Notowania

wiadomości
28.03.2011 17:01

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 28 marca, godz.17

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 28 marca, godz.17

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 28 marca, godz.17

MOSTOSTAL WARSZAWA

Konsorcjum tworzone przez Mostostal Warszawa oraz Acciona Infraestructuras podpisały z Jagiellońskim Centrum Innowacji umowę na budowę dwóch budynków w ramach projektu "Rozbudowa Jagiellońskiego Parku i Inkubatora Technologii - Life Science". Wartość kontraktu wynosi 64,17 mln zł brutto - podał Mostostal Warszawa w poniedziałkowym komunikacie.

Termin realizacji umowy wynosi 20 miesięcy.

PKM DUDA

Zakład produkcyjny w miejscowości Huta (Wielkopolska) należący do oddziału PKM DUDA otrzymał certyfikat Halal, umożliwiający sprzedaż bydła na rynki społeczności muzułmańskich, żyjących także w UE.

Zajmujący się skupem i ubojem bydła zakład w Hucie otrzymał certyfikat od Rady Imamów Ligi Muzułmańskiej RP. Oznacza to, że firma spełnia wymogi uboju i produkcji, przestrzega procedury oraz ma warunki do uboju rytualnego. Zapewnienie ich było trudne - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor zakładu, Piotr Antkowiak. Dodał, że w Polsce takie uprawnienia posiada kilka zakładów.

"Halal w prawie muzułmańskim określa sferę rzeczy i czynów dozwolonych (...) odnoszących się najczęściej do sposobu odżywiania muzułmanów, którym Koran zakazuje spożywania krwi, mięsa wieprzowego" - poinformował dyrektor Antkowiak.

Dodał, że uzyskanie certyfikatu umożliwia jego firmie sprzedaż mięsa wołowego na rynki dotychczas nieosiągalne, głównie dla odbiorców ortodoksyjnych. "Idea dostosowania zakładu do wymogów obowiązujących w Islamie zrodziła się na fali dużego zainteresowania wołowiną po ostatnich targach SIAL w Paryżu, zwłaszcza dużego zainteresowania klientów w Turcji" - mówi dyrektor.

Wyjaśnił, że reguły Halal odnoszą się głównie do sposobu postępowania ze zwierzętami, właściwego ich traktowania oraz koniecznej obecności w trakcie uboju rzeźników muzułmańskich. Według Antkowiaka, jego zakład sprzedawał wołowinę do krajów muzułmańskich od dawna. "Były to niewielkie ilości, przede wszystkim dla odbiorców mniej ortodoksyjnych w Turcji, Kosowie i dla społeczności muzułmańskich w Niemczech. W ostatnim kwartale 2010 r. wyeksportowano do Turcji ok. 850 ton wołowiny" - poinformował dyrektor.

Jak dodał, nie wie jeszcze, jak duża będzie sprzedaż produkcji po uzyskaniu certyfikatu, ani kiedy się ona rozpocznie. "Będą nowe rynki i nowi klienci" -powiedział.

Zakład w Hucie istnieje od sześciu lat.

PERMEDIA

Rada Nadzorcza Zakładów Chemicznych Permedia zaproponowała, by z zysku za 2010 rok nie wypłacać dywidendy - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Spółka wcześniej informowała, że jej zarząd przedstawi akcjonariuszom spółki propozycję wypłaty dywidendy za 2010 rok w wysokości 0,50 zł za jedną akcję.

"Z uwagi na fakt, że dwa poprzednie okresy sprawozdawcze zakończyły się stratą bilansową Rada Nadzorcza zaproponowała przeniesienie zysku za 2010 r. na kapitał zapasowy" - napisano w poniedziałkowym komunikacie. (PAP)

jow/ zak/ seb/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz