Notowania

wiadomości
10.03.2011 15:15

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15.15

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 10 marca godz. 15.15

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 10 marca godz. 15.15 *

ASSECO

Asseco Business Solutions może przeznaczyć na wypłatę dywidendy nawet do 100 proc. zysku netto za 2010 rok - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej członek zarządu spółki Mariusz Lizon.

"Wypłata około 30 mln zł dywidendy sprawi, że nadal będziemy bezpieczni i myślę, że prawdopodobnie to będziemy rekomendować" - powiedział Lizon.

Zysk netto Asseco Business Solutions w 2010 roku wyniósł 30,1 mln zł.

A backlog Asseco Business Solutions wynosił na początku 2011 roku 55 proc. łącznej sprzedaży w 2010 r., kiedy sięgnęła ona 169 mln zł - poinformował Lizon.

"Na początku roku nasz backlog w systemach ERP miał wartość 81,2 mln zł, a w outsourcingu 10,7 mln zł, czyli łączny backlog wynosił 55 proc. sprzedaży za 2010 rok" - powiedział Lizon.

"Przed rokiem było to 77,4 mln zł w ERP i 10,7 mln zw outsourcingu" - dodał.

ENTELLICO

Firma Entellico ma uruchomić usługę internetową, która ma obniżyć rachunki za telefon komórkowy. Stworzyła ją grupa matematyków, informatyków, fizyków i ekonomistów z Poznania. Prace nad aplikacją trwały dwa lata. Usługa jest płatna.

Zdaniem autorów projektu, usługa automatycznie dobiera użytkownikowi najtańsze oferty i wyświetla miesięczny koszt korzystania z nich przez klienta. Będzie dostępna pod adresem http://www.blupill.pl dla wszystkich, którzy mają abonament u czterech największych operatorów telefonii komórkowej (Orange, Play, Plus i Era).

Zdaniem jego pomysłodawcy Sebastiana Barylskiego, dzięki niej rachunki za telefon komórkowy można zmniejszyć nawet o ponad połowę.

Nazywana jest roboczo +optymalizatorem+ i opiera się na opracowanym przez zespół skomplikowanym algorytmie. W usłudze podajemy swój numer telefonu, dane logowania i w krótkim czasie otrzymamy wynik najlepszej oferty spośród wszystkich odstępnych na rynku.

"Projekt blupill wymaga na pewno jeszcze sporo pracy. Ale warto się postarać, żeby każdy z nas mógł płacić mniej i dostawać dokładnie to, czego potrzebuje" - mówił w czwartek na konferencji szef projektu Sebastian Barylski. Zaznaczył, że przy projekcie jego autorzy nie współpracowali z operatorami komórkowymi i też nie zamierzają. Dodał też, że aktualnie jego zespół pracuje na uruchomienie usługi dla klientów korzystających z telefonów komórkowych na kartę (pre-paid).

RADPOL

Radpol chce wzrosnąć organicznie w tym roku o co najmniej 30 proc. - powiedział na konferencji Andrzej Sielski, prezes spółki. Dodał, że Grupa cały czas prowadzi rozmowy dotyczące kolejnych przejęć, a jej możliwości finansowe pozwalają na sfinansowanie zaplanowanych w tym roku inwestycji i przeprowadzenie ewentualnej akwizycji.

"Jeśli będziemy rosnąć mniej niż 30 proc. we wszystkich parametrach, to będziemy zawiedzeni" - powiedział Sielski.

Prezes dodał, że spodziewa się także poprawy rentowności netto z obecnych 12-13 proc. do 15 proc.

"Myślimy, że poziom ten osiągniemy za około 3 lata czyli w roku 2013, głównie dzięki akceleratorom, które są naszym najbardziej rentownym biznesem. W ich przypadku liczymy na zwiększenie udziału w przychodach oraz wzrost marży" - poinformował Sielski.

W roku 2010 Radpol osiągnął rekordowe wyniki. Przychody Grupy wzrosły do ponad 112 mln zł z ok. 52,5 mln zł w roku 2009. Zysk netto zwiększył się do 14,1 mln zł z 5,4 mln zł rok wcześniej, a zysk z działalności operacyjnej był bliski 17,5 mln zł wobec 7,3 mln zł w roku ubiegłym. EBITDA wzrosła o 96 proc. do 23 mln zł.

"Na wyniki te złożyły się trzy czynniki. Po pierwsze, uruchomienie akceleratorów, na których osiągamy marżę ponad 50 proc. Po drugie, innowacyjne produkty do budowy infrastruktury. Po trzecie, udane przejęcia" - powiedział prezes.

Na początku marca 2010 r. Radpol nabył 138 udziałów Rurgazu z siedzibą w Kolonii Prawiedniki, co dało 100 proc. kapitału zakładowego i głosów na WZA spółki. Wyniki spółki Rurgaz są konsolidowane od 1 marca ubiegłego roku.

Radpol zamknął także w ubiegłym roku proces wchłaniania Elektroporcelany, co zapewniło optymalizację kosztów Grupy.

Sielski poinformował, że Radpol jest zainteresowany kolejnymi akwizycjami spółek o produktach komplementarnych do tych, oferowanych przez Grupę.

"Rozmowy dotyczące przejęć toczą się, jednak w naszym przypadku jest to proces ciągły. Mamy zespół, który permanentnie się tym zajmuje. Stać nas na to, żeby przeprowadzić w tym roku zaplanowane inwestycje w Rurgazie i przejąć jakiś podmiot. Mamy dużą zdolność kredytową i nie planujemy w najbliższym czasie nowej emisji akcji" - dodał.

Prezes powiedział, że w II kwartale powinno się uprawomocnić pozwolenie na budowę drugiego zakładu Rurgazu w Lublinie. Inwestycja ma kosztować 20 mln zł.

SALEXPORT

Stalexport jest zainteresowany budową autostrady A1 na odcinku Tuszyn-Pyrzowice oraz A2 na odcinku Warszawa-Kukuryki jeśli drogi te będą budowane w systemie PPP. Spółka wypłaci dywidendę najwcześniej w drugiej połowie obecnej dekady - poinformowali na czwartkowej konferencji przedstawiciele Stalexportu.

"Jesteśmy w kontakcie ze stroną rządową i jeśli pojawią się przetargi na budowę autostrad w systemie PPP to będziemy to analizować. Jednak jeśli umowa koncesyjna będzie skonstruowana tak, że wszystkie ryzyka będzie ponosił koncesjonariusz to nie będziemy tym zainteresowani" - powiedział Emil Wąsacz, prezes Stalexportu.

Stalexport zwołał na 4 kwietnia WZA, projekty uchwał przewidują obniżenie wartości nominalnej akcji w celu pokrycia strat z lat ubiegłych.

"Uważamy, że najrozsądniejszym sposobem na pokrycie strat z lat ubiegłych jest obniżenie wartości nominalnej akcji. W ten sposób otworzymy sobie drogę do wypłaty dywidendy" - powiedział Mieczysław Skołożyński, wiceprezes Stalexportu.

"Biorąc pod uwagę obecną sytuację pierwszą dywidendę wypłacimy w drugiej połowie obecnej dekady" - dodał.

Prezes Wąsacz dodał, że ewentualne zaangażowanie w projekty PPP odsunie wypłatę dywidendy.

SOLARIS BUS & COACH

Autobus o podwyższonym standardzie usług BHNS skonstruowała na potrzeby Zarządu Transportu Miejskiego w Paryżu (STIF) firma Solaris. Pojazd powstał na bazie konstrukcji Urbino 18.

Jak poinformował w czwartek PAP Mateusz Figaszewski z Solaris Bus & Coach, pojazd posiada m.in. system automatycznego kierowania i naprowadzania, system informacji pasażera oraz wewnętrznej i zewnętrznej zapowiedzi głosowej.

Figaszewski poinformował, że pojazd będzie testowany przez najbliższy rok w regionie Paryża. Jest to element większego projektu infrastrukturalnego, który w najbliższych latach zakłada m.in. zakup pojazdów typu BHNS. (PAP)

rpo/ jru/ jow/ gsu/ pr/ luo asa/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz