Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15.

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 20 stycznia godz. 15.

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 20 stycznia godz. 15.

CINEMA CITY

Cinema City International kupił sieć kin Palace Cinemas, obejmującą 141 ekranów w 15 multipleksach na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji. Wartość transakcji wyniosła 28 mln euro - poinformowała spółka w komunikacie.

"CCI nabyła 100 proc. kapitałów własnych czterech spółek od Palace Cinemas (Central Europe) BV. Te cztery podmioty prowadzą 8 multipleksów z 65 ekranami w Czechach, 4 multipleksy z 47 ekranami na Węgrzech oraz 3 multipleksy z 29 ekranami na Słowacji. Cena zakupu odpowiada 6-krotności wartości 'znormalizowanej' EBITDA nabytych podmiotów za rok 2010. Umowa została jednocześnie podpisana i zamknięta i nie podlega konieczności wydania zgody przez osoby trzecie lub urzędy" - podał Cinema City w komunikacie.

"Zakup nie obejmuje spółki Palace Mozi Kft na Węgrzech, która prowadzi 5 multipleksów w Budapeszcie i 3 multipleksy poza Budapesztem. CCI zgodziło się świadczyć wybrane usługi zarządcze na rzecz kin spółki Palace Mozi's" - napisano w raporcie.

W dniu podpisania umowy CCI zapłaciła sprzedającemu 21,4 mln euro i przejęła 6,6 mln euro długu nabywanych spółek zależnych. Przejęcie zostało sfinansowane ze środków własnych CCI oraz z dostępnych linii kredytowych.

Akwizycja umacnia pozycję CCI na rynkach węgierskim i czeskim oraz dodaje Słowację do rynków działalności firmy.

"(...) weszliśmy do siódmego kraju działalności, do Słowacji, z trzema pierwszorzędnymi lokalizacjami w Bratysławie, stolicy kraju" - poinformował cytowany w komunikacie Moshe (Mooky) Greidinger, prezes zarządu CCI.

Obecnie, po transakcji, całkowita liczba ekranów CCI wzrosła do 866, a multipleksów do 90.

W ciągu najbliższych dwóch lat CCI zamierza inwestować w przejęte kina, podnosić ich standard i wyposażyć w wystarczającą liczbę projektorów cyfrowych, aby sprostać oczekiwanemu popytowi na filmy 3D.

"W Czechach i na Węgrzech zamierzamy zintegrować nasze organizacje, wprowadzając nasz sprawdzony model biznesowy oraz narzędzia stosowane w zarządzaniu spółką, które, jak oczekujemy, dostarczą znaczącą wartość dodaną w całości naszej działalności na tych rynkach. Wierzymy, że ta integracja będzie także z korzyścią dla naszej reklamy kinowej" - poinformował Greidinger.

W 2010 roku Cinema City sprzedała 30,5 mln biletów w 6 krajach (o 11,1 proc. więcej niż w 2009 roku).

PAP informowała już w listopadzie zeszłego roku, powołując się na źródła rynkowe, że Cinema City International rozważa przejęcie działającego na rynku czeskim, słowackim i węgierskim Palace Cinemas.

FAMUR

Na walnym zgromadzeniu 20 stycznia akcjonariusze Famuru zaakceptowali założenia podziału Grupy. Strategia - przedstawiona przez zarząd spółki - zakłada wydzielenie i upublicznienie odrębnych grup kapitałowych o komplementarnej działalności - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Głównym celem podziału Grupy Famur jest wyodrębnienie i upublicznienie niezależnych grup kapitałowych, umożliwiające im samodzielny wzrost przy zachowaniu dotychczasowej struktury akcjonariatu. W wyniku realizacji strategii, na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane będą spółki: Famur (produkcja maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego), PGO (segment odlewniczy) i Zamet Industry (segment budowy maszyn i konstrukcji stalowych).

Spółka podała, że zakończenie działań planowane jest na trzeci kwartał 2011 roku.

"Nasi akcjonariusze byli na bieżąco informowani na temat nowej strategii Grupy Famur. Dzisiaj mieliśmy okazję zaprezentować im szczegółowy plan podziału Grupy. To koncepcja nowatorska na polskiej giełdzie, choć często i z powodzeniem realizowana na zachodnich, dojrzałych rynkach kapitałowych. Od początku mamy przekonanie, że nowa strategia przyniesie akcjonariuszom wiele korzyści, w tym wzrost wartości i przejrzystości poszczególnych grup kapitałowych" - powiedział cytowany w komunikacie Waldemar Łaski, prezes Famur.

Podział Grupy będzie realizowany w formie wypłaty dywidendy składającej się z dwóch części: rzeczowej - płatność akcjami dwóch wprowadzanych na giełdę spółek (akcji PGO oraz akcji Zamet Industry), a także gotówkowej - uzupełniająca płatność na poczet podatku od dywidendy. Środki finansowe na wypłatę dywidendy będą stanowiły znaczącą część (ponad 90 proc. zysków Famur za lata 2007-2010.(PAP)

bas/ pam/ morb/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)