Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, 7 sierpnia, godz. 20

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 7 sierpnia, godz. 20

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 7 sierpnia, godz. 20

LOTOS

Rozpoczęła się produkcja oleju napędowego w nowej instalacji hydro-odsiarczania (HDS) w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos. To pierwsza zakończona inwestycja koncernu, która została zrealizowana w ramach Programu 10+ - poinformował w piątek rzecznik Grupy Marcin Zachowicz.

Rzecznik powiedział, że olej napędowy z instalacji HDS ma zawartość siarki 0,0003 procenta. Oznacza to, że diesel z gdańskiej rafinerii ma ponad trzykrotnie mniej siarki, niż wymagają najbardziej restrykcyjne, obowiązujące od początku 2009 roku normy unijne.

"Bez większych kłopotów przebiegł rozruch mechaniczny i technologiczny instalacji HDS. Przybliżony koszt nowej instalacji HDS wyniósł 500 milionów złotych, a jej wydajność to 280 ton na godzinę, czyli około 2,5 miliona ton rocznie" - powiedział wiceprezes zarządu, dyrektor do spraw produkcji i rozwoju Grupy Lotos Marek Sokołowski.

Docelowo, dzięki nowo budowanym instalacjom, w tym HDS, Lotos zwiększy produkcję oleju napędowego do około 5,5 miliona ton rocznie. "Do tej wysokości mocy produkcyjnych zakład będzie dochodził stopniowo do jesieni 2010 roku. Jest to spowodowane potrzebą zakończenia budowy pozostałych głównych instalacji Programu 10+: destylacji ropy naftowej CDU/VDU oraz hydrokrakingu MHC" - powiedział Zachowicz.

Rozruch mechaniczny instalacji HDS trwał od marca do czerwca tego roku, a rozruch technologiczny, w tym załadunek katalizatora, zajął cały lipiec.

Równocześnie z uruchomieniem HDS pracę rozpoczęła część instalacji pomocniczych z kompleksu aminowo-siarkowego (KAS). Rzecznik poinformował, że do końca wakacji Lotos planuje ponadto oddać do prób technologicznych i uruchomienia pierwsze zbiorniki magazynowe budowane w ramach 10+, nową nitkę rurociągu przesyłowego do Naftoportu oraz zakończyć modernizację oczyszczalni ścieków. W październiku gdańska rafineria wzbogaci się o nową, ponad trzykrotnie większą od istniejącej, instalację produkcji wodoru (HGU), a pod koniec roku instalację destylacji ropy naftowej (CDU/VDU).

W ramach realizowanego Programu 10+ na terenie rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku powstaje szereg nowych instalacji, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobu ropy naftowej o 75 procent z poziomu 6 do 10,5 miliona ton rocznie.

1200-tonowy reaktor instalacji łagodnego hydrokrakingu (MHC), budowanej w ramach Programu 10+, został posadowiony w miejscu przeznaczenia w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos - poinformował w piątek Zachowicz. Dodał, że jest to zwieńczenie rozpoczętej w maju, największej operacji inżynieryjnej w historii Grupy.

"Operacja podniesienia reaktora odbyła się zgodnie z planem. Po przeprowadzeniu prac przygotowawczych i zabezpieczeniu terenu, rozpoczęło się podnoszenie do pionu reaktora, następnie odczepienie go od ramy, która mocowała go do platformy samojezdnej. W kolejnym etapie reaktor został przeniesiony nad fundament, obrócony i posadowiony nad nim" - relacjonował Zachowicz.

Cała operacja rozpoczęła się z początkiem maja. Do gdańskiej rafinerii przetransportowano wówczas trzy z czterech reaktorów o łącznej masie prawie 2700 ton. Są to aparaty instalacji łagodnego hydrokrakingu (MHC) budowanej w ramach Programu 10+.

MHC to instalacja, w której produkowane będą komponenty paliw silnikowych, głównie olejów napędowych. Zgodne z planem zostanie ona przekazana do uruchomienia w listopadzie 2010 roku.

Dotychczasowy rekord i tytuł najcięższego urządzenia działającego na terenie gdańskiej rafinerii należał do reaktora instalacji hydro-odsiarczania oleju napędowego (HDS) ważącego 713 ton.

O 16 procent wzrosła w czerwcu średnia dobowa sprzedaż paliw na stacjach własnych Grupy Lotos w stosunku do analogicznego miesiąca 2008 roku. W tym samym czasie operatorzy stacji, zrzeszeni w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, zanotowali łącznie spadek o 0,5 procent - poinformował w piątek rzecznik Grupy. Zachowicz dodał, że średnia dobowa sprzedaż paliw na stacjach własnych i partnerskich zwiększyła się w tym okresie o 12 procent.

