Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, 7 sierpnia, godz.15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 7 sierpnia, godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 7 sierpnia, godz. 15

LOTOS

Rozpoczęła się produkcja oleju napędowego w nowej instalacji hydro-odsiarczania (HDS) w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos. To pierwsza zakończona inwestycja koncernu, która została zrealizowana w ramach Programu 10+ - poinformował w piątek rzecznik Grupy Marcin Zachowicz.

Rzecznik powiedział, że olej napędowy z instalacji HDS ma zawartość siarki 0,0003 procenta. Oznacza to, że diesel z gdańskiej rafinerii ma ponad trzykrotnie mniej siarki, niż wymagają najbardziej restrykcyjne, obowiązujące od początku 2009 roku normy unijne.

"Bez większych kłopotów przebiegł rozruch mechaniczny i technologiczny instalacji HDS. Przybliżony koszt nowej instalacji HDS wyniósł 500 milionów złotych, a jej wydajność to 280 ton na godzinę, czyli około 2,5 miliona ton rocznie" - powiedział wiceprezes zarządu, dyrektor do spraw produkcji i rozwoju Grupy Lotos Marek Sokołowski.

Docelowo, dzięki nowo budowanym instalacjom, w tym HDS, Lotos zwiększy produkcję oleju napędowego do około 5,5 miliona ton rocznie. "Do tej wysokości mocy produkcyjnych zakład będzie dochodził stopniowo do jesieni 2010 roku. Jest to spowodowane potrzebą zakończenia budowy pozostałych głównych instalacji Programu 10+: destylacji ropy naftowej CDU/VDU oraz hydrokrakingu MHC" - powiedział Zachowicz.

Rozruch mechaniczny instalacji HDS trwał od marca do czerwca tego roku, a rozruch technologiczny, w tym załadunek katalizatora, zajął cały lipiec.

Równocześnie z uruchomieniem HDS pracę rozpoczęła część instalacji pomocniczych z kompleksu aminowo-siarkowego (KAS). Rzecznik poinformował, że do końca wakacji Lotos planuje ponadto oddać do prób technologicznych i uruchomienia pierwsze zbiorniki magazynowe budowane w ramach 10+, nową nitkę rurociągu przesyłowego do Naftoportu oraz zakończyć modernizację oczyszczalni ścieków. W październiku gdańska rafineria wzbogaci się o nową, ponad trzykrotnie większą od istniejącej, instalację produkcji wodoru (HGU), a pod koniec roku instalację destylacji ropy naftowej (CDU/VDU).

W ramach realizowanego Programu 10+ na terenie rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku powstaje szereg nowych instalacji, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobu ropy naftowej o 75 procent z poziomu 6 do 10,5 miliona ton rocznie.

1200-tonowy reaktor instalacji łagodnego hydrokrakingu (MHC), budowanej w ramach Programu 10+, został posadowiony w miejscu przeznaczenia w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos - poinformował w piątek Zachowicz. Dodał, że jest to zwieńczenie rozpoczętej w maju, największej operacji inżynieryjnej w historii Grupy.

"Operacja podniesienia reaktora odbyła się zgodnie z planem. Po przeprowadzeniu prac przygotowawczych i zabezpieczeniu terenu, rozpoczęło się podnoszenie do pionu reaktora, następnie odczepienie go od ramy, która mocowała go do platformy samojezdnej. W kolejnym etapie reaktor został przeniesiony nad fundament, obrócony i posadowiony nad nim" - relacjonował Zachowicz.

Cała operacja rozpoczęła się z początkiem maja. Do gdańskiej rafinerii przetransportowano wówczas trzy z czterech reaktorów o łącznej masie prawie 2700 ton. Są to aparaty instalacji łagodnego hydrokrakingu (MHC) budowanej w ramach Programu 10+.

MHC to instalacja, w której produkowane będą komponenty paliw silnikowych, głównie olejów napędowych. Zgodne z planem zostanie ona przekazana do uruchomienia w listopadzie 2010 roku.

Dotychczasowy rekord i tytuł najcięższego urządzenia działającego na terenie gdańskiej rafinerii należał do reaktora instalacji hydro-odsiarczania oleju napędowego (HDS) ważącego 713 ton. (PAP)

szf/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)