Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 21 stycznia godz. 15

bEirOlAl

*Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 21 stycznia godz. 15 *

BOŚ

Bank Ochrony Środowiska planuje w 2010 roku w segmencie detalicznym otworzyć 100 tys. rachunków, a portfel kredytów hipotecznych wzrosnąć ma o około 1 mld zł. Bank liczy na dalsze dokapitalizowanie w I połowie 2010 roku - poinformował Mariusz Klimczak, prezes banku.

bEirOlAn

Obecnie w segmencie detalicznym bank ma blisko 120 tys. rachunków.

"W 2009 roku bank zwiększał udziały rynkowe, co oznacza, że we wszystkich obszarach bank musiał +iść+ powyżej rynku. Także w tym roku chcemy rosnąć szybciej niż rynek" - powiedział Klimczak podczas czwartkowej konferencji prasowej banku.

Prezes poinformował, że bank liczy na dalsze dokapitalizowanie. "Chcemy w tym roku zwiększyć kapitały. W tym roku planujemy pozyskanie 100 mln zł. Mam nadzieję, że uda nam się to zrealizować w I półroczu" - powiedział Klimczak.

"Są rozpatrywane dwa warianty - z jednej strony emisja akcji, a drugą formą jest emisja obligacji. Emisja akcji mogłaby być do wszystkich akcjonariuszy" - powiedział Klimczak.

bEirOlAt

Prezes poinformował, że w 2010 roku portfel kredytów hipotecznych banku wzrosnąć ma o około 1 mld zł. Obecnie portfel tych kredytów wynosi blisko 3 mld zł.

"Spodziewamy się 900 mln zł-1 mld zł przyrostu w 2010 roku w kredytach hipotecznych" - powiedział.

Bank nie planuje wzrostu liczby placówek w 2010 roku, kilkanaście z nich może jednak zmienić lokalizację. Obecnie ma 104 placówki.

Głównym akcjonariuszem banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma 77,3 proc. akcji.

bEirOlAu

EASYJET

Przychód całkowity brytyjskiego przewoźnika easyJet w ostatnim kwartale 2009 r. wzrósł o 10,5 proc. i wyniósł 607,5 mln GBP - poinformowała w czwartek linia.

Jak podał przewoźnik, w ciągu ostatniego kwartału odnotował on 9,1-proc. wzrost liczby pasażerów w porównaniu z rokiem ubiegłym, co daje 11 mln przewiezionych osób.

EasyJet lata z Krakowa m.in. do Londynu Luton, Londynu Gatwick, Paryża, Belfastu, Edynburga. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przewiózł ponad 46 mln pasażerów.

bEirOlAv

FINNAIR

W Polsce liczba pasażerów korzystających z linii Finnair zmniejszyła się w 2009 o około 10 proc. - poinformował w czwartek przewoźnik. W porównaniu z rokiem 2008 o 11,7 proc. wzrosła natomiast liczba pasażerów podróżujących linią z Polski w klasie biznes.

"Dane dotyczące sprzedaży z ostatniego kwartału wskazują na poprawę sytuacji na rynku" - poinformował dyrektor ds. sprzedaży Finnair w Polsce Juhani Nuoramo. Jak dodał, liczba pasażerów klasy biznes linii Finnair z Polski wzrosła w 2009 roku o 11,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. "Tylko w ostatnim kwartale wzrost ten wyniósł prawie 49 proc." - przekazał.

Przewoźnik odnotował wzrost podróżujących klasą biznes z Polski na Daleki Wschód m.in. do Hongkongu, Szanghaju, Tokio, Osaki, Nagoi i Seulu.

bEirOlAw

Jak podał przewoźnik, w ub.r. linie przewiozły ponad 7,4 mln pasażerów. Ponad 1,1 mln pasażerów podróżowało liniami Finnair na trasach azjatyckich. W ciągu roku ruch na trasach azjatyckich zmniejszył się o prawie dziesięć procent, zaś w grudniu o mniej niż cztery procent.

IBIZA ICE CAFE

Spółka Ibiza Ice Cafe, operator lodziarnio-kawiarni, pozyskała z oferty prywatnej 1,2 mln zł. Spółka planuje zadebiutować na rynku NewConnect w połowie marca - podał w komunikacie Wrocławski Dom Maklerski, oferujący.

Ibiza Ice Cafe planuje przeznaczyć środki z oferty na rozwój sieci lokali własnych i rozruch programu franczyzy.

"W 2009 roku sprawdziliśmy model biznesowy na wzorcowym lokalu własnym we Wrocławiu. Teraz kończymy negocjacje w sprawie uruchomienia kolejnych placówek - jednej w galerii handlowej w Poznaniu i drugiej w innym mieście wojewódzkim. Oprócz tego na bazie własnych doświadczeń uruchamiamy program franczyzowy. To właśnie w celu sfinansowania tych działań wyemitowaliśmy nowe akcje za 1,2 mln zł, oddając za te środki blisko 30 proc. firmy" - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Haligowski, prezes Ibiza Ice Cafe.

"Zamknięcie emisji jeszcze w styczniu pozwala spółce planować debiut na rynku NewConnect w połowie marca 2010 r" - napisano w komunikacie.

Obecnie spółka prowadzi jeden lokal, we Wrocławiu. W I kwartale zamierza otworzyć drugi, w jednej z galerii handlowych w Poznaniu. Docelowo w tym roku spółka chce uruchomić łącznie 3 lokale własne. Chce się też rozwijać poprzez franczyzę.

Pakiet kontrolny Ibiza Ice Cafe jest w rękach funduszu Privilege Capital Management. Po emisji prywatnej do nowych akcjonariuszy należy około 30 proc. akcji spółki.

LOTOS E&P NORGE

Spółka Lotos E&P Norge uzyskała 50 procent udziałów oraz pozycję operatora w koncesji wydobywczej PL 556 na morzu Norweskim. Udziały przyznał norweski resort Ropy i Energii - poinformował w czwartek rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz.

Rzecznik poinformował, że zgodnie z planem pracy w pierwszym roku po otrzymaniu koncesji przeprowadzone zostaną prace analityczne, na podstawie których podjęta zostanie decyzja o ewentualnym wykonaniu otworu poszukiwawczego. Koszty związane z pracami analitycznymi, przypadające na 50-procentowy udział w koncesji, wynoszą około 2,96 miliona złotych.

"PL 556 to nasza trzecia koncesja, w której zostaliśmy operatorem. To dowód na to, że kompetencje i doświadczenie Lotos Norge stale rosną i norweskie Ministerstwo Ropy i Energii to docenia" - powiedział prezes Lotos Norge Henrik Carlsen.

Lotos Norge dysponuje łącznie 10 koncesjami poszukiwawczo-wydobywczymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W 2008 spółka kupiła 20 procent udziałów w złożu Yme i uzyskała udziały w pięciu koncesjach poszukiwawczych na morzu Północnym. W ubiegłym roku Lotos Norge otrzymała udziały w czterech kolejnych koncesjach wydobywczych. W najbardziej zaawansowanym stanie jest zagospodarowanie złoża Yme. Uruchomienie wydobycia zaplanowano w drugiej połowie tego roku.

Lotos Exploration and Production Norge AS jest spółkę zależną od należącej do Grupy Lotos firmy wydobywczej Petrobaltic. Głównym zadaniem firmy jest pozyskiwanie dla Lotosu udziałów w projektach poszukiwawczo-wydobywczych realizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

PKP CARGO

PKP Cargo otrzymała czeski Certyfikat Bezpieczeństwa, który umożliwia polskiemu przewoźnikowi samodzielne wykonywanie wszelkich przewozów towarowych, w tym towarów niebezpiecznych, na terenie Republiki Czeskiej - poinformował w czwartek rzecznik spółki Piotr Apanowicz.

Jak poinformowano, otrzymanie tych uprawnień poprzedziły wielomiesięczne przygotowania ze strony spółki, które miały udowodnić, że jest w stanie bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi w Czechach zasadami realizować samodzielnie kolejowe przewozy towarów.

Dotychczas spółka uzyskała w Czechach m.in. dopuszczenie do ruchu dla lokomotyw serii ET41, ET22, EU07 oraz prawo kierowania dla maszynistów pojazdów trakcyjnych.

Apanowicz poinformował, że zdobycie przez PKP Cargo certyfikatu bezpieczeństwa uelastycznieni oraz zwiększy efektywność transgranicznych przewozów towarowych z sąsiednimi kolejami. Umożliwi też zacieśnienie współpracy z czeskimi przewoźnikami kolejowymi. W konsekwencji powinno się to przyczynić do pozyskiwania większej ilości ładunków do przewozu - podał.

PŻM

Statki Polskiej Żeglugi Morskiej w 2009 r. przewiozły 21,2 mln ton ładunków. Pomimo kryzysu na rynku żeglugowym armatorowi udało się utrzymać podobną ilość transportowanych ładunków co rok wcześniej (21,6 mln ton) - poinformował w czwartek doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol.

