Notowania

wiadomości
20.05.2013 14:50

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 20 maja godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 20 maja godz. 15

GAMRAT

Gamrat, spółka zależna Zakładów Lentex, podpisał list intencyjny z francuską spółką Gerflor, dotyczący zakupu przez Gerflor udziałów w spółce zależnej Gamrat, do której zostanie wniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa odpowiedzialna za produkcję oraz dystrybucję wykładzin podłogowych - podał Lentex w komunikacie.

Lentex podał, że list intencyjny przewiduje okres wyłączności negocjacyjnej dla Gerflor do 31 lipca 2013 roku.

ABM Greiffenberger

Niemiecka firma ABM Greiffenberger - producent wysokowydajnych układów napędowych dla maszyn, instalacji i urządzeń mobilnych - rozpoczyna rekrutację pracowników do nowego zakładu w Lublinie. Zatrudnionych zostanie tu 120 osób - poinformowała w poniedziałek spółka w komunikacie prasowym.

Nowy zakład, zlokalizowany w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie, będzie pierwszym zakładem tej firmy poza terenem Niemiec. Produkcja ma tu ruszyć w czwartym kwartale tego roku.

"Postrzegamy Lublin jako bardzo atrakcyjną lokalizację, nie tylko ze względu na uroki tego miasta, ale też na idealne warunki, jakie zapewnia Podstrefa Lublin. Lublin to miasto studentów, w którym operuje wiele przedsiębiorstw z branż istotnych z naszego punktu widzenia. Możemy więc oczekiwać łatwego dostępu do fachowej kadry" - mówi cytowany w komunikacie prezes ABM Greiffenberger Antriebstechnik GmbH Robert Lackermeier.

ABM Greiffenberger zajmuje się opracowywaniem silników elektrycznych i motoreduktorów dostosowanych do potrzeb poszczególnych klientów oraz danego sektora. Od początku działalności przedsiębiorstwo operuje na rynkach techniki dźwigowej, wózków jezdniowych podnośnikowych oraz widłowych. Od około 15 lat szczególny nacisk w kwestii inwestycji kładziony jest na wydajność energetyczną oraz technologie środowiskowe. Oferta ABM Greiffenberger obejmuje również rozwiązania dla pojazdów elektrycznych, instalacji wiatrowych, urządzeń grzewczych na biomasę, a także dla branży logistycznej i magazynowej.

Istniejąca w Lublinie od 2008 r. strefa ekonomiczna - funkcjonująca jako Podstrefa Lublin Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec - obejmuje ponad 116 ha zlokalizowanych w pobliżu lotniska i budowanej północnej obwodnicy miasta, w ciągu drogi ekspresowej S17. Do końca tego roku teren Podstrefy Lublin ma zostać w pełni uzbrojony.

W Podstrefie Lublin jest obecnych 20 firm, które uzyskały zezwolenie Ministra Gospodarki na działalność. Dziewięć z nich już funkcjonuje, a pozostałe są w trakcie procesów inwestycyjnych. Wartość inwestycji deklarowanych przez wchodzące do strefy przedsiębiorstwa przekracza 665 mln zł, a dotychczas zrealizowane nakłady przekroczyły już 450 mln zł. W dziewięciu obecnie funkcjonujących zakładach pracuje 969 osób.

OPTEAM

Firma informatyczna OPTeam planuje emisję akcji o wartości co najmniej 10-15 mln zł. Zamierza wyemitować od 1 mln do 1,5 mln akcji po cenie emisyjnej nie niższej niż 10 zł za sztukę. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone m.in. na akwizycje - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Proponowane podwyższenie kapitału miałoby nastąpić w drodze subskrypcji prywatnej akcji serii E, z wyłączeniem prawa poboru. Walne, które zdecyduje o emisji, zostało zwołane na 13 czerwca.

"Cenę emisyjną ustali zarząd za zgodą rady nadzorczej, przy czym będzie ona nie niższa niż 10 zł za akcję. Akcje serii E zostaną zaoferowane w subskrypcji prywatnej inwestorom wybranym przez zarząd spółki. Umowy objęcia akcji powinny zostać zawarte w ciągu pół roku od podjęcia uchwały" - napisano w komunikacie.

Obecnie kapitał akcyjny OPTeam dzieli się na 7,3 mln walorów.

"Pozyskanie środków poprzez emisję jest konieczne dla wsparcia rozwoju OPTeam oraz spółki Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności, w której posiadamy połowę kapitału zakładowego. Obie firmy mają przed sobą bardzo dobre perspektywy wzrostu, ale powinny zostać szybko dokapitalizowane, aby móc wykorzystać obecnie okazje rynkowe. Z tego względu zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie emisji w drodze subskrypcji prywatnej, zamiast oferty publicznej" - poinformował cytowany w komunikacie Andrzej Pelczar, prezes OPTeam.

Pieniądze z emisji zostaną przeznaczone w szczególności na akwizycje i uzupełnienie oferty produktowej OPTeam, zwłaszcza w sektorze edukacji, uruchomienie płatności mobilnych i internetowych oraz wsparcie rozwoju spółki Polskie ePłatności. (PAP)

gsu/ ana/ morb/ ren/ seb/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz