Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd filmów szwedzkich w Warszawie

0
Podziel się:

"I cóż, że ze Szwecji" - pod takim hasłem w dniach 20-22 maja w warszawskim
kinie Kultura odbędzie się przegląd filmów z tego kraju. W programie znajdą się nowe, nagradzane
produkcje.

"I cóż, że ze Szwecji" - pod takim hasłem w dniach 20-22 maja w warszawskim kinie Kultura odbędzie się przegląd filmów z tego kraju. W programie znajdą się nowe, nagradzane produkcje.

"Kilkanaście dni temu szwedzka para królewska złożyła gościnną wizytę w Polsce. Organizowany przegląd to rodzaj filmowej rewizyty" - mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich, jednego z organizatorów przeglądu.

"Filmy, które pokażemy to siedem niezwykłych obrazów o ludziach, którzy - każdy na swój sposób - radzą sobie z niepowodzeniami, sukcesami, przyjaźnią, miłością, tradycją, nowoczesnością i karierą" - poinformowała rzeczniczka SFP Aleksandra Klanowska.

Tytuły w programie - wśród nich koprodukcje Szwecji z innymi krajami - to: "Pure" (2010, reż. Lisa Langseth)
, "Wspaniała i kochana przez wszystkich" (2007, Szwecja/Austria/Niemcy, reż. Hannes Holm)
, "Uwiecznione chwile" (2008, Szwecja/Dania/Norwegia/Finlandia/Niemcy, reż. Jan Troell)
, "Fishy" (2008, reż. Maria Blom)
, "Dziewczynka" (2009, reż. Fredrik Edfeldt), "Wszystko płynie" (2008, Szwecja/Niemcy, reż. Mans Herngren) i "Wilk" (2008, Szwecja/Norwegia/Finlandia, reż. Daniel Alfredson).

Film "Pure" uhonorowano szwedzkimi nagrodami filmowymi Złoty Żuk za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę kobiecą. Bohaterką jest 20-letnia Katarina, pochodząca z biednych przedmieść Goeteborga. Gdy dziewczyna natyka się w internecie na klip z "Requiem" Mozarta, ku zdziwieniu własnemu i otoczenia zakochuje się w muzyce poważnej, której wcześniej w ogóle nie słuchała. Pragnąc stać się kimś innym, zmienić swoje życie, Katarina podąża śladem muzyki. Zdobywa pracę w Filharmonii. Opuszcza swojego chłopaka, matkę, przyjaciół. Nawiązuje romans ze starszym od siebie, żonatym dyrygentem.

"Uwiecznione chwile", nakręcone przez znanego szwedzkiego reżysera Jana Troella, zdobyły m.in. Wielką Nagrodę Filmową na festiwalu w Goeteborgu oraz Złote Żuki w kategoriach: najlepszy film, rola kobieca i rola męska. Także w tym filmie centralną postacią jest kobieta - zafascynowana fotografią. Bohaterka, Maria, jest żoną parającego się różnymi zajęciami Sigfrida, ciężko pracującego na utrzymanie rodziny kobieciarza i alkoholika. Jest też matką siedmiorga dzieci. Fotograf Sebastian Petersson uczy ją, jak fotografować . Dzięki temu kobieta zaczyna spoglądać na życie i świat z innej perspektywy.

Również "Dziewczynkę" uhonorowano licznymi nagrodami, np.: nagrodą Szwedzkiego Związku Krytyków Filmowych, Nagrodą Publiczności na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Atenach i nagrodą krytyków FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rejkjawiku. Historia zaczyna się, gdy - wyjeżdżając na misję do Afryki - pewna rodzina zostawia 10-letnią córeczkę pod opieką ciotki. Krótko po tym, ciotka znika z mężczyzną. Zmusza dziewczynkę by ta obiecała, że będzie silna i nikomu się nie zdradzi. Dziewczynka utrzymuje więc w tajemnicy, że mieszka zupełnie sama. Spędza czas na zabawach z rówieśnikami. Nie może nadziwić się zachowaniu dorosłych.

Głównymi organizatorami przeglądu w kinie Kultura są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Ambasada Szwecji i Instytut Szwedzki.

Szczegółowe informacje o terminach poszczególnych projekcji będą dostępne na stronie internetowej www.kinokultura.pl. (PAP)

jp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)