Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 20

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 8 sierpnia godz. 20

bEszXJHF

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 8 sierpnia godz. 20

ASSECO BS

Asseco Business Solutions zrezygnowało z zagranicznej akwizycji i do końca roku nie zrealizuje żadnego przejęcia. Brak projektów akwizycyjnych może spowodować, że cały zysk spółki za 2013 r. trafi na dywidendę. W ocenie przedstawicieli spółki powtórzenie w 2013 r. wyników z 2012 r. będzie sukcesem.

bEszXJHH

"Wycofaliśmy się z planów zagranicznej akwizycji, gdyż nie doszliśmy do porozumienia z partnerem w sprawie pewnych kwestii strategicznych" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes Asseco BS Wojciech Barczentewicz.

"W 2013 r. nie zrealizujemy żadnej akwizycji, co sprawia, że ponownie jest szansa na wysoką dywidendę za 2013 r., na którą może trafić praktycznie cały zysk" - dodał.

Wcześniej spółka podjęła decyzję o odstąpieniu od planowanej akwizycji w Polsce. Nie wyklucza jednak powrotu do tego projektu po zapoznaniu się z wynikami spółki, która miała być obiektem przejęcia, za 2013 r.

W pierwszym półroczu 2013 r. Asseco Business Solutions wypracowało 11,54 mln zł zysku netto, 13,2 mln zł zysku operacyjnego, 19 mln zł EBITDA i 66,3 mln zł przychodów.

bEszXJHN

Z wypowiedzi przedstawicieli spółki wynika, że rezultaty w całym 2013 r. mogą być podobne do tych z 2012 r.

"Na pewno druga połowa roku będzie bardzo dobra w segmencie rozwiązań mobilnych. Przemawia za tym m.in. podpisana niedawno z jednym z największych międzynarodowych koncernów umowa na te rozwiązania. Wprowadziliśmy niedawno do sprzedaży nową wersję systemu Faktor i niebawem spodziewamy się kontraktu z nowym klientem na ten produkt. Perspektywy dla dużego ERP też wyglądają dość dobrze" - powiedział wiceprezes spółki Piotr Masłowski.

"Pomimo tego nie wiemy jak będą zachowywały się inne segmenty i dlatego uważamy, że powtórzenie wyników ubiegłego roku będzie sukcesem. Będziemy się oczywiście starać, żeby było lepiej" - dodał.

Mariusz Lizon, członek zarządu Asseco BS poinformował, że obecny portfel zamówień na 2013 rok ma wartość 108,1 mln zł wobec 105,3 mln zł przed rokiem.

bEszXJHO

"To pierwszy kwartał od dłuższego czasu kiedy backlog wykazuje dodatnią tendencję i spodziewam się, że w kolejnych kwartałach ta tendencja będzie utrzymana" - powiedział.

"Obecny backlog stanowi 77 proc. ubiegłorocznych przychodów, podczas gdy rok temu był on na poziomie 71 proc." - dodał.

Poinformował też, że w III kw. 2013 r. spodziewa się niższych kosztów niż w II kw., kiedy były na poziomie 21,93 mln zł.

GRUPA KĘTY

bEszXJHP

Grupa Kęty spodziewa się dobrego II półrocza, chce utrzymać lub wzmocnić pozycję na słabnącym rynku krajowym, a perspektywy widzi w eksporcie - poinformowali przedstawiciele spółki. Kęty opublikują weryfikację strategii najwcześniej wraz z raportem za III kw., a najpóźniej w styczniu lub lutym.

"Sytuacja na rynku krajowym jest słaba, chcemy skupiać się na eksporcie" - powiedział na konferencji Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty.

"Spodziewamy się dobrego II półrocza. Wszystko wskazuje na to, że zrealizujemy budżet. Więcej będziemy wiedzieli po III kwartale. Lipiec wyglądał dla spółki doskonale, sierpień zapowiada się nieźle" - dodał.

W segmencie wyrobów wyciskanych spółka spodziewa się poprawy wyników w III i IV kwartale.

bEszXJHQ

"Wyniki w segmencie wyrobów wyciskanych w III i IV kwartale będą lepsze. W lipcu sprzedaliśmy rekordową ilość 4,5 tys. ton tych produktów. Również eksport jest rekordowy" - powiedział Mańko.

"Sytuacja na rynku krajowym w segmencie wyrobów wyciskanych w II półroczu będzie słaba i dużo projektów realizujemy na eksport. Ceny są niskie i nie spodziewam się, żeby mogły jeszcze spaść" - powiedział Adam Piela, dyrektor finansowy spółki.

Piela dodał, że w 2012 r. udział spółki w rynku krajowym wyniósł ok. 34-36 proc., i zarząd ma nadzieję, że w 2013 roku wzrośnie.

Grupa Kęty w segmencie systemów aluminiowych i opakowań giętkich oczekuje zmniejszania się rynku krajowego i zwiększania przychodów z eksportu.

"W segmencie systemów aluminiowych spodziewamy się również spadku na rynku krajowym i wzrostu na rynkach zagranicznych w II półroczu i całym 2013 r. Tutaj liczymy na zachowanie pozycji lub jej zwiększenie" - powiedział Piela.

"Także w opakowaniach giętkich na rynku polskim oczekujemy spadku oraz wzrostu przychodów z eksportu. Nie ma jednak szans na to, by w tym segmencie sprzedaż eksportowa w 2013 r. dorównała wielkością sprzedaży krajowej" - dodał.

Kęty spodziewają się poprawy wyników w II półroczu w segmencie usług budowlanych.

