Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 15

0
Podziel się

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 12 sierpnia godz. 15

bEqslZkR

*Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 12 sierpnia godz. 15 *

JSW

JSW chce w tym roku w ramach programu wzrostu efektywności obniżyć jednostkowe koszty produkcji węgla (po wyłączeniu amortyzacji i kosztów pracy) o 5 proc. rdr i ograniczyć inwestycje grupy do 1,7 mld zł - podała spółka w prezentacji wynikowej.

bEqslZkT

Wśród celów wyznaczonych do realizacji w 2013 roku JSW wymienia także: produkcję węgla na poziomie 13,7 mln ton oraz wzrost udziału węgla koksowego w produkcji, optymalizację ilości robót korytarzowych, prowadzących do maksymalizacji uzysku węgla o najwyższej cenie sprzedaży, optymalizację zakresu rzeczowego i finansowego inwestycji strategicznych w celu dostosowania wydatków do długoterminowych zdolności generowania gotówki przez grupę, przygotowanie wybranych projektów inwestycyjnych pod finansowanie zewnętrzne.

JSW planuje sprzedać w tym roku więcej węgla niż planowane 14 mln ton i więcej koksu do odbiorcy zewnętrznego niż planowane 4 mln ton.

Celem grupy jest też ograniczenie przyrostu zapasów na koniec 2013 roku w stosunku do stanu na 30 czerwca 2013 roku.

Wśród celów polityki pracowniczej JSW wymienia w prezentacji: utrzymanie elastycznych kosztów pracy (system motywacyjny), wykorzystanie możliwości rozwiązania umów z pracownikami posiadającymi uprawnienia emerytalne, wstrzymanie przeszeregowań, ograniczenie awansów i zmian stanowisk pracy, uproszczenie schematów organizacyjnych zakładów pod kątem optymalizacji zatrudnienia i optymalizacja przyjęć nowych pracowników, weryfikację funduszy celowych, ograniczenie pracy w godzinach nadliczbowych.

bEqslZkZ

Zysk netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 25 mln zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu półrocznego spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto w II kwartale na poziomie 42 mln zł. Z wyliczeń PAP wynika, że zysk operacyjny grupy w II kwartale 2013 roku wyniósł 54,5 mln zł, a przychody ze sprzedaży netto 1,933 mld zł. Konsensus PAP zakładał EBIT na poziomie 67,8 mln zł, a przychody na poziomie 1,973 mld zł.

EBITDA w drugim kwartale 2013 roku wyniosła 351,1 mln zł. Analitycy oczekiwali tymczasem 344,1 mln zł EBITDA.

W całym pierwszym półroczu 2013 roku JSW miała 166,9 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, 258,6 mln zł zysku operacyjnego przy przychodach na poziomie 4,112 mld zł.

JSW mogłaby być zainteresowana zakupem koksowni od NWR, ale pod pewnymi, rygorystycznym warunkami. Polska spółka złożyła swoje zatrzeżenia i czeka obecnie na wyjaśnienia strony czeskiej - poinformował na konferencji prezes JSW Jarosław Zagórowski.

bEqslZla

Pytany o wystawione na sprzedaż aktywa NWR, prezes powiedział: "Koksownie mogą być interesującym zakupem, ale pod pewnymi, rygorystycznymi warunkami. Złożyliśmy trochę zastrzeżeń po due diligence. Czekamy na wyjaśnienia strony czeskiej. Są bowiem czynniki, które mogą rodzić koszty w przyszłości. Od wyjaśnień zależeć będzie ostateczna oferta".

Na początku lipca Jastrzębska Spółka Węglowa otrzymała od New World Resources zaproszenie do przeprowadzenia badania wystawionych na sprzedaż aktywów górniczych i koksowniczych.

NWR informował w połowie maja, że z powodu trudnego otoczenia makro planuje optymalizację działalności. Spółka przewiduje m.in. optymalizację biznesowego portfolio, w tym zbycie działalności koksowniczej. Nie wykluczyła też zamknięcia lub sprzedaży części kopalń.

Zagórowski poinformował, że JSW będzie próbowała utrzymać w III i IV kwartale 2013 roku dodatni wynik finansowy, jednak zagrożenie, że wynik będzie ujemny jest bardzo realne. "Podejmujemy próby utrzymania dodatniego wyniku w trzecim i czwartym kwartale, zobaczymy czy się uda. Zagrożenie, że wynik będzie ujemny w którymś z tych kwartałów jest bardzo realne" - powiedział w poniedziałek prezes. (PAP)

bEqslZlb

pel/ seb/ kuc/ gor/ jtt/ pad/

bEqslZlu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)