Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, 12 października, godz.15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 12 października, godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 12 października, godz. 15

CENTRUM KLIMA

Centrum Klima chce pozyskać z emisji do 3 mln akcji serii C 40,2 mln zł. Pozyskane środki mają w zostać przeznaczone głównie na budowę nowego zakładu magazynowo - produkcyjnego - poinformowali przedstawiciele Centrum Klima na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Zapisy na akcje będą prowadzone od 20 do 22 października.

Oferującym akcje jest DI BRE Banku.

LOTOS

Ponad 400 ton emulsji parafinowych sprzedaje miesięcznie w tym roku spółka Lotos Parafiny, należąca do Grupy Lotos. W całym ubiegłym roku firma sprzedała ich zaledwie kilkaset ton. Emulsje trafiają do przedsiębiorstw z branży drzewnej - poinformował w poniedziałek rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz.

Zachowicz dodał, że jeszcze kilka lat temu krajowy rynek emulsji parafinowych szacowany był na około 20 tysięcy ton. Od tego czasu, głownie poprzez zmiany technologiczne w przemyśle, zapotrzebowanie na emulsje naftowe zmniejszyło się i wynosi około 15 tys. ton.

Emulsje parafinowe stosowane są w przemyśle drzewnym. Przez natryskiwanie płyt emulsją parafinową uzyskuje się dużą odporność na wpływy warunków atmosferycznych. Płyty te charakteryzują się niską nasiąkliwością i pęcznieniem, co umożliwia ich zastosowanie do budowy konstrukcji w technologii szkieletowej. Tego rodzaju płyta posiada odpowiednie parametry techniczne, gwarantujące sztywność i wytrzymałość konstrukcji budynku.

Lotos Parafiny powstała w 2005 roku. Jest jednym z największych w Europie producentów i dystrybutorów parafin. Posiada dwa zakłady produkcyjne w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach.

PKN ORLEN

PKN Orlen przewiduje, że dzięki prowadzonym obecnie inwestycjom ma realne szanse na osiągniecie znaczącej pozycji regionalnej i europejskiej na rynku dwóch kluczowych produktów petrochemicznych: poliolefiny i kwas tereftalowy - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe płockiego koncernu, przedstawiając kierunki rozwoju segmentu petrochemicznego.

Jak podał PKN Orlen, obecnie priorytetami spółki do 2010 r. są m.in.: dokończenie budowy instalacji paraksylenu (PX) i kwasu tereftalowego (PTA), zatrudnienie pracowników do uruchomienia i prowadzenia produkcji oraz działu sprzedaży PTA, budowy organizacji sprzedażowej.

Zakończenie budowy kompleksu PX przewidziane jest na kwiecień 2010 r., a rozruch technologiczny w połowie 2010 r. Rozpoczęcie produkcji przewidziano na trzeci kwartał 2010 r. Zdolności produkcyjne PX wyniosą 50 ton na godzinę, czyli w skali roku 400 tys. ton. Całość produkcji będzie zużywana jako surowiec do produkcji PTA.

Zakończenie budowy kompleksu PTA planowane jest na czerwiec 2010 r., a rozruch mechaniczny w okresie wakacyjnym. Wprowadzenie paraksylenu do instalacji PTA, rozruch technologiczny, postój technologiczny spółka planuje na przełomie września i października 2010 r. Uruchomienie produkcji na rynek nastąpić ma w IV kwartale 2010 r. Zdolność produkcyjna instalacji PTA wyniesie 75 ton na godzinę, tj. w skali roku 600 tys. ton.

"Obecnie wiele koncernów naftowych na świecie skupia się na uzyskaniu bezpośrednich synergii między rafinacją a petrochemią. W PKN Orlen filary tego typu synergii to w dużej mierze wykorzystanie istniejącego potencjału zastosowania półproduktów przerobu ropy jako wsadu do produkcji olefin, optymalne wykorzystanie w petrochemii frakcji do produkcji paliw w warunkach zmiennego popytu oraz stworzenie możliwości korzystniejszego zagospodarowania niskowartościowych produktów rafineryjnych" - podkreślono w komunikacie spółki.

Eksperci płockiego koncernu prognozują, że w wyniku większego popytu na politereftalan etylenu (PET) w regionie, rynek PX i PTA w krajach gdzie działa grupa kapitałowa spółki - Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Czechy i Polska - będzie rósł pomimo notowanego obecnie niskiego poziomu zużycia.

"Główne tendencje, jakie się mogą utrzymać w sferze petrochemicznej do 2013r. to popyt na surowce typu PX i PTA pobudzony rosnącym zużyciem PET. Według prognoz rynek tych komponentów będzie rósł w tempie 10 proc. rocznie, bowiem ich zużycie jest ściśle skorelowane z poziomem zapotrzebowania na PET. Niewykluczone jednak, że rynek może odczuć negatywne skutki rozwoju recyclingu PET" - podał w komunikacie PKN Orlen. W ocenie płockiego koncernu, grupa kapitałowa tej spółki ma obecnie znaczącą pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w branży poliolefin, a w perspektywie najbliższych czterech lat ma szansę na pozycję dużego europejskiego gracza w branży PTA. "PKN Orlen zamierza osiągnąć znaczącą pozycję w regionie i Europie w obszarze tych dwóch kluczowych produktów petrochemicznych" - zaznaczono w komunikacie spółki. Podkreślono w nim także, iż płocki koncern poradził sobie z załamaniem gospodarczym lepiej niż inne wytwórnie olefin w Europie.

PKN ORLEN

PKN Orlen przeprowadził negocjacje na platformie internetowej na dostawy estrów metylowych kwasów tłuszczowych, czyli biokomponentu paliw. Wzięło w nich udział 22 potencjalnych dostawców. Po wyłonieniu podmiotów do dalszych szczegółowych rozmów, procedura negocjacyjna będzie kontynuowana.

Jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe płockiego koncernu, negocjacje w formie aukcji internetowej to jeden z etapów postępowania przetargowego, by wyłonić tzw. "krótką listę" dostawców, z którymi następnie będą prowadzone bezpośrednie rozmowy.

PKN Orlen zastrzegł, iż zaoferowane podczas aukcji ilości estrów metylowych znacznie przewyższają zapotrzebowanie spółki na ten biokomponent. Nie podał jednak, czy już i ile podmiotów wybrano do kontynuowania szczegółowych negocjacji.

Koordynator biura prasowego płockiego koncernu Beata Karpińska powiedziała PAP, że oferty złożone w procedurze są ważne do końca roku. Pytana o termin rozstrzygnięcia przetargu, dodała, iż jest on uzależniony od przebiegu dalszych negocjacji. "Na obecnym etapie nie zastrzegamy ostatecznego terminu, gdyż wszystko zależy od przebiegu indywidualnych dalszych rozmów z wybranymi, potencjalnymi dostawcami" - oświadczyła Karpińska.

Estry metylowe kwasów tłuszczowych (FAME, z ang. Fatty Acid Methyl Esters) są jednym z najbardziej rozpowszechnionych biokomponentów paliw na świecie i mogą być otrzymywane z olejów pochodzących z różnych gatunków roślin oraz z tłuszczów zwierzęcych. (PAP) mb/ asw/ szf/ jru/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)