Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 15 września godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 15 września godz. 15

CONTINENTAL OPONY POLSKA

W pierwszych 7 miesiącach 2011 roku w Polsce sprzedano ponad 7,6 mln opon osobowych, o 16 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W całej Europie sprzedanych zostało 138,5 mln opon osobowych, a dynamika wzrostu sprzedaży nie przekroczyła 5,5 proc. - poinformował Continental Opony Polska w komunikacie prasowym.

HTL STREFA

HTL Strefa, przejęty w 2009 roku przez EQT Fund producent nakłuwaczy bezpiecznych i lancetów personalnych, planuje przejęcia polskich i zagranicznych podmiotów, by utrzymać dwucyfrowy wzrost wolumenu sprzedaży rdr - poinformował PAP prezes spółki, Tomasz Wałęsa. Możliwy jest powrót spółki na parkiet, choć nie koniecznie warszawski.

"W sytuacji, kiedy pozycja firmy jest tak silna, rozwój organiczny ma ograniczony zakres. Średni wzrost na rynku światowym to ok. 2-4 procent. My rośniemy dwucyfrowo rok do roku. W celu dalszego zwiększania wartości spółki oczywiście musimy wykorzystać drogę przejęć" - powiedział Wałęsa.

Spółka jest zainteresowana przejęciem podmiotów krajowych oraz zagranicznych, które miałyby zapewnić jej utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu w ujęciu rok do roku.

"Projekty związane z przejęciami prowadzone są w spółce od lat. Pracujemy obecnie nad kilkoma projektami, o których na razie nie możemy jeszcze mówić szerzej. Nasz krąg zainteresowań jest bardzo szeroki, jesteśmy zainteresowani możliwościami przejęć w kraju i za granicą" - dodał.

Oferta HTL Strefy jest szeroko dostępna na rynkach światowych. Spółka chciałaby zwiększyć swój zasięg o rynki Indii i Chin, jednak ze względu na bariery wejścia, na razie pozostaje to w sferze planów.

"Rynki Indii i Chin interesują nas ze względu na populację. Są jednak specyficzne. W Indiach przeszkodą jest dla nas brak odpowiednich regulacji prawnych. W Chinach natomiast barierą jest duża konkurencja, zarówno ze strony międzynarodowych koncernów, jak i lokalnych producentów i wspieranie tych drugich przez rząd. Dodatkowo głównym kryterium jest cena produktu, a nie jego jakość i bezpieczeństwo dla pacjenta" - powiedział prezes.

Spółka zamierza rozszerzyć ofertę produktową w ramach dwóch najważniejszych dla siebie segmentów oraz zwiększać produkcję igieł insulinowych. Zarząd planuje także rozpoczęcie sprzedaży produkowanych przez spółkę innych asortymentów igieł. W tej chwili cała produkcja przeznaczana jest na potrzeby wewnętrzne spółki.

HTL Strefa szacuje, że jej udział w światowym rynku nakłuwaczy bezpiecznych przekracza 50 proc. W przypadku lancetów personalnych ten udział kształtuje się na poziomie ponad 20 proc.

"Spółka kontynuuje dynamiczny wzrost i rozwój w dwóch głównych segmentach, dołączając nowe produkty do naszej oferty. Jeśli chodzi o nakłuwacze bezpieczne, utrzymujemy stałą pozycję lidera w skali globalnej. Nie ma wiarygodnych badań na ten temat, ale szacujemy, że nasz udział wynosi powyżej 50 procent rynku. W segmencie lancetów personalnych mamy ponad 20 procent rynku i jesteśmy w pierwszej trójce światowych producentów" - powiedział Wałęsa.

W ciągu ostatnich dwóch lat uruchomiona została też produkcja igieł insulinowych. Zakład produkcyjny w Ozorkowie ma w ciągu 3 lat osiągnąć zdolność produkcyjną rzędu 1 mld sztuk rocznie.

"Jednym z uruchomionych przez nas w ostatnich latach projektów jest produkcja igieł insulinowych. Od tego roku pod własną marką +Droplet+ sprzedajemy igły insulinowe. Produkujemy je w zakładzie w Ozorkowie. Chcemy, by zdolność produkcyjna zakładu w ciągu trzech lat osiągnęła poziom miliarda sztuk rocznie" - dodał.

Pod koniec 2009 roku HTL Strefę przejął fundusz inwestycyjny EQT Fund. Tomasz Wałęsa ocenia konsekwencje tego zdarzenia pozytywnie.

"Spółka dynamicznie rośnie, ma dostęp do szerokiej gamy informacji, zyskała nową sieć kontaktów i powiązań. Mamy też wsparcie ekspertów przemysłowych, których zapewnił nowy właściciel w ramach powołanej rady nadzorczej. Oceniam zmiany jak najbardziej pozytywnie" - powiedział.

Fundusz informował w 2009 roku, iż jego horyzont inwestycyjny obejmuje 3-5 lat. Tomasz Wałęsa poinformował, iż na razie nie ma w planach konkretnej daty ani formy wyjścia.

"Scenariuszy wyjścia może być kilka. Giełda może być jednym z nich, choć równie dobrym wyjściem może być przejęcie przez kolejnego inwestora, branżowego lub finansowego. Jeśli dojdzie do debiutu, nie koniecznie odbędzie się to na warszawskim parkiecie. Jest to pomysł do rozważenia, podobnie jak Londyn, Wiedeń, czy giełda amerykańska" - powiedział.

Prezes poinformował, iż spółka w 2010 roku osiągnęła lepsze wyniki finansowe niż rok wcześniej, a w 2011 roku i kolejnych latach spodziewa się dalszej poprawy.

ZELMER

Producent AGD Zelmer, który otworzył w czwartek nową fabrykę o mocy 2,6 mln sztuk sprzętu rocznie, zapowiada zwiększenie udziału eksportu w przychodów powyżej 50 proc. - poinformował dziennikarzy prezes Zelmera Janusz Płocica.

"Chociaż Europa Zachodnia znajduje się obecnie w stagnacji, oczekujemy, że wzrost popytu w Polsce, Rosji i na Ukrainie i Polsce będzie się utrzymywać. Chcemy umacniać naszą pozycję na Wschodzie i utrzymać pozycję lidera w Polsce. W ostatnich miesiącach staliśmy się marką numer dwa na Ukrainie, startujemy tam teraz z kampanią reklamową, by umocnić naszą pozycję. W kilkuletniej perspektywie naszym celem jest pozycja lidera na tamtejszym rynku, chcemy też być w czołówce silnych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej" - powiedział Płocica.

"W przyszłym roku eksport będzie stanowił ponad 50 proc. przychodów grupy Zelmer" - dodał.

Po pierwszym półroczu udział eksportu w całości przychodów Zelmera sięga 50 proc.

W czwartek Zelmer otworzył w specjalnej strefie ekonomicznej pod Rzeszowem nową fabrykę drobnego sprzętu AGD, w której produkować będzie zarówno pod marka własną, jak i na zlecenie innych firm. Osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych planowane jest do końca września. Zelmer ma produkować w tej fabryce średnio 2,6 mln sztuk sprzętu rocznie. Fabryka zatrudnia 1300 osób.

Pierwszy kontrakt na produkcję sprzętu pod obcą marką Zelmer podpisał przed kilkoma tygodniami. Obejmuje on produkcję ekspresów do kawy. Spółka zapowiada podpisywanie kolejnych kontraktów.

"Rozmawiamy ze wszystkimi globalnymi koncernami" - powiedział Płocica. (PAP)

mto/ osz/ jow/ pr/ asa/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)