakra piłą mechaniczną" i "Terror 2000" złożyły się u Schlingensiefa na "Trylogię niemiecką". Film "100 lat Adolfa Hitlera" dotyczy ostatnich chwil wodza III Rzeszy, w interpretacji Schlingensiefa. "Ostatnia godzina w bunkrze fuehrera, tuż przed upadkiem nazistowskiego reżimu. Jego przedstawiciele toczą swoją własną wojnę. Groźne, kręte i intrygujące ciemne korytarze bunkra fuehrera są idealnym miejscem dla wszelkiego rodzaju ekscesów. Aktorzy, odgrywając swoje role aż do skraju wyczerpania, ukazują banalność zła w całej swojej obsceniczności" - czytamy w opisie filmu.

W "Niemieckiej masakrze piłą mechaniczną" reżyser sięgnął po estetykę trashowych horrorów; powstał, jak podkreślono w zaproszeniu na przegląd, "krwawy, wrzaskliwy i irytująco satyryczny horror, pełen czarnego humoru politycznego". "Wydarzenia pierwszego dnia zjednoczenia Niemiec doprowadziły do odkrycia jednej z najbardziej dziwacznych zbrodni w jej historii; sześcioosobowa zachodnioniemiecka rodzina z Ruhrpott zmasakrowała grupę emigrantów z NRD" - to streszczenie fabuły.

W "Terrorze 2000" pojawia się wątek polski. Źle dobrana para detektywów bada sprawę zniknięcia niemieckiego pracownika socjalnego i polskiej rodziny, za którą był on odpowiedzialny. Dochodzenie doprowadza detektywów do miasta Rassau we wschodniej części Niemiec, gdzie porywacze z Gladbeck żyją pod przykrywką - jeden jako ksiądz, drugi jako sprzedawca mebli. Współautorem scenariusza "Terroru 2000" jest Oskar Roehler, który dwanaście lat później wyreżyserował film fabularny "Cząstki elementarne" (2006), na podstawie powieści Michela Houellebecqa, z Moritzem Bleibtreuem w obsadzie.

Projekcjom towarzyszyć będą w Warszawie m.in. spotkanie z wieloletnim współpracownikiem i osobistym asystentem Christopha Schlingensiefa, Alexem Jovanovicem oraz dyskusja o twórczości niemieckiego reżysera, pt. "Christoph Schlingensief - artysta totalny" (wstęp wolny). Szczegółowe informacje o programie przeglądu są dostępne na stronie internetowej csw.art.pl.

Pierwszy w Polsce przegląd filmów Schlingensiefa został zorganizowany w trzech miastach. Oprócz Warszawy (28 lutego-3 marca), są to Gdańsk i Toruń, gdzie przegląd odbywał się wcześniej (Gdańsk: 21-24 lutego, CSW Łaźnia, Toruń: 24-26 lutego, CSW Znaki Czasu). Organizatorami przeglądu są CSW Łaźnia w Gdańsku i Goethe-Institut w Warszawie, a partnerami Kino Centrum w CSW Znaki Czasu w Toruniu i Kino.Lab w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. (PAP)

jp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)