Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, godz.15.30

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, godz.15.30

Przegląd wiadomości ze spółek, godz.15.30

PKP POLSKIE LINIE KOLEJOWE

PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły z konsorcjum firm Torpol, Feroco oraz Przedsiębiorstwem Robót Technicznych Intercor umowę na wybudowanie dwóch wiaduktów na linii kolejowej Warszawa - Gdynia w okolicach Nasielska - Robert Kuczyński z PKP PLK.

W ciągu 12 miesięcy konsorcjum wybuduje dwa wiadukty drogowe na linii kolejowej z Warszawy do Gdyni. Obiekty powstaną w okolicach Nasielska - jeden w pobliżu przystanku osobowego Kątne, drugi wzdłuż drogi Świercze - Ostrzeniewo. Wartość umowy wynosi 8˙474˙904,28 euro brutto i jest współfinansowana z Funduszu Spójności.

Modernizacja linii E-65 jest obecnie największym zadaniem realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Dotychczas zmodernizowano ponad 170 km linii kolejowej między Warszawą Wschodnią i Gdynią.

RUCH

Skarb Państwa po 24 marca podejmie decyzję w sprawie wezwania Mennicy do sprzedaży akcji Ruchu - podał wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Zależy to od tego, jakim rezultatem zakończy się zaproszenie resortu do negocjacji na kupno do 52,66 proc. akcji tej spółki.

"Na razie konsekwentnie chcemy realizować własny proces, czyli do 24 marca zaprosiliśmy wszystkich potencjalnych inwestorów do składana ofert w procesie prowadzonym przez nas" - powiedział Leszkiewicz dziennikarzom w Krakowie.

Dodał, że zapisy na wezwanie Mennicy przyjmowane są do 1 kwietnia, daje to więc czas resortowi na podjęcie decyzji po zakończeniu własnego zaproszenia.

"Zobaczymy, czy będzie zainteresowanie innych inwestorów Ruchem i czy jest szansa na maksymalizację ceny, bo wezwanie mamy po określonym poziomie, a nie wykluczamy, że pojawią się inwestorzy, którzy będą w stanie zapłacić więcej niż Mennica" - wyjaśnił Leszkiewicz.

"W związku z tym, 24 marca będziemy wszystko wiedzieć i wtedy też będziemy podejmować ostateczne decyzje związane z wezwaniem" - dodał.

Według niego, dla ministerstwa ważnym celem jest maksymalizacja ceny za sprzedawany pakiet akcji Ruchu. Resor dysponuje własnymi wycenami, ale są one tajne ze względu na toczący się proces zbierania ofert.

"Na razie próbujmy uzyskać jak najlepszą cenę z ofert, jeżeli będą one niższe niż wezwanie, będziemy wtedy przymierzać wezwanie do poziomu cen z naszych wycen, ale nie możemy zejść poniżej dolnego progu, który nam przedstawił doradca" - zaznaczył Leszkiewicz.

Na początku marca Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do negocjacji ws. kupna do 52,66 proc. akcji spółki Ruch. Oferty można składać do 24 marca br. Resort planuje sprzedaż pakietu akcji w trybie odpowiedzi na wezwanie poprzedzone negocjacjami. Skarb Państwa posiada obecnie 56,85 proc. akcji spółki.

Pod koniec lutego Mennica wezwała do sprzedaży 32.323.651 akcji Ruchu, dających 54,95 proc. głosów na WZA po 8,3 zł za sztukę. Zapisy rozpoczną się 18 marca i potrwają do 1 kwietnia. Termin przyjmowania zapisów może ulec wydłużeniu jeżeli w uznaniu wzywającego będzie to konieczne do realizacji celu wezwania.

Mennica zamierza nabyć akcje Ruchu tylko w sytuacji, gdy w wezwaniu zostaną złożone zapisy na co najmniej 30.000.244 akcji, uprawniających do wykonywania 51 proc. głosów na walnym.

Spółka Ruch powstała w 1992 r. w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Kolportażowo - Handlowego Ruch w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Przedsiębiorstwo zajmuje się przede wszystkim kolportażem prasy oraz dystrybucją towarów codziennego użytku.

W marcu 2009 r. rada nadzorcza Ruchu przyjęła strategię spółki do 2011 roku. Przewiduje ona m.in. optymalizację zatrudnienia, restrukturyzację majątku, zmniejszenie liczby komórek organizacyjnych w oddziałach oraz likwidację lub reorganizację hurtowni.

W 2008 r. szacowany udział Ruchu w rynku prasy w Polsce wynosił 40,81 proc. Największy konkurent spółki, Kolporter SA, posiada 37,65 proc. udziału w rynku; pozostali kolporterzy mają 6 proc. lub poniżej.

UNIBEP

Unibep podpisał umowę na budowę osiedla mieszkaniowego w Norwegii. Jej wartość netto wynosi 28,7 mln zł - podała spółka w komunikacie.

"Przedmiotem inwestycji jest wybudowanie w standardzie +pod klucz+ dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych, czteropiętrowych z podpiwniczeniem i garażem. W budynkach o łącznej powierzchni użytkowej 4390 m2 będzie znajdować się 49 mieszkań. Budynki będą wykonane w technologii modułów drewnianych" - napisano w raporcie.

Moduły mają zostać wyprodukowane w okresie czerwiec-październik 2010. Montaż nastąpi w listopadzie 2010 roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na maj 2011 roku. Moduły zostaną wyprodukowane w Fabryce Domów w Bielsku Podlaskim. (PAP)

morb/ asa/ her/ rgr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)