"Można powiedzieć że po pierwszym półroczu 2009 roku nadal nie odczuwamy kryzysu. Nasza dynamika sprzedaży paliw w segmencie stacji własnych i partnerskich wzrosła w czerwcu tego roku o 22 procent w porównaniu z czerwcem 2008. Sieci zrzeszone w POPiHN-ie zanotowały w tym czasie łączny wzrost na poziomie 7 procent" - powiedziała prezes Lotos Paliwa Hanka Krzyżańska.

Rzecznik Lotosu przypomniał, że do 2012 roku Lotos Paliwa zamierzają uzyskać 10-procentowy udział w sprzedaży detalicznej paliw na krajowym rynku.

W pierwszym półroczu 2009 Lotos Paliwa zanotowały również 10-procentowy wzrost sprzedaży pozapaliwowej na stacjach.

Lotos Paliwa odpowiada w Grupie Lotos za rozwój i zarządzanie ogólnopolską siecią stacji paliw. Aktualnie w sieci funkcjonuje łącznie 320 stacji.

LUBAWA

Lubawa podpisała list intencyjny w sprawie zakupu 100 proc. udziałów w finlandzkiej firmie Oy Scantarp Ab za nie więcej niż 4 mln euro - poinformowała spółka w komunikacie.

"W myśl listu intencyjnego płatność za przedmiot transakcji będzie zrealizowana w dwóch etapach. Pierwsza w wysokości 2 mln euro w dniu podpisania umowy, druga w wysokości 2 mln euro do 31 grudnia 2009 r." - napisano w komunikacie.

"Postanowienia zawarte w liści intencyjnym będą obowiązywały obie strony do dnia 15 listopada 2009 r. Równocześnie strony ustaliły, iż LUBAWA SA będzie do tego dnia posiadała prawo wyłączności w tym procesie" - dodano.

Lubawa podała, że Scantarp jest producentem materiałów powlekanych wykorzystywanych na potrzeby wojskowe i cywilne. Wytwarzane są z nich m.in. namioty wojskowe, powłoki na pawilony, magazyny czy hale sportowe (m.in. balony na korty tenisowe).

Scantarp jest firmą utworzoną w 1960 roku, a produkcją tkanin zajmuje się od roku 1983.

W 2008 roku przychody ze sprzedaży tej spółki wyniosły 18.500 tys. euro, a zysk 1.698 tys. euro.

MSP

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało za pośrednictwem GPW wszystkie posiadane akcje w spółkach: Kogeneracja, Remak i Energomontaż Południe - poinformował resort skarbu w komunikacie.

Resort skarbu podał, że od 28 do 31 lipca sprzedano 548.280 akcji Kogeneracji, 31 lipca 371.500 akcji Energomontażu Południe, a 4 sierpnia 110.000 akcji Remaku.

SP miał około 3,7 proc. udział w akcjonariacie Kogeneracji i Remaku oraz 0,8 proc. udział w akcjonariacie Energomontażu Południe.

PAGED SKLEJKA

Ministerstwo Skarbu Państwa przedłużyło do 21 sierpnia wyłączność negocjacyjną dla Paged-Sklejka, która jest zainteresowana zakupem akcji Fabryki Sklejka-Pisz z Pisza - poinformował resort skarbu w piątkowym komunikacie.

Minister skarbu ogłosił wcześniej zaproszenie do rokowań w sprawie kupna 85 proc. akcji spółki Sklejka-Pisz pod koniec września 2008 r. Do sprzedaży przeznaczone jest 25.330.000 akcji zajmującej się produkcją wyrobów sklejkowych spółki. Uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. akcji spółki.

Wcześniej resort chciał wprowadzić Sklejkę-Pisz na giełdę, jednak MSP zrezygnowało z tych planów z powodu dekoniunktury na rynku drzewnym.

TP

Ireneusz Piecuch, członek zarządu Telekomunikacji Polskiej, złożył rezygnację z pełnionej funkcji - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

"(...)Ireneusz Piecuch złożył rezygnację z funkcji Członka Zarządu Telekomunikacji Polskiej SA ze skutkiem na koniec dnia 6 sierpnia 2009 r." - napisano w komunikacie.

Piecuch był członkiem zarządu ds. Strategii Korporacyjnej i Rozwoju Biznesu. (PAP)

seb/ pam/ szf/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)