"W segmencie usług budowlanych spodziewamy się dużo lepszego II półrocza. W tym roku będziemy mieli obrót ok. 150 mln zł" - powiedział Mańko.

"W II kwartale pozyskaliśmy trzy kontrakty na produkcję i montaż ekranów akustycznych o łącznej wartości ok. 120 mln zł. Nie są to produkty wysokomarżowe, ale mamy pewność płatności. W 2013 r. zrealizujemy z nich ok. 70 proc." - dodał.

Piela poinformował, że Grupa Kęty ma obecnie 50 mln zł przeterminowanych płatności, a opóźnionych o ponad 100 dni ok. 5-8 mln zł.

"Prognozujemy wzrost zadłużenia o ok. 30-40 mln zł w III kwartale ze względu na spodziewaną wyższą sprzedaż oraz realizację programu inwestycyjnego" - powiedział Piela.

"Program inwestycyjny jest realizowany zgodnie z harmonogramem" - dodał.

Na koniec II kwartału dług netto spółki wyniósł 189,8 mln zł.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że Grupa Kęty opublikuje weryfikację strategii najwcześniej wraz z publikacją wyników III kwartału, a najpóźniej w styczniu lub lutym.

"Dzisiaj można powiedzieć, że gdyby plany pozostały niezmienione, to generowanie gotówki będzie nieobciążone dodatkowymi wydatkami inwestycyjnymi, co oznacza, że moglibyśmy bez jakiegokolwiek problemu zmienić politykę dywidendową w kierunku zwiększenia wypływu gotówki w postaci dywidendy" - powiedział Piela.

"W ramach strategii grupa przewidywała przeprowadzenie inwestycji i osiągnięcie określonej pozycji rynkowej w poszczególnych biznesach. Możemy powiedzieć, że sytuacja się nie zmieniła. Program inwestycji usprawnia nas technologicznie i produktowo do zupełnie innego punktu niż było kilka lat temu. To powoduje, że będziemy mogli więcej czasu poświęcić na akwizycje i na doskonalenie się od środka" - dodał.

Grupa Kęty wypracowała w drugim kwartale 2013 roku 42,9 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 31,8 mln zł rok wcześniej. Wynik był nieznacznie wyższy od szacunków opublikowanych przez firmę pod koniec czerwca na poziomie ok. 39 mln zł.

Zysk operacyjny w okresie kwiecień-czerwiec spadł do 33,1 mln zł z 41,5 mln zł przed rokiem.

Przychody spadły natomiast do 382,8 mln zł z 390,7 mln zł rok temu i były nieco wyższe niż wcześniejsze szacunki spółki (375 mln zł).

W całym pierwszym półroczu zysk netto grupy wyniósł 59,9 mln zł, zysk operacyjny 58,7 mln zł, a przychody 719,5 mln zł.

Zysk operacyjny segmentu systemów aluminiowych wyniósł w II kwartale 2013 roku 25,8 mln zł (wobec 21,7 mln zł rok wcześniej), segmentu opakowań giętkich 16,7 mln zł (wobec 12,6 mln zł rok temu), a segmentu wyrobów wyciskanych blisko 5 mln zł (wobec 10,9 mln zł rok wcześniej).

Segment akcesoriów budowlanych zanotował EBIT na poziomie 48 tys. zł (rok wcześniej 385 tys. zł), a segment usług budowlanych - minus 13,4 mln zł (wobec minus 770 tys. przed rokiem).

W przedstawionej w lutym prognozie Grupa Kęty założyła, że skonsolidowany zysk netto spółki wyniesie w 2013 roku 104,5 mln zł, zysk operacyjny 140,8 mln zł, a przychody 1,683 mld zł.

VISA

Od 1 października br. nowym prezesem Visa Europe będzie Nicolasa Hussa. Zastąpi na tym stanowisku Peter Ayliffe, który w fotelu prezesa zasiadał przez siedmiu i pół roku.

48-letni Huss, jest obecnie dyrektorem generalnym spółki Avant w Hiszpanii i Irlandii (część Apollo Group) i kieruje usługami finansowymi dla klientów indywidualnych w Apollo Global Management.

Przed objęciem stanowiska w Apollo, Huss pracował dla Bank of America, odpowiadając za europejski biznes kartowy w spółce MBNA (European Collections & Portfolio Optimization Executive). Oprócz usług kartowych w Hiszpanii, nadzorował także windykacje należności w Europie (Wielka Brytania, Irlandia i Hiszpania).

Wcześniej był prezesem GE Money w Hiszpanii i zajmował szereg stanowisk w GE Capital w różnych częściach Europy i Ameryki Łacińskiej. Był ponadto członkiem zarządu w licznych spółkach joint venture z bankami hiszpańskimi, a także członkiem zarządu GEC SAS (GE France Financial Entities Holding).

Visa Europe to organizacja zajmująca się technologiami płatniczymi, stanowi własność instytucji członkowskich - banków oraz innych firm świadczących usługi płatnicze z 36 krajów Europy - i jest przez nie zarządzana.

IMAGIS

Imagis zadebiutuje na NewConnect w poniedziałek, 12 sierpnia - podała giełda w komunikacie.

Do obrotu wprowadzonych będzie 5.500.000 akcji serii A, 2.244.000 akcji serii B, 76.000 akcji serii C, 385.000 akcji serii D, 1.203.584 akcji serii F, 396.875 akcji serii G i 503.660 akcji serii H.

Imagis jest producentem map cyfrowych i oprogramowania do nawigacji GPS. Ponad 66 proc. akcji spółki należy do PC Guard.(PAP)

rbk/ gsu/ jtt/ mj/ osz/ pel/ drag/

bEszXJIi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)