W strukturze przewozów w 2009 roku dominowało zboże i produkty zbożowe - przewieziono łącznie 5,7 mln ton. Przewóz tego ładunku wzrósł o 2,2 mln ton w stosunku do roku 2008 (3,5 mln ton).

Spadła natomiast ilość transportowanego węgla i koksu: z 5,8 mln w 2008 roku do 4,3 mln ton w 2009.

Transport pozostałych ładunków w 2009 roku: nawozy - 1,2 mln ton (rok wcześniej - 1,0 mln ton), ruda żelaza - 883 tys. ton (2008 - 307 tys. ton), fosforyty - 784 tys. ton (2008 - 1,4 mln ton), płynna siarka - 501 tys. ton (2008 - 442 tys. ton), wyroby stalowe - 306 tys. ton (2008 - 415 tys. ton), sucha siarka - 288 tys. ton (2008 - 562 tys. ton), inne - 884 tys. ton (2008 - 1,1 mln ton).

W przewozach czarterowych statki PŻM przewiozły w 2009 roku 6,4 mln ton ładunków, w porównaniu z 6,9 mln ton w 2008 r.

Gogol wyjaśnił, że ze względu na kryzys i ogólną niepewność co do prognoz rynku, w 2009 r. nie podpisywano żadnych nowych długoterminowych kontraktów przewozowych

RYANAIR

Linie lotnicze Ryanair potwierdziły w czwartek w komunikacie, że począwszy od tegorocznego sezonu letniego zmniejszą liczbę lotów z lotniska w Dublinie. Dalsze redukcje lotów z Dublina zostaną ogłoszone w sezonie zimowym.

Zamiast 18 maszyn na lotnisku w Dublinie w sezonie letnim 2010 r. niskobudżetowy przewoźnik będzie ich tam miał 15.

Przewoźnik zmniejszy przez to zatrudnienie o 150 osób wśród pilotów, personelu pokładowego i techników.

Liczba pasażerów firmy Ryanair korzystających z lotniska w Dublinie zmniejszy się o ok. 20 proc. z 8,7 mln w roku obrachunkowym 2009-10 do ok. 6,5 mln w 2010-11 (do końca marca 2011 r.).

W obecnym roku obrachunkowym Ryanair liczy, że z jego usług skorzysta łącznie 73 mln pasażerów, o 7 mln więcej niż w poprzednim.

Szef przewoźnika Michael O'Leary powiedział na konferencji prasowej, iż podatek turystyczny w roku obrachunkowym 2009-10 r. spowodował spadek liczby pasażerów korzystających z lotniska w Dublinie o 3 mln. W roku 2010-11 przewiduje dalszy spadek o 2 mln w Dublinie i 1 mln na lotnisku Shannon. (asw/)

WSiP, PAHOA

Pahoa Invsetments podwyższył cenę w wezwaniu na 100 proc. akcji WSiP do 17,15 zł z 16,35 zł - poinformował w środę pośredniczący w wezwaniu ING Securities.

"Pahoa podjęła decyzję o dokonaniu z dniem 21 stycznia 2010 roku podwyższenia ceny, po której nabywane będą akcje WSiP objęte zapisami w odpowiedzi na Wezwanie z kwoty 16,35 złotych do kwoty 17,15 złotych za każdą akcję WSiP objętą Wezwaniem" - podano w komunikacie.

"Wskazana powyżej podwyższona cena zostanie zapłacona za wszystkie akcje WSiP objęte zapisami w odpowiedzi na Wezwanie, w tym także za akcje WSiP objęte zapisami złożonymi przed dniem opublikowania niniejszej informacji. Pozostałe parametry Wezwania, w tym w szczególności data zakończenia przyjmowania zapisów na sprzedaż akcji WSiP przypadająca na 29 stycznia 2010 r. pozostają bez zmian" - podano.

Na początku listopada Pahoa Investments, kontrolowana pośrednio przez Advent International Corporation, wezwała do sprzedaży do 100 proc. akcji WSiP po 16,35 zł za akcję.

Na początku grudnia natomiast WSiP ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż do 2.478.873 akcji własnych po 17,75 zł za akcję. Termin przyjmowania zapisów w tym wezwaniu upłynął 4 stycznia 2010 r. (PAP)

aop/ bas/ szt/ pel/ szf/ bls/ seb/ pr/ jtt/ pad/ her/ drag/

bEirOlAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)