Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 28 marca, godz.15.00

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 28 marca, godz.15.00

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 28 marca, godz.15.00

ALSTOM

Alstom podpisał kontrakt z GDF Suez Energia Polska na modernizację turbiny parowej o mocy 200 MW bloku nr 8 w Elektrowni Połaniec. Retrofit ma na celu dostosowanie turbiny do współpracy z nowym kotłem biomasowym, co podniesie sprawność obiegu cieplnego o 3,4 proc., poprawi dyspozycyjność i niezawodność bloku oraz wydłuży okres użytkowania turbiny o 30 lat - podał Alstom w komunikacie.

"Zgodnie z kontraktem, Alstom zaprojektuje, dostarczy i uruchomi nowe części WP i SP turbiny parowej. Zakres prac obejmuje też modernizację systemów okołoturbinowych oraz prace montażowe w zakresie turbiny, generatora i wzbudnicy" - napisano w komunikacie.

Turbina zostanie wyprodukowana w fabryce Alstom, a zmodernizowany blok będzie oddany do eksploatacji w październiku 2012 r.

FORTUM

W ramach restrukturyzacji przejętych od Skarbu Państwa elektrociepłowni Fortum Zabrze i Fortum Bytom planowana jest redukcja zatrudnienia o ok. 25 proc., głównie w administracji - poinformowało Fortum w komunikacie prasowym.

"Po przeprowadzeniu analizy sytuacji przejętych spółek, a także w związku z integracją tych podmiotów w ramach grupy Fortum, zaistniała konieczność wprowadzenia zmian w zakresie organizacji i sposobu ich działania. Jednym z priorytetów jest poprawa kondycji finansowej w przedsiębiorstwach, które chcąc nadal funkcjonować, muszą generować środki na inwestycje zarówno w istniejącą, jak i nową infrastrukturę. Przy dotychczasowym modelu biznesowym realizacja planowanych programów inwestycyjnych nie byłaby możliwa" - napisano w komunikacie.

"Reorganizacja pociągnie za sobą zmniejszenie zatrudnienia obu załóg o około 25 proc. Redukcje będą dotyczyły głównie stanowisk kierowniczych i administracyjnych. Cały proces zostanie przeprowadzony po konsultacjach ze związkami zawodowymi i Radami Pracowniczymi" - dodano.

Odchodzący pracownicy mają otrzymać odszkodowania, których wysokość jest negocjowana ze związkami. Dodatkowo firma zaoferuje program wsparcia w zakresie poszukiwania pracy.

Fortum poinformowało, że część działalności obu spółek, z wyłączeniem tej podstawowej, zostanie wydzielona do innych podmiotów w ramach grupy Fortum lub do firm niezależnych.

"Wprowadzone zostanie zarządzanie procesowe oraz wdrożony model funkcjonowania obowiązujący w innych częściach grupy. Szczególnie położony zostanie również nacisk na poprawę bezpieczeństwa pracy i zwiększenie efektywności produkcji energii elektrycznej oraz ciepła" - napisano.

Pod koniec ubiegłego roku fiński koncern energetyczny Fortum kupił od Skarbu Państwa elektrociepłownie w Zabrzu i Bytomiu za ponad 82 mln zł. Spółka planuje budowę w Zabrzu nowego źródła wytwórczego o mocy ok. 350 MW.

KSG AGRO

KSG Agro, spółka sektora rolniczego w środkowo-wschodniej Ukrainie, rozważa przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej oraz debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych - poinformowała firma w komunikacie prasowym.

"Analizujemy możliwość przeprowadzenia oferty publicznej KSG Agro. Ostateczne decyzje powinny zostać podjęte w nadchodzących tygodniach" - powiedział, cytowany w komunikacie Sergiej Kasjanow, prezes spółki.

"Zamierzamy wykorzystać szanse, jakie daje nam rynek, konsekwentnie realizując strategię, której kluczowymi elementami są poszerzenie areału ziem uprawnych oraz zwiększenie efektywności" - dodał.

Rolę doradcy podczas oferty będą pełnić Visum Capital i Bank Zachodni WBK. Dom Maklerski BZ WBK będzie menedżerem, prowadzącym księgę popytu oraz agentem oferty publicznej i dopuszczenia akcji do obrotu na GPW.

