Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz.20

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 4 marca godz.20

bEgXegKZ

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 4 marca godz.20

BEA-STAR

Fabryka Śrub i Elementów Złącznych˙Bea-Star w Starachowicach (Świętokrzyskie)rozszerzy działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowe zezwolenie dotyczy produkcji metalowych wyrobów złącznych oraz świadczenia usług obróbki mechanicznej i plastycznej.

bEgXegLb

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka zarządu strefy Anna Jaworska, spółka ma zainwestować do końca 2012 roku co najmniej˙400 tys. zł i zwiększyć zatrudnienie - kształtujące się obecnie na poziomie˙55 pracowników - o˙10 nowych etatów, do końca czerwca tego roku. Co najmniej˙65 pracowników ma być zatrudnionych w fabryce przynajmniej do 30 czerwca 2013 roku. Termin zakończenia inwestycji, objętej zezwoleniem, wyznaczono na koniec 2012 roku.

EKO-HOLDING

Eko Holding sprzedał wszystkie akcje w ofercie publicznej, a redukcja w przeznaczonej dla inwestorów indywidualnych transzy wyniosła 68,35 proc. - poinformował spółka w czwartkowym komunikacie.

Jestem przekonany, że wszyscy, którzy złożyli zapisy na nasze akcje przekonają się, że to bardzo dobra inwestycja.(...) Naszym celem jest realizacja ambitnej strategii rozwoju, wypracowywanie coraz lepszych wyników finansowych i prowadzenie czytelnej i jasnej komunikacji z akcjonariuszami" - powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Gradecki, prezes spółki.

bEgXegLh

Cena emisyjna i cena sprzedaży akcji Eko Holding została ustalona na 7,20 zł za walor.

Oferta publiczna Eko Holding obejmowała do 12.245.000 nowych akcji serii D i 1.000.000 akcji serii A sprzedawanych przez jednego z obecnych akcjonariuszy.

Spółka podała, że ze względu na duże zainteresowanie zgłoszone w czasie budowania księgi popytu, transza dla inwestorów instytucjonalnych została zwiększona do 11.245.000 akcji z 9.933.750 akcji (84,9 proc. oferty). Dla inwestorów indywidualnych Eko Holding przeznaczyła 2 mln akcji (15,10 proc. oferty).

Spółka poinformowała, że wartość nowej emisji wyniosła 88,2 mln zł i była wyższa od zakładanej w prospekcie emisyjnym o 4,2 mln zł.

bEgXegLi

Eko Holding, środki pozyskane z emisji chce wykorzystać do ekspansji sieci sklepów, akwizycji oraz zasilenia kapitału obrotowego.

Grupę tworzy blisko 220 sklepów własnych EKO, stanowiących jedną z większych sieci supermarketów w Polsce, ponad 500 sklepów franczyzowych Rabat oraz dystrybutor artykułów drogeryjnych (Polska Grupa Drogeryjna).

PEGAS NOVOVENS

Pegas Novovens rozpocznie budowę nowej linii produkcyjnej, dzięki czemu roczne zdolności produkcyjne firmy wzrosną nawet o 20 tys. ton. Wartość inwestycji nie przekroczy 50 mln euro - podała spółka w komunikacie.

bEgXegLj

Firma podpisała już umowę z generalnym dostawcą technologii produkcyjnej, spółką Reifenhauser Reicofil GmbH & Co. KG.

Uruchomienie instalacji jest planowane na drugie półrocze 2011 roku.

"Dzięki nowo wybudowanej linii produkcyjnej możliwe będzie podniesienie rocznych zdolności produkcyjnych spółki nawet o 20 tys. ton (w zależności od produkowanego asortymentu)" - napisano w komunikacie.

Nowa, dziewiąta już linia, będzie służyć przede wszystkim do produkcji materiałów dla sektora artykułów higienicznych, ale też dodatkowo można będzie tu uruchomić produkcję materiałów do innych zastosowań.

bEgXegLk

PGE

Polska Grupa Energetyczna (PGE)
podpisała z GE Hitachi Nuclear Energy Americas memorandum dotyczące współpracy w zakresie energii jądrowej - podała spółka w komunikacie.

"Współpraca ma na celu zbadanie możliwości zastosowania reaktorów ABWR oraz ESBWR w projektowanej pierwszej elektrowni jądrowej Polsce, a także możliwości przyszłej współpracy przemysłowej obu partnerów" - napisano.

"Memorandum przewiduje wspólne działania w zakresie przeprowadzenia studium wykonalności dla rozwoju technologii reaktorów jądrowych ABWR i ESBWR w Polsce do 2020 wraz z potencjalną ich budową i eksploatacją w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej" - dodano.

RYANAIR

Milion pasażerów linii lotniczej Ryanair odprawiono już na łódzkim lotnisku im. Władysława Reymonta. Milionowy pasażer przyleciał w czwartek rano do Łodzi z irlandzkiego Shannon.

W październiku br. minie 5 lat od uruchomienia pierwszej regularnej linii Ryanair'a z łódzkiego lotniska do Londynu. Samolotami tego irlandzkiego przewoźnika można polecieć z Łodzi do Dublina, Shannon, Stansted, East Midlands/Nothingham, Edynburga i Oslo Torp. Od 29 marca - wraz z nowym rozkładem lotu - wracają loty do Liverpoolu - poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiego lotniska Katarzyna Dobrowolska.

Jak powiedział w czwartek dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Ryanair Laszlo Tamas, loty z Krakowa na Maltę będą się odbywać dwa razy w tygodniu w środy i niedzielę. Będzie top 10 nowe połączenie uruchamiane z tego miasta przez irlandzkiego przewoźnika.

"W czwartek została otwarta kolejna baza Ryanair na Malcie, w związku z tym jedno z połączeń z niej będzie wykonywane do Krakowa" - dodał.

Tamas podkreślił, że Kraków będzie pierwszym polskim miastem posiadającym regularne połączenie lotnicze z Maltą. Obecnie na wyspę tą są wykonywane z naszego kraju tylko loty czarterowe.

Według niego krakowskie lotnisko jest obecnie dla Ryanair największym, pod względem przewiezionych pasażerów, portem w Polsce. Przewoźnik szacuje, że 1/3 z prognozowanych około 3,5 mln pasażerów tej linii w Polsce, przypadnie na to lotnisko.

Ryanair to największa europejska niskokosztowa linia lotnicza, która w zeszłym roku przewiozła ponad 66 mln pasażerów. Przewoźnik posiada flotę ponad 220 samolotów, które stacjonują w 41 bazach na całym kontynencie.

TAURON

Przygotowująca się do debiutu giełdowego spółka Tauron Polska Energia zamknęła ubiegły rok zyskiem netto w wysokości 184,5 mln zł; niemal cały zysk zasilił kapitał zapasowy firmy - zdecydowali w czwartek w Katowicach jej akcjonariusze.

Kwota 184,5 mln zł to zysk wypracowany wyłącznie przez spółkę-matkę, a nie całą grupę kapitałową Taurona. Skonsolidowane wyniki całej grupy za ubiegły rok nie są jeszcze znane - zostaną przyjęte do połowy tego roku. Zysk spółki-matki pochodzi głównie z handlu energią oraz wykonywania praw do akcji spółek z grupy kapitałowej.

Rok wcześniej zysk spółki Tauron Polska Energia wyniósł 55,6 mln zł. Wówczas jednak spółka dopiero zaczynała samodzielnie handlować energią; w 2009 r. rozwinęła tę działalność, osiągając ok. 7 mld zł przychodów. Przychody całej grupy Tauron to (według danych za 2008 r.) ok. 12,5 mld zł.

W czwartek w Katowicach obradowało zwyczajne walne zgromadzenie spółki Tauron Polska Energia. Po raz pierwszy mogli w nim uczestniczyć akcjonariusze spółki, którzy w ostatnich miesiącach objęli jej akcje w ramach trwającej jeszcze konwersji akcji spółek zależnych (Południowy Koncern Energetyczny, Enion, EnergiaPro, Elektrownia Stalowa Wola) na walory Tauron Polska Energia.

Nowi akcjonariusze to głównie pracownicy firm grupy Tauron. 87,8 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, 12,2 proc. do pozostałych akcjonariuszy. W walnym zgromadzeniu wzięło udział zaledwie kilkudziesięciu z nich - reprezentowane było niewiele ponad 88 proc. kapitału.

Wszyscy członkowie zarządu i rady nadzorczej spółki otrzymali absolutorium. Walne zgromadzenie zatwierdziło też sprawozdanie finansowe spółki. Akcjonariusze postanowili cały wypracowany w 2009 roku zysk netto, pomniejszony o śródroczne wypłaty z zysku, przeznaczyć na kapitał zapasowy spółki.

"Podyktowane jest to głównie trwającym wdrażaniem przyjętej w październiku 2008 r. strategii korporacyjnej na lata 2008-2012 z perspektywą do roku 2020. Zakłada ona realizację programu inwestycyjnego, obejmującego budowę nowych mocy wytwórczych oraz inwestycje w dystrybucji energii i wydobyciu węgla" - wyjaśnił dyrektor ds. komunikacji rynkowej grupy Tauron, Paweł Gniadek.

Podkreślił, że realizacja strategii korporacyjnej jest szczególnie istotna w kontekście planowanego na 2010 rok debiutu giełdowego spółki. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli resortu Skarbu Państwa, upublicznienie spółki ma nastąpić do połowy tego roku.

Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych na rynku krajowym. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, z kapitałem zakładowym w wysokości ponad 13,9 mld zł. (PAP)

mab/ szu/ morb/ mch/ pad/ rgr/ pif/ jtt/ bos/

bEgXegLC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)