Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 23 września godz. 15

bEEekJed

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 23 września godz. 15

ENEA

Enea pracuje nad nową strategią i planuje przygotować program emisji obligacji o wartości do 5 mld zł - poinformowała PAP Dalida Gepfert, członek zarządu ds. finansowych Enei.

bEEekJef

"Budujemy nową strategię i zakładamy, że w jej ramach będziemy potrzebować środków na inwestycje. Oceniamy, że jest to dobry moment, żeby przygotować program obligacji o wartości do 5 mld zł" - powiedziała PAP Gepfert.

Dodała, że jest to nowy program, niezależny od uchwalonego w 2012 roku programu o wartości 4 mld zł.

"Program o wartości do 4 mld zł jest dedykowany do projektu Kozienic, a planujemy również inne inwestycje. Stąd konieczność pozyskania dodatkowych środków" - powiedziała Gepfert.

Prezes Enei Krzysztof Zamasz dodał, że do końca roku spółka byłaby w stanie wyjść z pierwszą transzą w ramach ewentualnej emisji obligacji o wartości 5 mld zł.

bEEekJel

ENERGA

Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymuje, że w ofercie publicznej sprzeda do 35 proc. akcji Energi - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

"Podtrzymujemy, że w ofercie publicznej chcemy sprzedać do 35 proc. akcji, tak aby zachować 50 proc. po IPO" - powiedział dziennikarzom Tamborski.

NWZ Energi na początku września przegłosowało dematerializację akcji, ich scalenie, a także uprzywilejowanie 35 proc. akcji w stosunku 1:2.

bEEekJem

"Uprzywilejowanie akcji nie zmienia naszych planów odnośnie pakietu, jaki ma być sprzedany w IPO" - powiedział wiceminister.

Tamborski wcześniej informował, że uprzywilejowanie 35 proc. akcji Energi ma pozwolić MSP na większą elastyczność przy decydowaniu o wielkości sprzedawanego pakietu.

Prospekt emisyjny Energi został złożony do KNF 12 września. Resort skarbu spodziewa się, że dokument może zostać zatwierdzony do 15 października, a realnym terminem debiutu na giełdzie jest listopad.

Skarb Państwa ma obecnie 85 proc. akcji Energi. Wcześniej resort skarbu zapowiadał, że po IPO chce zachować 50 proc. akcji, aby utrzymać nad spółką kontrolę korporacyjną.

bEEekJen

PROMOSTAL

Za 30 mln zł firma Promostal z Czarnej Białostockiej (Podlaskie) zbuduje na potrzeby budowanej drugiej części stadionu miejskiego w Białymstoku konstrukcję stalową. Promostal i wykonawca budowy stadionu, hiszpańska firma Obrascon Huarte Lain SA podpisały kontrakt w tej sprawie - podał w poniedziałek Promostal w przesłanym PAP komunikacie.

Konstrukcja ma ważyć blisko 3 tys. ton. Jej montaż ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2014 roku i potrwa do połowy 2014 r. Firma z Czarnej Białostockiej wytworzy konstrukcję i ją zamontuje. W związku z tym i innymi kontraktami Promostal chce zatrudnić wykwalifikowanych spawaczy oraz monterów konstrukcji stalowych.

Promostal zatrudnia 120 pracowników. Przychody firmy w 2012 r. wyniosły 68 mln zł i było to dwukrotnie więcej niż w 2011 r. Firma, która specjalizuje się w konstrukcjach stalowych ma wiele realizacji m.in. na rynku skandynawskim. Buduje szkoły, hale hipermarketów, obiekty sportowe, mosty, kładki. Firma podaje, że do największych jej realizacji należy hala produkcyjna huty magnezu w Porsgrunn w Norwegii, a jedną z najbardziej spektakularnych jest wiadukt kolejowy w Sundyberg w Szwecji.

bEEekJeo

TELE-POLSKA HOLDING

Tele-Polska Holding chce pozyskać 18,8 mln zł z emisji 10 mln nowych akcji. Emisja poprzedza przeniesienie notowań spółki na rynek główny GPW z NewConnect - poinformował Tele-Polska Holding w komunikacie.

W komunikacie podano, że akcje nowej emisji będą stanowić 25,4 proc. podwyższonego kapitału.

Pozyskane środki spółka zamierza przeznaczyć na rozwój bazy abonenckiej, czyli przede wszystkim na akwizycję klientów indywidualnych, rozbudowę infrastruktury sieciowej oraz stworzenie centrum przetwarzania danych dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

Budowa Księgi Popytu dla inwestorów instytucjonalnych rozpocznie się 12 listopada, 14 listopada ustalona zostanie cena emisyjna, zapisy dla inwestorów indywidualnych potrwają od 15 do 21 listopada, a przydział akcji nastąpi do 27 listopada.

Oferującym jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska.

ZWG

ZWG kupiło w piątek, 20 września 830.800 akcji Bumechu, stanowiących 9,99 proc. kapitału zakładowego, po cenie 6,40 zł za walor - podało ZWG w komunikacie. Wartość całej transakcji wyniosła ok. 5,32 mln zł. ZWG chce zwiększać udział w Bumechu i uzyskać operacyjny wpływ na jego działalność.

Nabyte akcje uprawniają do 9,99 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Bumechu.

"Jako zarząd ZWG chcemy, aby docelowo nasz udział w Bumechu pozwalał nam na operacyjny wpływ na działalność tej spółki" - powiedział cytowany w poniedziałkowym komunikacie prasowym prezes ZWG Marcin Sutkowski.

W sierpniu w wywiadzie dla PAP Sutkowski informował, że spółka rozważa dwa potencjalne cele akwizycyjne, a do końca 2013 roku może wydać na akwizycje jeszcze 40-50 mln zł. (PAP)

kam/ jtt/ mki/ mj/ gor/ pel/ pr/ gsu/ morb/ kow/ je/

bEEekJeG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)