Notowania

spółki
05.03.2010 20:02

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek godz. 20

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 5 marca godz. 20

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 5 marca godz. 20

ENEA

Spółka Kozienice II z grupy Enea ogłosiła postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie negocjacji z ogłoszeniem na budowę bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym w Elektrowni Kozienice o mocy min. 900 MWe.

"Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie, dostawa, montaż, rozruch, przekazanie do eksploatacji nowego bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi w Kozienicach, spełniającego przewidywane wymagania z zakresu ochrony środowiska" - napisano w ogłoszeniu.

Oferty można składać do 15 kwietnia do godz. 11.

Enea szacuje koszt budowy 1 MW mocy na ok. 1,3 mln euro, co oznacza, że wartość kontraktu wynosi około 5 mld zł.

Uruchomienie bloku planowane jest na 2015 rok.

Enea rozważa też budowę w Kozienicach drugiego bloku o mocy około 1000 MW.

Moce zainstalowane obecnie w Elektrowni Kozienice to 2880 MW. Elektrownia jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej z węgla kamiennego.

NORWEGIAN

Skandynawska tania linia lotnicza Norwegian w lutym przewiozła prawie 835 tys. pasażerów - poinformował w piątek przewoźnik.

Jak podał, w porównaniu z lutym 2009 oznacza to wzrost o 25 proc..

W ciągu minionych dwunastu miesięcy Norwegian przewiózł ponad 11 mln pasażerów.

PKN ORLEN

Agencja Fitch podjęła decyzję o zdjęciu PKN Orlen z listy podmiotów będących pod obserwacją, pod kątem możliwego obniżenia ratingu (Rating Watch Negative) w krótkiej perspektywie czasowej - poinformowało PAP w piątkowym komunikacie biuro prasowe płockiego koncernu.

"To dla nas wielka satysfakcja, że nasze wysiłki i działania podejmowane w tak trudnym otoczeniu ekonomicznym zostały dostrzeżone i owocują poprawą oceny wiarygodności kredytowej PKN Orlen w opinii agencji Fitch. Osiągnięcia spółki w zakresie redukcji zadłużenia stanowią pierwszy, ważny krok w realizacji celu związanego z odzyskaniem ratingu inwestycyjnego" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Jacek Krawiec.

PKN Orlen podał, iż w ocenie Fitch, osiągnięta przez płocki koncern, mimo niekorzystnych warunków otoczenia zewnętrznego, znacząca redukcja zadłużenia na koniec 2009 r., obniża ryzyko pogorszenia ratingu kredytowego spółki.

"Podjęte przez koncern w ubiegłym roku działania, w zakresie poprawy kapitału pracującego oraz redukcji wydatków inwestycyjnych, umożliwiły redukcję długu o 25 proc. oraz osiągnięcie wskaźników zadłużenia lepszych od oczekiwań Agencji. Fitch odnotowuje również, że spółka spełniła wymogi umów kredytowych" - napisano w komunikacie płockiego koncernu.

PKN Orlen poinformował, iż w ciągu ostatniego roku spółka ta wypracowała z działalności operacyjnej środki pieniężne w wysokości 5 mld zł, czyli o 1,5 mld zł więcej niż w 2008 r.

"Dzięki temu w pełni zrealizowaliśmy przyjęte założenia, aby wpływy operacyjne były wyższe od nakładów inwestycyjnych. Obniżyliśmy zadłużenie netto o 2,3 mld zł do poziomu 10,3 mld zł" - podał płocki koncern.

W ocenie PKN Orlen, 2009 r. był "pod względem uwarunkowań makroekonomicznych najtrudniejszym okresem w historii koncernu", a jednym z największych wyzwań w tym czasie był znaczący spadek marży rafineryjnej i dyferencjału ropy naftowej.

PKN Orlen podkreślił, że w związku ze spodziewanym utrzymaniem się trudnych warunków makroekonomicznych w branży w 2010 r., większość przedsiębiorstw sektora rafineryjnego ocenianych przez Fitch ma niekorzystną perspektywę ratingową (Negative Outlook) i podobna perspektywa jest nadana ratingowi PKN Orlen.

Jak zapowiedział płocki koncern, w 2010 r. spółka będzie dążyła "do dalszego obniżenia poziomu zadłużenia, poprzez systemowe rozwiązanie kwestii obowiązku utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw oraz dezinwestycje aktywów non-core; kontynuowane będą również programy mające na celu poprawę rentowności inwestycji zagranicznych, w tym Orlen Lietuva i czeski Unipetrol". (PAP)

mb/ aop/ pel/ bos/

Tagi: spółki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz