Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15.00

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 1 września godz. 15.00

bEhJBGJh

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 1 września godz. 15.00

ABC DATA

ABC Data po wynikach za I poł. roku podtrzymuje prognozę na cały 2011 r. zakładającą uzyskanie 46,01 mln zł zysku i 3,37 mld zł przychodów - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

bEhJBGJj

"W oparciu o dzisiejszą wiedzę i umiarkowany optymizm na drugą połowę roku podtrzymujemy prognozę na 2011 r." - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki, Michał Rumiński.

Po I poł. 2011 r. ABC Data wypracowała 17,9 mln zł zysku netto i 1,35 mld zł przychodów.

Przedstawiciele ABC Data poinformowali, że na obniżkę marż w II kw. wpłynęło tzw. "czyszczenie magazynu", w rezultacie, którego nastąpiło obniżenie jego stanu o około 100 mln zł.

Wojciech Łastowiecki, członek zarządu spółki pytany, czy w III kw. można oczekiwać powrotu marż do poziomów np. z I kw. powiedział:

bEhJBGJp

"Musimy pamiętać o tym, że konkurencja nie słabnie i na rynku występuje zmniejszanie marż. W lipcu i sierpniu poziom marż wypracowywanych przez nas nie był do końca satysfakcjonujący".

Przedstawiciele ABC Data poinformowali, że spółka nadal jest zainteresowana rozwojem przez akwizycje i prowadzi odpowiednie działania w tym kierunku.

EMPERIA HOLDING

Termin składania wstępnych ofert na kupno od Emperii Holding segmentu detalicznego został przesunięty z końca sierpnia na 26 września - poinformowała spółka w komunikacie. Zainteresowanie transakcją zgłosiło kilkadziesiąt podmiotów, do dalszych negocjacji dopuszczono kilkanaście firm.

bEhJBGJq

Emperia udostępniła od 1 września potencjalnym inwestorom memorandum informacyjne w związku z planowaną transakcją.

"Dotychczas zainteresowanie uczestniczeniem w projekcie zgłosiło kilkadziesiąt podmiotów (zarówno branżowych jak i finansowych). Zarząd Emperii Holding SA z grupy tej wybrał kilkanaście podmiotów, które zostały dopuszczone do kolejnego etapu procesu" - napisano w raporcie.

"W związku z dużym zainteresowaniem prowadzonym procesem sprzedaży oraz okresem wakacyjnym, na podstawie rekomendacji doradcy inwestycyjnego oraz wniosków zgłaszanych przez potencjalnych inwestorów, ostateczny termin składania wstępnych ofert nabycia został wyznaczony na dzień 26 września 2011 roku" - podała spółka.

Terminy pozostałych etapów procesu uwzględnionych w harmonogramie nie ulegają zmianie.

bEhJBGJr

W czerwcu tego roku spółka poinformowała o planach sprzedaży segmentu detalicznego. Przedstawiciele firmy zapowiadali wówczas, że zamknięcie transakcji sprzedaży spółek detalicznych planowane jest na koniec marca 2012 roku. Ze sprzedaży tych spółek zarząd Emperii chciał otrzymać nie mniej niż 900 mln zł.

We wrześniu/październiku 2011 r. potencjalni nabywcy dopuszczeni do procesu sprzedaży mieliby czas na przeprowadzenie badania stanu prawnego i finansowego spółek detalicznych. Złożenie przez nich wiążących ofert ostatecznych kupna wraz z podaniem oferowanej ceny ma się odbyć pod koniec października. Zawarcie warunkowej umowy sprzedaży planowane jest na koniec grudnia.

EUROLOT

Samoloty spółki Eurolot rozpoczną od 12 września loty na trasie Poznań - Kraków. Rejsy będą odbywać się dwa razy dziennie w poniedziałki, środy i piątki, sam przelot potrwa godzinę.

bEhJBGJs

Oprócz rejsów do Krakowa, od 3 października w ofercie linii lotniczej Eurolot będą dostępne przeloty z Poznania do Szczecina. Rejsy zaplanowane są dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i środy.

Eurolot jest spółką Skarbu Państwa. Do tej pory wykonywała loty dla PLL LOT oraz czartery. Flota Eurolotu składa się z 14 samolotów typu ATR.

MLEKOVITA

Jedna z największych w Polsce spółdzielni mleczarskich - Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego (Podlaskie) włączyła w czwartek w swoje struktury Obrzańską Spółdzielnię Mleczarską w Kościanie (Wielkopolskie). Na tę fuzję zgodziły się wcześniej walne zgromadzenia obu spółdzielni oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Mleczarnia w Kościanie, która ma także zakład produkcyjny w Pyrzycach będzie teraz oddziałem produkcyjnym Mlekovity.

Jak podała w czwartkowym komunikacie Mlekovita, zakład w Kościanie przerabia średnio dziennie ponad 250 tys. l mleka dziennie, zatrudnia 300 osób.