KSG Agro jest jedną z największych spółek rolnych w regionie Dniepropietrowska, produkującą m.in. pszenicę, jęczmień, a także słonecznika i soję, ale też warzywa, owoce, zajmuje się także przetwórstwem produktów rolnych. Grupa KSG ma około 33.700 ha ziemi w środkowo-wschodniej Ukrainie.

W roku 2010 KSG Agro osiągnęła 15,6 mln dol. przychodu, 10 mln dol. zysku, a jej EBITDA to 12,2 mln dol.

Strategia Grupy koncentruje się na wzmocnieniu wiodącej pozycji firmy oraz dalszej ekspansji w regionie. Do głównych odbiorców Grupy należą rafinerie oleju oraz producenci mąki i pasz dla zwierząt. Spółka dostarcza również warzywa, owoce, mięsa oraz artykuły spożywcze do sieci detalicznych.

PKM DUDA

Zakład produkcyjny w miejscowości Huta (Wielkopolska) należący do oddziału PKM DUDA otrzymał certyfikat Halal, umożliwiający sprzedaż bydła na rynki społeczności muzułmańskich, żyjących także w UE.

Zajmujący się skupem i ubojem bydła zakład w Hucie otrzymał certyfikat od Rady Imamów Ligi Muzułmańskiej RP. Oznacza to, że firma spełnia wymogi uboju i produkcji, przestrzega procedury oraz ma warunki do uboju rytualnego. Zapewnienie ich było trudne - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor zakładu, Piotr Antkowiak. Dodał, że w Polsce takie uprawnienia posiada kilka zakładów.

"Halal w prawie muzułmańskim określa sferę rzeczy i czynów dozwolonych (...) odnoszących się najczęściej do sposobu odżywiania muzułmanów, którym Koran zakazuje spożywania krwi, mięsa wieprzowego" - poinformował dyrektor Antkowiak.

Dodał, że uzyskanie certyfikatu umożliwia jego firmie sprzedaż żywca wołowego na rynki dotychczas nieosiągalne, głównie dla odbiorców ortodoksyjnych. "Idea dostosowania zakładu do wymogów obowiązujących w Islamie zrodziła się na fali dużego zainteresowania wołowiną po ostatnich targach SIAL w Paryżu, zwłaszcza dużego zainteresowania klientów w Turcji" - mówi dyrektor.

Wyjaśnił, że reguły Halal odnoszą się głównie do sposobu postępowania ze zwierzętami, właściwego ich traktowania oraz koniecznej obecności w trakcie uboju rzeźników muzułmańskich. Przecinają oni szyję zwierzęcia rytualnym nożem, doprowadzając je do szybkiego wykrwawienia. Wypowiadają przy tym słowa modlitwy. Wymagało to zakupu specjalnej klatki rytualnej.

Według Antkowiaka, jego zakład sprzedawał wołowinę do krajów muzułmańskich od dawna. "Były to niewielkie ilości, przede wszystkim dla odbiorców mniej ortodoksyjnych w Turcji, Kosowie i dla społeczności muzułmańskich w Niemczech. W ostatnim kwartale 2011 r. wyeksportowano do Turcji ok. 850 ton wołowiny" - poinformował dyrektor.

Jak dodał, nie wie jeszcze jak duża będzie sprzedaż produkcji po uzyskaniu certyfikatu, ani kiedy się ona rozpocznie. "Będą nowe rynki i nowi klienci" -powiedział.

Zakład w Hucie istnieje od sześciu lat.

WASKO

Wasko około 30 proc. zysku za 2010 r. może przeznaczyć na wypłatę dywidendy - poinformował PAP Wojciech Wajda, prezes Wasko.

"Polityka dywidendowa spółki zakłada przeznaczanie do 30 proc. zysku na dywidendę. Zarząd rozważa złożenie wniosku na WZA o wypłatę dywidendy za rok 2010 w wysokości około 30 proc. jednostkowego zysku" - powiedział PAP Wajda.

Wasko miało w 2010 r. 7,46 mln zł jednostkowego zysku. Kapitał spółki dzieli się na 91.187.500 akcji.

Wasko nie wypłaciło dywidendy z zysku za 2009 r. Dywidenda z zysku za 2008 r. wyniosła 4 gr na akcję.(PAP)

gsu/ ana/ zak/ jow/ osz/ pel/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)