Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek godz. 20.30

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 27 kwietnia godz. 20.30

Przegląd wiadomości ze spółek, piątek 27 kwietnia godz. 20.30

BARLINEK

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Barlinka w związku z ofertą publiczną akcji serii M oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii M, praw do akcji serii M oraz praw poboru akcji serii M - podała KNF w komunikacie.

Oferującym jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska.

W październiku ubiegłego roku walne zgromadzenie akcjonariuszy Barlinka upoważniło zarząd do podwyższenia kapitału w drodze emisji do 108.877.500 akcji o wartości nominalnej 1 zł każda.

KERNEL

Kernel kupi 100 proc. udziałów w dwóch ukraińskich spółkach rolniczych, z których jedna zarządza 79,2 tys. ha, a druga 40 tys. ha gruntów. Wartość transakcji to 98 mln USD - podał Kernel w komunikacie.

Akwizycje wspomnianych spółek pozwolą Kernelowi na powiększenie banku ziemi do 330 tys. ha i zwiększą zdolności magazynowe spółki o 325 tys. ton ziarna do ponad 2,7 mln ton ziarna.

Transakcja wymaga zgody ukraińskiego urzędu antymonopolowego.

KULCZYK OIL VENTURES

Kulczyk Oil Ventures zamierza wejść na alternatywny rynek inwestycyjny w Londynie do końca tego roku - powiedział PAP prezes spółki Timothy Elliott. Debiut wiązałby się z emisją akcji, a pozyskane w ten sposób pieniądze wsparłyby program inwestycyjny w Brunei, który zakłada wywiercenie do połowy przyszłego roku pięciu odwiertów.

"Zamierzaliśmy wejść na rynek londyński w czwartym kwartale zeszłego roku, ale przeszkodził nam kryzys finansowy. Planujemy zadebiutować w Londynie do końca tego roku. Wiązałoby się to z emisją akcji, której celem byłoby między innymi sfinansowanie dodatkowych prac w Brunei" - powiedział prezes.

Aktywa KOV na terytorium Brunei obejmują 36 proc. udziału w umowie o podziale wpływów z wydobycia z bloku M oraz 90 proc. udziału z bloku L.

Obecnie w bloku L w Brunei prowadzone są badania 3D. Wiercenia na tym obszarze rozpoczną się, według zapowiedzi prezesa, prawdopodobnie we wrześniu. Łącznie, na obu koncesjach, spółka planuje wykonać do połowy 2013 roku pięć odwiertów, z czego trzy na terenie koncesji w bloku M i dwa w bloku L.

"Cztery pierwsze odwierty wywiercone w Brunei, pomimo tego, że wskazały obecność znacznych ilości gazu i ropy naftowej, nie nadawały się do komercyjnego wydobycia na tym etapie. Nadal jesteśmy przekonani, że potencjał rozwoju w tym regionie jest ogromny" - powiedział Elliott.

Dodał, że w przypadku wydobycia ropy produkcja mogłaby rozpocząć się bardzo szybko, ponieważ nie wymagałoby to budowy infrastruktury. Surowiec można transportować w cysternach do pobliskich rafinerii, które znajdują się w odległości ok. 20 km od terenów licencji.

W przypadku gazu proces zapewne byłby dłuższy ze względu na konieczność budowy gazociągów, ale zakłady skraplania gazu znajdują się w okolicach licencji, tak więc budowa infrastruktury nie byłaby takim obciążeniem.

Prezes poinformował, że są prowadzone prace związane z procesem sprzedaży udziałów w bloku L i zaznaczył, że docelowo optymalny udział w każdej koncesji to 40-50 proc.

"Myślimy o pozyskaniu partnera do projektu, ale na pewno chcielibyśmy pozostać operatorem licencji" - powiedział.

Spółka posiada jeszcze koncesje w Syrii, tam jednak prace poszukiwawcze zostały zawieszone w związku z niepewną sytuacją polityczną w tym kraju. W listopadzie spółka otrzymała zgodę na przedłużenie pierwszego okresu poszukiwawczego w Syrii o 11 miesięcy, do 27 października 2012 r.

WIKANA

Spółki zależne Wikany podpisały z Redevco Polska Gamma pakiet umów zakupu sześciu nieruchomości komercyjnych zabudowanych, o łącznej powierzchni gruntu 2,2 ha, na którym znajdują się budynki o łącznej powierzchni 9,88 tys. m kw. - poinformowała Wikana w komunikacie. Łączna kwota transakcji to 7,57 mln EUR, czyli ok. 31,65 mln zł.

Nieruchomości zlokalizowane są w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Piłsudskiego, Inowrocławiu przy ul. Górniczej, Kaliszu przy ul. Wojska Polskiego, Krakowie przy ul. Wadowickiej, Lesznie przy ul. 17 Stycznia oraz Łodzi przy ul. Włókniarzy.

W komunikacie poinformowano, że spółki zależne Wikany wstąpiły w miejsce Redevco w stosunek najmu wynikający z umów najmu zawartych pomiędzy Redevco a siecią sklepów Komfort.

Umowy najmu są zawarte na czas określony i wygasają w grudniu 2017 roku.

"Na podstawie umów najmu najemca jest obowiązany płacić wynajmującemu czynsz, którego łączna wartość od momentu wstąpienia spółek zależnych od Wikany w miejsce Redevco w stosunek najmu do końca okresu obowiązywania umów najmu wynosi 4,63 mln EUR, co stanowi równowartość 19,36 mln zł" - napisano w komunikacie.

Wikana podała, że nabycie aktywów finansowane jest środkami własnymi w kwocie nie mniejszej niż 15 proc. wartości transakcji. (PAP)

pr/ osz/ jow/ gsu/ jtt/ pel/ morb/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)