Mlekovita buduje swoją grupę mleczną od wielu lat. Sukcesywnie przyłącza mleczarnie z całej Polski. Grupę Mlekovita tworzą zakłady w: Wysokiem Mazowieckiem, Bielsku Podlaskim, Morągu, Zakopanem, Lubawie, Działdowie, Pilicy i Baranowie oraz magazyny dystrybucyjne w Chrzanowie, Kluczborku, Toruniu, Piasecznie, Wyszkowie, Łodzi, Białymstoku, Brzesku, Goręczynie i Wolsztynie. Melkovita produkuje ponad 400 rodzajów produktów. Firma jest wielokrotnie nagradzana za swoje produkty w różnych branżowych konkursach.

Cała grupa Mlekovita w 2010 roku przerobiła 886 mln litrów mleka, w 2009 roku było to 869 mln litrów.

MULTIMEDIA POLSKA

WZA Multimedia Polska zdecydowało 31 sierpnia o wycofaniu spółki z GPW, sam proces potrwa ok. miesiąca - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki, Andrzej Rogowski.

"Prawnicy informują, że wycofanie z giełdy trwa ok. miesiąca. To jest czas na podjęcie decyzji przez KNF" - powiedział prezes.

Spółka na początku sierpnia poinformowała, że większościowi akcjonariusze, posiadający łącznie 90,57 proc. akcji tej firmy, zawarli porozumienie dotyczące przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji. Przymusowemu wykupowi podlegało 10.028.533 akcji spółki, cena wykupu wyniosła 9,70 zł jedną akcję, a dzień zakończenia wykupu ustalono na 29 sierpnia 2011 r.

Rogowski poinformował, że wycofanie akcji spółki z giełdy daje okazję do realizacji nowej strategii w obszarze akcjonariatu.

"Otwierają się nowe perspektywy, jak chociażby przyjęcie jakiegoś strategicznego, finansowego partnera. Wszystko jednak zależy od decyzji akcjonariuszy (...) Z mojej wiedzy wynika, że w chwili obecnej nie toczą się żadne oficjalne rozmowy w tej sprawie" - powiedział prezes.

Dodał, że do tej pory poszukiwanie partnera były utrudnione, ze względu na wycenę akcji niewspółmierną do wartości spółki.

"Decyzje dopiero przed nami. Na dzisiaj moją strategią jest osiągnięcie trzystu kilkudziesięciu mln zł EBITDY w tym roku (...) To, co obecnie robimy prowadzi nas prostą drogą do 400 mln zł EBITDY w latach 2013-2014" - powiedział Rogowski.

Multimedia Polska odnotowały w I połowie roku skorygowany zysk EBITDA na poziomie 157,5 mln zł wobec 146,4 mln zł przed rokiem. W tym czasie zysk netto spółki wyniósł 35,4 mln zł w stosunku do 37,3 mln zł rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wzrosły rdr do 303,2 mln zł z 278,6 mln zł.

PGE

Jest szansa na finalizację sprzedaży Polkomtela w trzecim kwartale - ocenia prezes PGE Tomasz Zadroga.

Powtórzył, że spółce przypadnie z transakcji kwota 3,29 mld zł, a wartość księgowa tego aktywa w sprawozdaniu jednostkowym PGE to 1,66 mld zł, a w skonsolidowanym 1,29 mld zł.

"Zysk z transakcji będzie podlegał opodatkowaniu, a docelowo zamierzamy go proponować akcjonariuszom do podziału zgodnie z polityką dywidendową, czyli 40-50 proc. skonsolidowanego zysku na dywidendę" - powiedział Zadroga.

Prezes powtórzył, że do czasu zamknięcia transakcji sprzedaży Polkomtela, PGE nie będzie wracać do sprzedaży Exatela.

"Najpierw chcemy skończyć sprzedaż Polkomtela" - powiedział.

Dodał, że prowadzanych jest kilkadziesiąt innych projektów sprzedaży aktywów non-core.

SECO/WARWICK

Backlog grupy Seco/Warwick wyniósł na koniec czerwca 2011 r. 248,5 mln zł, wobec 213 mln zł na koniec marca 2011r. - podała spółka w komunikacie prasowym.

W pierwszym półroczu 2011 roku skonsolidowane przychody Seco/Warwick wzrosły o 138 proc. do ok. 154,7 mln zł, EBITDA wyniósł blisko 5 mln zł, a zysk netto 1,1 mln zł. W obu przypadkach w analogicznym okresie ubiegłego roku grupa notowała straty.

"Grupa zanotowała znaczną poprawę poziomu sprzedaży oraz osiąganych rentowności. Dynamika na poszczególnych poziomach rachunku zysków zdecydowanie przekraczała 100 proc., co jest efektem zarówno pozytywnego wpływu akwizycji spółki Retech Systems w grudniu 2010, jak i wzrostu portfela realizowanych zamówień oraz wprowadzanych projektów strategicznych i naprawczych w poszczególnych spółkach. Na wzrost kosztów w omawianym okresie wpływ miały m.in. zdarzenia o charakterze jednorazowym w tym intensywna realizacja dwóch projektów do przemysłu energetyki jądrowej w SW SA" - podano w komunikacie.

SYGNITY

Sygnity, które w I poł. 2011 r. zwiększyło marżę na sprzedaży brutto do 17,8 proc. z 14,7 proc. w analogicznym okresie 2010 r. chce ją utrzymać na podobnym poziomie także w III kw. Potencjalne zdarzenia jednorazowe wpływające na wyniki w III kw. mogą być związane z kosztem programu motywacyjnego oraz możliwą rezerwą na premie dla zarządu - poinformowała PAP wiceprezes Sygnity do spraw finansowych Ilona Weiss. W jej ocenie w III kw. może być spółce trudno utrzymać dodatnie przepływy z działalności operacyjnej.

"Jesteśmy zadowoleni z poprawy marży i w trzecim kwartale chcemy ją utrzymać na poziomie około 18 proc. Nie jest to jednak poziom, który nas docelowo satysfakcjonuje" - powiedziała PAP Weiss.

Wiceprezes pytana jak zapatruje się na wynik operacyjny i netto w III kw. poinformował, że będzie on pochodną uzyskanej w tym okresie sprzedaży, gdyż jeszcze nie wiadomo, ile spółce uda się zafakturować w tym okresie.

W jej ocenie spółce będzie trudno w III kw. utrzymać dodatnie przepływy z działalności operacyjnej, gdyż z powodu okresu wakacyjnego najwięcej faktur spółka wystawi we wrześniu, co może spowodować, że część należności nie zdąży spłynąć.

W pierwszym półroczu 2011 r. Sygnity wygenerowało +0,8 mln zł przepływów z działalności operacyjnej, podczas gdy w pierwszej połowie 2010 r. było to -20 mln zł.

Wpływ na osiągnięty wynik netto Sygnity w II kw. miało rozpoznane aktywo podatkowe w wysokości 3,2 mln zł. Spółka, która w poprzednich latach generowała znaczące straty, rozpoczęła rozpoznawać aktywo w oparciu o odnotowany zysk podatkowy za I kwartał 2011, co dało podstawy do stwierdzenia, iż straty będą wykorzystane.

Weiss poinformowała, że spółka może rozpoznawać aktywo podatkowe także w kolejnych kwartałach, w których zanotuje ona zysk podatkowy, a ma potencjalnie do rozliczenia około 60 mln zł straty z lat ubiegłych.

ZELMER

Zelmer chciałby utrzymać dwucyfrową dynamikę wzrostu przychodów do końca roku - poinformował dziennikarzy Janusz Płocica, prezes spółki.

"Chcielibyśmy utrzymać dwucyfrową dynamikę wzrostu przychodów do końca roku, ale o tym zadecydują trzeci i czwarty kwartał. Widzimy, że jest popyt na rynkach, ale pewne wyzwania i ryzyka, z którymi musimy sobie poradzić, są przed nami" - powiedział prezes.

W drugim kwartale dynamika sprzedaży wyniosła 17,9 proc. rdr.

Na pytanie, czy na poziomie netto można spodziewać się zdarzeń jednorazowych w drugim półroczu, Magdalena Bartoś, członek zarządu spółki, odpowiedziała: "Można spodziewać się takich czynników. Będą to m.in. koszty związane z relokacją, które w III kw. powinny wynieść ok. 1,5 mln zł. Zaksięgujemy również koszty jednorazowe związane z dostosowaniem fabryki, poniesione w lipcu i sierpniu. Możliwe, że wystąpią jeszcze inne zdarzenia, które na razie są trudne do przewidzenia".

Prezes Zelmera dodał, że ze względu na sezonowość branży, zysk trzeciego kwartału powinien być wyższy niż drugiego kwartału.

Spółka spodziewa się też nieco wyższej marży brutto w trzecim kwartale niż w drugim, ale rok do roku poziom marży się nie zmieni lub nawet nieco spadnie.

"Jeśli chodzi o marżę brutto, trudno nam wyrokować. Mamy kilka inicjatyw, które mają tę marżę poprawić tak, by była ona wyższa niż w drugim kwartale" - powiedziała Bartoś.

W drugim kwartale tego roku marża brutto ze sprzedaży wynosiła 23,5 proc., w stosunku do 27,5 proc. w analogicznym okresie 2010 roku, a w trzecim kwartale 2010 r. była na poziomie 26,7 proc.

Przedstawiciele spółki dodali, że gra o marżę toczy się głównie na rynku polskim, gdzie ma obecnie miejsce ostra walka konkurencyjna.

"Poza tym wpływ na marżę brutto w II kwartale miał wzrost cen surowców oraz proces relokacji naszego biznesu, związany z uruchomieniem nowej fabryki" - dodała Bartoś.

W II kwartale 2011 r. Zelmer zanotował zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na poziomie 19,7 mln zł wobec 2,7 mln zł rok wcześniej. Na poziomie wyniku operacyjnego spółka poniosła w tym okresie stratę 5,7 mln zł wobec 6,4 mln zł zysku operacyjnego rok wcześniej. Przychody wzrosły w II kwartale rdr do 124,5 mln zł ze 105,9 mln zł. (PAP)

pel/ kow/ jtt/ gsu/ ana/ morb/ jow/ rpo/

bEhJBGJK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)