Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 20:06

Przegląd spółek, piątek 18 lutego, godz.20

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 18 lutego godz.20

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 18 lutego godz.20

CERSANIT

Cersanit Rus, rosyjska spółka zależna Cersanitu, podpisała z ZAO Syzranskaya Keramika, spółką pośrednio zależną od Michała Sołowowa, umowę na kupno ceramiki sanitarnej, którą będzie dystrybuować na terenie WNP. Wartość umowy w okresie 5 lat wynosi około 5.750 mln rubli, czyli około 565 mln zł - podał Cersanit w piątkowym komunikacie.

"Przedmiotem umowy jest określenie zasad współpracy w zakresie zakupu przez odbiorcę (Cersanit Rus - PAP) w celu dalszej odsprzedaży ceramiki sanitarnej oraz innych produktów i półproduktów wykonywanych przez producenta (ZAO Syzranskaya Keramika - PAP) i ich dalszej dystrybucji na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw. Szacunkowa wartość umowy, wynikająca z założonej wartości dla okresu 5 lat wynosi około 5.750 mln RUB, co zgodnie ze średnim kursem NBP z dnia zawarcia umowy stanowi równowartość około 564,96 mln PLN" - napisano w komunikacie.

"Zawarcie powyższej umowy wpisuje się w strategię Grupy Kapitałowej Cersanit, zakładającą budowę silnej organizacji producenckiej i handlowej w branży ceramiki sanitarnej, o zasięgu europejskim i ma na celu znaczne zwiększenie obecności emitenta na perspektywicznym rynku wschodnim, a sposób szczególny na terenie Federacji Rosyjskiej" - dodano

POLMOS

Ofertę zakupu zakładów Polmos w Toruniu złożył Krzysztof Mielewczyk, tymczasowy dzierżawca firmy będącej od 2009 roku w stanie upadłości. Sąd ustalił minimalną cenę sprzedaży na 12 mln zł.

Jak poinformowano w toruńskim Sądzie Gospodarczym, wpłynęła oficjalna oferta zakupu Polmosu przez Krzysztofa Mielewczyka za 12 mln zł. Sąd uznał, że taka kwota może być ceną minimalną i polecił syndykowi poinformowanie o tym wszystkich zainteresowanych dotychczas zakupem zakładów.

Syndyk Polmosu próbował dotychczas w trzech przetargach bezskutecznie sprzedać firmę. Początkową cenę 21,2 mln zł, w trzecim przetargu, w grudniu, zmniejszono do 15,7 mln zł, ale nie zgłosił się żaden chętny.

Polmos w Toruniu ogłosiły upadłość w kwietniu 2009 roku. Dwa miesiące później zakład wraz z wyposażeniem został wydzierżawiony pomorskiemu przedsiębiorcy Krzysztofowi Mielewczykowi, właścicielowi firmy "Polskie Pierze i Puch", który jako jedyny z czterech zainteresowanych dysponował odpowiednim zabezpieczeniem finansowym.

Mielewczyk powołał do życia Fabrykę Wódek Kopernik, formalnie jako oddział innej swojej spółki "Hotele Solaris". Toruński zakład rozpoczął wówczas produkcję kilku rodzajów wódek gatunkowych a pracę zachowało około 50 osób z 88 osobowej załogi.

Od tego czasu Mielewczyk starał się kupić Polmos, ale dowodził, że ustalane przez sąd ceny są zbyt wygórowane. Ostatnią propozycją, złożoną 27 grudnia, było 8 mln zł za osiem hektarów gruntu, budynki i wyposażenie.

Ponieważ sąd nie odpowiedział na tę ofertę, Mielewczyk w połowie stycznia zapowiedział likwidację Fabryki Wódek Kopernik w Toruniu. Biznesmen wręczył wypowiedzenia pracownikom i zrezygnował z ubiegania się o przedłużenie zgody na produkcję alkoholu, uzasadniając to utrzymującą się niepewnością czy dłużej będzie dzierżawcą zakładu.

Złożona przez niego w lutym nowa oferta zakupu Polmosu, tym razem za 12 mln zł, była w tej sytuacji zaskoczeniem. "Pewne okoliczności sprawiły, że po długich kalkulacjach postanowiłem złożyć wyższą ofertę" - powiedział dziennikarzom.

Syndyk ma za zadanie powiadomić teraz wszystkich dotychczas zainteresowanych kupnem Polmosu o nowej cenie, na którą zgodził się sąd. Jak oceniła Katarzyna Fuks, syndyk Polmosu, w grę wchodzi około 12 podmiotów, które będą miały czas do 25 marca na ewentualne złożenie ofert zakupu za wyższą cenę.

Umowa dzierżawy dla Mielewczyka, pierwotnie wygasająca z końcem lutego, została przedłużona na czas nieokreślony. Jeśli znajdą się chętni do wyłożenia większej kwoty za zakład, niż oferowane przez niego 12 mln zł, to pomorski biznesmen będzie miał prawo pierwokupu. (PAP)

olz/ jru/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne