Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz.15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 26 listopada godz.15

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 26 listopada godz.15

APATOR, MACROLOGIC

Macrologic podpisał z Apatorem umowę o świadczenie usług konsultingowych. W ramach umowy Macrologic przeprowadzi analizę przygotowawczą do wdrożenia systemu CRM. Zapisy umowy nie wykluczają udziału Macrologic w przetargu na wdrożenie systemu CRM w grupie Apator - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Apator zamierza wdrożyć system CRM w czterech spółkach: Apator SA, Apator Metrix., FAP Pafal i Apator Powogaz. Macrologic przeprowadzi analizę przygotowującą wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzającego relacjami z klientami we wszystkich organizacjach.

Umowa z Apatorem jest drugim konsultingowym kontraktem, niezwiązanym z wdrożeniem rozwiązań Macrologica, który spółka zawarła w IV kwartale 2009 r. W ocenie prezesa informatycznej firmy Krzysztofa Szczypy, rozwój takich usług może być źródłem znaczących przychodów spółki w kolejnych latach.

ASSECO POLAND

Czwartkowe NWZA Asseco Poland zdecydowało o połączeniu z ABG, przez przeniesienie całego majątku ABG na Asseco Poland.

Ponieważ Asseco Poland jest jedynym akcjonariuszem ABG, połączenie zostanie dokonane bez podwyższenia kapitału zakładowego Asseco oraz bez wymiany akcji ABG na akcje Asseco.

BANK MILLENNIUM

Bank Millennium dostanie od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju 100 mln euro pożyczki na zwiększenie możliwości kredytowania klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował bank w komunikacie. Decyzję o udzieleniu pięcioletniej pożyczki podjęła Rada Dyrektorów EBOR. Umowa ma zostać podpisana w ciągu najbliższych dni.

Spłata pożyczki ma nastąpić w okresie 5 lat od daty zawarcia stosownej umowy.

Zgodnie z zaktualizowaną strategią bank planuje wzmocnić pozycję w segmencie bankowości korporacyjnej (w tym w segmencie małych i średnich firm). W obszarze tym bank chce zwiększyć udział rynkowy do ok. 5 proc. , z ok. 3 proc. obecnie. Liczba aktywnych klientów korporacyjnych ma natomiast wzrosnąć w ciągu najbliższych kilku lat z ok. 9,6 tys. do ponad 15 tys.

CINEMA CITY INTERNATIONAL

Cinema City International, które po otwarciu w czwartek multipleksu w centrum handlowym Bonarka w Krakowie ma w sześciu krajach 670 ekranów, chce do 2012-2013 roku zwiększyć ich liczbę do 1.000 kosztem 40-50 mln euro - poinformował dziennikarzy Moshe Greidinger, prezes spółki.

W samym 2010 roku spółka planuje otworzyć 100 ekranów w Polsce, Rumunii i Bułgarii kosztem 15 mln euro. W tym roku CCI otworzyła 105 ekranów w Polsce, Czechach, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech kosztem 25 mln euro.

"Cały czas analizujemy różne możliwości, (...) priorytetem pozostaje rozwój na naszych obecnych rynkach" - powiedział Greidinger.

Dodał, że proces sprzedaży sieci 21 brytyjskich kin Showcase, którymi interesował się CCI, zatrzymał się. Prawdopodobnie ich właściciel National Amusements poszukuje innych możliwości uregulowania swoich zobowiązań wobec banków.

W czwartek największy operator kin wielosalowych w Europie Środkowo-Wschodniej i Izraelu otworzył 20 ekranowe kino Cinema City Bonarka kosztem ponad 5 mln euro. Z 3275 miejscami jest to największy multipleks w Polsce.

W Polsce Cinema City prowadzi 28 multipleksów z 316 ekranami włącznie z 57 salami wyposażonymi w projektory cyfrowe umożliwiające wyświetlanie filmów w technice cyfrowej i cyfrowej 3D.

Spółka ma w kraju wiążące umowy na kolejne 8 kin z ponad 82 ekranami, których otwarcia odbywać się będą w kolejnych 3 latach.

Polska jest obecnie największym krajem działalności firmy przynoszącym ponad połowę przychodów.

Po trzech kwartałach sprzedaż spółki wzrosła o 13,3 proc. do 156 mln euro. Zysk netto zwiększył się o 29,1 proc. do 18,9 mln euro. Marża EBITDA wyniosła 21,9 proc.

"W przyszłym roku zakładamy dalszy wzrost przychodów, celem zarządu jest utrzymanie marży EBITDA na poziomie 20 proc." - powiedział Israel Greidinger, dyrektor finansowy CCI.

"Realistycznie można powiedzieć, że szanse na dywidendę z zysku 2009 roku nie będą duże. Naszym zdaniem najlepszym sposobem budowania wartości dla akcjonariuszy jest reinwestowanie zysków w rozwój spółki".

GRUPA LOTOS

Mimo braku poprawy w otoczeniu makroekonomicznym wyniki Grupy Lotos w IV kwartale będą dobre. Marże rafineryjne i dyferencjał będą się utrzymywać na niskich poziomach - poinformował dziennikarzy Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

"Wyniki IV kwartału będą dobre jak na takie czasy, nie będą złe. Trudno powiedzieć, jakie będą w odniesieniu do III kwartału" - powiedział dziennikarzom Olechnowicz. Poinformował, że nie widać tendencji do poprawy jeśli chodzi o otoczenie makroekonomiczne.

"Marże są na niskich poziomach, dyferencjał też jest na bardzo niskim poziomie i pewnie będzie się to utrzymywać" - stwierdził.

"Wszystko, co dotyczy prawidłowego funkcjonowania operacyjnego Lotosu jest pod kontrolą" - powiedział.

"Jeśli chodzi o ropę to wydaje się, że nie będzie nic złego. Pewnie będzie stabilnie i kurs ropy utrzymywać się będzie na podobnym poziomie. Złoty może się jeszcze umocnić, a to też nie wpłynie negatywnie na wynik" - dodał. "W wyniku finansowym tez nie przewiduję negatywnych zaskoczeń" - podsumował.

Prezes Grupy Lotos wziął udział w konferencji organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych, International Herald Tribune oraz The Warsaw Voice odbywającej się pod hasłem: jakie szanse ma Warszawa i Polska, aby pełnić rolę centrum finansowo-gospodarczego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

LOT CHARTERS

LOT Charters uruchamia w sezonie zimowym bezpośrednie połączenia dla narciarzy do Werony i Grenoble, a także do Agadiru oraz na Teneryfę - poinformował w czwartek dyrektor biura czarterów PLL LOT Andrzej Kobielski. Specjalnym rejsem będzie można polecieć do Rovaniemi, gdzie mieszka Święty Mikołaj.

Loty do Grenoble rozpoczną się od końca listopada i potrwają do końca marca przyszłego roku, zaś do Werony - od początku grudnia do końca marca. "Narciarze bez dodatkowych opłat będą mogli przewieźć sprzęt narciarski do 10 kilogramów" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Kobielski.

Rejsy na Teneryfę Boeingiem 767 zapoczątkowane zostaną 8 listopada br. i potrwają do 21 marca przyszłego roku, zaś do Agadiru potrwają od 4 listopada do 24 marca 2010 r..

"W tym roku po raz pierwszy z naszymi partnerami biznesowymi - biurami podróży, organizujemy specjalny rejs do Świętego Mikołaja piątego i szóstego grudnia, a także wylot na Sylwestra na Mauritius" - przekazał Kobielski.

Polskie Linie Lotnicze LOT pod koniec maja uruchomiły połączenia czarterowe pod marką LOT Charters. Jak powiedział Kobielski, od czerwca do końca listopada przewieziono ponad 440 tys. pasażerów czarterowych.

PGNIG

PGNiG wystartuje w kontraktach na wiercenia na dwóch koncesjach jamalskich, którymi zainteresowany jest Petrolinvest - poinformował dziennikarzy Michał Szubski, przezes PGNiG.

"Gdy zapoznamy się z warunkami przetargu, to zdecydujemy, która z naszych spółek będzie najbardziej predestynowana do jego realizacji. Mamy w Rosji nasze spółki, które mają już tam urządzenia i wiercą dla innych inwestorów rosyjskich" - powiedział Szubski.

Prezes Petrolinvestu Paweł Gricuk poinformował, że kierowana przez niego spółka jest zainteresowana tymi koncesjami.

"W przeciągu następnych dwóch tygodni najprawdopodobniej otrzymamy zaproszenie, które przekażemy PGNiG do udziału w złożeniu oferty na te prace. Dostaniemy też pismo, podpisane przez bank rosyjski, które stwierdza, że spółka rosyjska ma linię kredytową na 200 mln USD, która może być wykorzystana do opłaty za wykonane prace" - powiedział Gricuk.

"Spoglądamy na te dwie koncesje jamalskie jako na potencjalną akwizycję w przyszłości i chcielibyśmy również wykorzystać wiedzę i ekspertyzę geologiczną PGNiG w badaniu tych koncesji" - dodał.

Gricuk ujawnił, że Petrolinvest otrzymał możliwość reprezentowania akcjonariuszy rosyjskich i zaproponowania PGNiG tego kontraktu.

Obydwie spółki poinformowały w środę o podpisaniu umowy o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia.

Zapisano w niej możliwość kapitałowego zaangażowania się PGNiG poprzez objęcie akcji lub aktywów należących do Petrolinvestu.

"W kwestii zaangażowania kapitałowego to jesteśmy na zbyt wczesnym etapie, aby wypowiadać się na ten temat kategorycznie. W tej chwili tego nie wykluczam, ale i bym nie przesądzał. Z dużą rozwagą podchodzimy do tej sprawy" - powiedział w czwartek Michał Szubski komentując możliwość objęcia nowych akcji Petrolinvestu przez PGNiG.

W ramach współpracy PGNiG przejmie kontrolę operacyjną na koncesjach należących do Petrolinvestu w zamian za co otrzyma wynagrodzenie w wysokości minimum 2 mln USD rocznie płatnych w ratach kwartalnych.

PGNiG wprowadzi też swojego członka do rady nadzorczej Petrolinvestu.

PROTEKTOR

Protektor kupił za 1,6 mln euro 25 proc. udziałów w spółkach grupy Abeba: Abeba Spezialschuh-Ausstatter i INFORM Brill, zwiększając zaangażowanie do 100 proc. - podał Protektor w komunikacie. Za 75 proc. udziałów spółka zapłaciła w 2007 roku 4,05 mln euro.

Grupa Abeba jest producentem obuwia specjalistycznego w Europie Zachodniej dla szpitali, instytutów badawczych, przemysłu elektronicznego, przemysłu farmaceutycznego, przemysłu spożywczego oraz pochodnych. Zatrudnia około 500 osób.

W roku 2008 grupa Abeba osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 19,6 mln euro.

"Zakup 25 proc. udziałów jest ważnym krokiem w przebudowie grupy Protektor z producenta obuwia specjalistycznego na dostawcę kompletnej oferty w zakresie PPE (Personal Protection Equipment)" - napisano w komunikacie. (PAP)

pel/ pif/ pam/ aop/ jru/ dan/ gsu/ jtt/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)