Notowania

wiadomości
06.06.2011 15:00

Przegląd wiadomości ze spółek 6 czerwca godz. 15.00

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 6 czerwca godz. 15.00

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 6 czerwca godz. 15.00

AC SA

AC, producent samochodowych instalacji gazowych, pod koniec kwietnia złożył prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego. Firma chciałaby zadebiutować na warszawskiej giełdzie w trzecim kwartale tego roku. W planach ma rozbudowę zakładu i rozpoczęcie współpracy z koncernami motoryzacyjnymi na montaż fabryczny i pofabryczny instalacji gazowych.

"Złożyliśmy w kwietniu tego roku prospekt w KNF. Liczymy, że uda nam się zadebiutować na rynku w trzecim kwartale. Uzyskanie statusu spółki publicznej pozwala na uzyskanie rynkowej wyceny spółki, wzmacnia wizerunek, uwiarygodnia firmę w oczach kontrahentów zagranicznych, a to, biorąc pod uwagę nasze plany współpracy z producentami samochodów, jest dla nas niezwykle ważne" - powiedziała PAP Katarzyna Rutkowska, prezes AC.

Obecnie spółka prowadzi pilotażowy projekt z marką Hyundai w zakresie pofabrycznego montażu samochodowych instalacji gazowych na rynek Azji Południowo-Wschodniej.

"Kontrakty z koncernami motoryzacyjnymi na montaż fabryczny instalacji autogazu istotnie zwiększyłby naszą skalę działania i dałyby impuls do dalszego dynamicznego rozwoju" - powiedziała prezes.

AC w latach 2008-2010 zainwestowała w rozwój firmy blisko 29 mln zł. Obecnie trwają prace nad budową centrum badawczo-rozwojowego. Projekt pochłonie w sumie ok. 18 mln zł, przy czym spółka otrzyma ponad 9 mln zł dofinansowania w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

"Liczymy, że z początkiem 2012 r. nasi inżynierowie przeniosą się już do nowych laboratoriów" - poinformowała Rutkowska.

Spółka zatrudnia ponad 400 pracowników, z czego zespół projektowy liczy przeszło 40 osób.

Firma planuje też rozbudowę zakładu produkcyjnego, dzięki czemu zwiększy moce wytwórcze oraz podniesie jakość i efektywność produkcji. Obecnie są one wykorzystane w coraz większym stopniu. Aby zaspokoić zapotrzebowanie rynku załoga pracuje w systemie trzyzmianowym.

"Popyt na nasze produkty jest coraz większy. Wpływa na to zarówno wzrost cen benzyny, jak i rosnąca świadomość ekologiczna" - powiedziała prezes.

Na rozbudowę zakładu i zakup maszyn i urządzeń spółka wyda ok. 19 mln zł. Obecnie czeka na wydanie pozwolenia na budowę zakładu. Prace budowlane planuje rozpocząć w drugiej połowie tego roku.

"Liczymy, że w trzecim kwartale 2012 roku uruchomimy produkcję w nowym zakładzie" - ocenia Rutkowska.

W 2010 r. przychody AC wzrosły do 118,3 mln zł ze 106,2 mln zł w 2009 r., a zysk wyniósł 21,1 mln zł wobec 21 mln zł rok wcześniej.

W minionym roku ok. 84 proc. udziału w przychodach miała sprzedaż instalacji gazowych, 9 proc. sprzedaż elektroniki samochodowej, a 7 proc. dystrybucja części i akcesoriów motoryzacyjnych.

Eksport stanowił w 2010 r. 56 proc. przychodów. Rutkowska przewiduje, że tym roku jego udział w ogólnej sprzedaży może wzrosnąć o kolejnych kilka punktów procentowych.

Produkowane przez AC wyroby trafiają do ponad trzydziestu krajów na całym świecie, głównie do Tajlandii, Turcji, Rosji, Bułgarii, na Ukrainę i na Litwę oraz do Niemiec.

"Od marca na rynku widać wyraźne ożywienie. Spodziewamy się w tym roku istotnego wzrostu przychodów firmy. Wierzymy, że ten rok będzie bardzo dobry dla nas i dla branży. Chcemy wykorzystać obecną dobrą koniunkturę na rynku i perspektywy, jakie rysują się przed branżą w przyszłości" - powiedziała prezes.

Jak podaje, przy założeniu, że średni koszt instalacji LPG to 2,5 tys. zł i przy spalaniu 8-10 litrów benzyny na 100 km, instalacja zwraca się po przejechaniu 15-20 tys. km.

Na koniec 2010 r. w Polsce było ponad 2,3 mln aut z instalacją gazową. Rutkowska ocenia, że w 2011 roku liczba ta wzrośnie do 2,5 mln sztuk. W samym 2010 r. przybyło w Polsce ok. 155 tys. pojazdów napędzanych gazem.

AC, według danych za 2010 r., ma ok. 45-proc. udział w krajowym rynku instalacji gazowych.

Spółka stworzyła sieć partnerskich warsztatów serwisowych. Obecnie należy do niej 28 warsztatów autogaz w całym kraju. Spółka oferuje im wsparcie marketingowe, techniczne i system profesjonalnych szkoleń.

"Program został zainaugurowany w 2010 roku. Liczymy, że na koniec tego roku sieć istotnie się powiększy. Obecnie trwa dobór kolejnych partnerów" - powiedziała prezes.

AC oferuje ponad 200 produktów, specjalizuje się w sterownikach do instalacji LPG/CNG. Spółka powstała w 1986 r. Siedziba firmy mieści się w Białymstoku.

GRAAL

Producent ryb i konserw rybnych, spółka Graal, przewiduje, że w tym roku jej przychody mogą być niższe niż rok wcześniej, ze względu na konieczność, co najmniej kilkunastoprocentowych podwyżek cen produktów. Spółka planuje, natomiast osiągnąć zeszłoroczny poziom rentowności - poinformował PAP Robert Wijata, członek zarządu Graala.

"Spodziewamy się, że presja na wzrost cen może spowodować, że poziom przychodów ze sprzedaży nie będzie taki jak rok temu, natomiast chcemy poprawić marże, tak, aby rentowność nie była ujemna i wróciła do poziomu z roku 2010. Pomoże nam w tym znalezienie alternatywnych źródeł dostaw surowców, a także podwyżki cen naszych produktów" - poinformował Wijata.

"Wynik finansowy netto powinien być zbliżony do zeszłorocznego" - dodał.

W 2010 r. zysk Graala przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 6,6 mln zł. Zysk operacyjny został wypracowany na poziomie 20,43 mln zł, a przychody ze sprzedaży sięgnęły 492,1 mln zł.

Ze względu na rosnące ceny surowców i komponentów Graal postanowił podnieść ceny swoich produktów w I i II kwartale 2011 r.

"Ostatnią podwyżkę planujemy pod koniec tego roku, jeśli potwierdzą się informacje o kolejnym wzroście cen surowców. W całym 2011 r. ceny pójdą w górę o nie mniej niż kilkanaście procent" - skomentował członek zarządu rybnej spółki.

Graal nie poszerzy swojej oferty produktowej.

"Sytuacja, w jakiej znajduje się obecnie rynek, nie daje możliwości na wprowadzenie nowych produktów, które wpłynęłyby na znacząco na strukturę sprzedaży i rentowność spółki" - dodał Wijata.

Po pierwszych trzech miesiącach tego roku strata netto przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej wyniosła 3,78 mln zł wobec 3,75 mln zł zysku netto w analogicznym okresie roku poprzedniego. Na poziomie operacyjnym spółka zanotował stratę w wysokości 1,46 mln zł w stosunku do zysku 7,47 mln zł rok wcześniej. Z kolei przychody wzrosły rdr do 116,5 mln zł ze 111,8 mln zł.

"Jak dotąd w II kwartale na poziomie sprzedaży nie obserwujemy odchyleń, ani w górę, ani w dół. Natomiast rentowność jest nadal słaba" - poinformował Wijata.

MIRACULUM

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia zatwierdził układ z wierzycielami, przyjęty na zgromadzeniu wierzycieli Miraculum w dniu 23 maja 2011 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Postanowienie sądu nie jest prawomocne.

Spółka oddzielnym raportem poinformuje o uprawomocnieniu się postanowienia o zatwierdzeniu układu.

WESTA

Łączna liczba akcji w ofercie publicznej Westy, ukraińskiego producenta akumulatorów, wyniosła 11.033.333. Inwestorom instytucjonalnym przydzielono 10.483.333 akcji, a inwestorom indywidualnym - 550.000 akcji. Stopa redukcji zapisów w transzy detalicznej wyniosła 34,14 proc. - poinformowała Westa w komunikacie prasowym.

"Jesteśmy zadowoleni z zainteresowania naszą Spółką wyrażonego, zarówno przez inwestorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Nasza pozycja rynkowa oraz perspektywy rozwoju grupy, jak również strategia nastawiona na budowanie wartości firmy dla akcjonariuszy, stanowią w naszej ocenie atrakcyjną propozycję dla inwestorów giełdowych. Chcemy nie tylko stać się wiodącym sprzedawcą akumulatorów SLI w państwach WNP i Europie, ale i dołączyć do grona trzech czołowych europejskich i pięciu największych światowych producentów akumulatorów" - powiedział, cytowany w komunikacie prezes Westy Denys Dzenzers'kyy.

Spółka pozyskała z emisji 129,6 mln zł brutto. Środki te zostaną przeznaczone na sfinansowanie zakupu maszyn i urządzeń, ich montaż oraz przygotowanie infrastruktury w celu uruchomienia nowej linii produkcyjnej akumulatorów VRLA AGM, jak również na optymalizację struktury kapitałowej i poprawę pozycji finansowej poprzez spłatę części portfela kredytowego.

Westa planuje debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ok. 15 czerwca 2011 r.

W 2010 r. spółka wypracowała 154,3 mln dol. przychodów, w porównaniu do 83 mln dol. rok wcześniej. Zysk wyniósł 34 mln dol. wobec 23,3 mln dol. straty netto w 2009 roku. EBITDA wynosiła 55,3 mln dol. w porównaniu do 16,6 mln dol.

W 2011 r. Grupa planuje wyprodukować 6,5 mln konwencjonalnych akumulatorów samochodowych SLI o łącznej wartości 268 mln dol.(PAP)

jow/ morb/ asa/ gsu/ ana/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz