Notowania

spółki
21.06.2010 14:53

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 21 czerwca godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 21 czerwca godz. 15 *

FABRYKA ŁOŻYSK TOCZNYCH KRAŚNIK

12,5 mln zł pożyczki uzyska Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku od Agencji Rozwoju Przemysłu. W poniedziałek Agencja i fabryka podpisały umowę ws. pomocy publicznej - podała Agencja w komunikacie.

4 czerwca 2010 r. Komisja Europejska wyraziła zgodę na udzielenie takiej pomocy.

"12,5 mln zł zostanie wypłacone spółce niezwłocznie po ustanowieniu przez nią zabezpieczeń na rzecz ARP" - zaznaczyła Agencja.

Fabryka Łożysk Tocznych KRAŚNIK SA jest jednym z większych producentów tych łożysk w Polsce. Zatrudnia ok. 2 tys. osób, a jej obroty za 2009 r. wyniosły ok. 150 mln zł. pomoc ARP zostanie wydana na prowadzenie działalności podstawowej firmy.

"Agencja Rozwoju Przemysłu SA będzie również brać aktywny udział w procesie restrukturyzacji Spółki, w wyniku której FŁT Kraśnik SA powinna uzyskać trwałą rentowność" - podkreśliła Agencja w komunikacie.

ARP od 2005 r. udzieliła przedsiębiorcom pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację o łącznej wartości ponad 1 mld zł.

MIESZKO

HypoVereinsbank, należący do grupy UniCredit, podpisał w piątek, 18 czerwca umowę sprzedaży swoich udziałów w spółce Mieszko na rzecz litewskiego funduszu Eva Grupe. Transakcja ma zostać sfinalizowana w czerwcu - poinformował HypoVereinsbank w komunikacie.

"HypoVereinsbank podpisał w piątek, 18 czerwca umowę sprzedaży swoich udziałów w spółce Mieszko SA, jednej z najbardziej znanych polskich firm cukierniczych, na rzecz litewskiego funduszu Eva Grupe. Udziały zostały sprzedane po przeprowadzeniu przetargu" - napisano w komunikacie.

"Strony uzgodniły, że nie będą ujawniać informacji o cenie nabycia. Transakcja ma być sfinalizowana jeszcze w czerwcu 2010 r." - dodano

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów 14 czerwca wydał zgodę dla litewskiego funduszu Eva Grupe na nabycie 65,9 proc. akcji Zakładu Przemysłu Cukierniczego Mieszko.

Eva Grupe jest litewskim funduszem private equity, działającym od 2006 roku. Jest to spółka holdingowa zajmująca się długoterminowymi inwestycjami w papiery wartościowe oraz nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Stoi na czele grupy kapitałowej, której spółki prowadzą działalność m.in. w zakresie produkcji wyrobów cukierniczych oraz handlu artykułami spożywczymi.

Na koniec 2009 roku wartość aktywów grupy przekraczała 62 mln euro, a skonsolidowane przychody wynosiły ponad 71 mln euro.

W portfelu Eva Grupe znajdują się min. Vilniaus Pergale (litewski producent słodyczy), sieć sklepów Aibe działająca na Litwie i Łotwie, producenci wody Druskiniku Rasa i Selita.

W połowie stycznia tego roku Mieszko poinformował, iż w wyniku automatycznego wygaśnięcia umowy odkupu pomiędzy UniCredit Germany oraz Alta Capital Partners SCA, UniCredit S.p.A. stał się pośrednio właścicielem 100 proc. udziałów w Central European Confectionery Holdings BV, spółki posiadającej 66 proc. akcji Mieszka.

WAWEL

Wawel wyda w tym roku 22 mln zł na rozbudowę zakładów w Dobczycach, a w latach 2011 i 2012 - kolejne 20-30 mln w każdym roku. Spółka szacuje, że dzięki tym inwestycjom jej moce produkcyjne zwiększą się o około 60 proc. - poinformował PAP prezes Wawelu Dariusz Orłowski.

"W tym roku wydatki na inwestycje wyniosą około 22 mln zł. W latach 2011-2012 plany inwestycyjne będą oscylować wokół 20-30 mln zł rocznie. Środki te zostaną wydane na rozbudowę powierzchni produkcyjnych. Szacujemy, że moce produkcyjne co roku będą wzrastać o około 20 proc." - powiedział Orłowski.

Spółka obecnie kończy budowę magazynu i części hali produkcyjnej.

"Na przełomie lipca i sierpnia zakończymy budowę magazynu i części hali produkcyjnej, która była konieczna do zainstalowania nowych maszyn. Linie, które mieliśmy zakupić, w większości już są zainstalowane" - powiedział prezes.

Dodał, że pieniądze na inwestycje będą pochodziły ze środków własnych.

Wawel planuje także zakupienie nowej linii produkcyjnej, na którą otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych.

"Otrzymaliśmy finansowanie z UE w kwocie 5 mln zł, ale ono jeszcze nie zostało wykorzystane. Chcemy przeznaczyć je na osobny projekt, zakup linii produkcyjnej" - powiedział prezes Wawelu. "Linia została już zamówiona, ale wszystko zależy od dostawcy tej technologii. Dlatego nie wiemy, czy w ogóle będziemy realizować ten projekt, a jeśli już to raczej nie w tym roku" - dodał.

Wawel wyda w 2010 roku około 1 mln zł na inwestycje na Ukrainie, gdzie wcześniej spółka planowała wybudować nowy zakład produkcyjny.

"Plany rozbudowy tamtego zakładu są zaniechane. Inwestycje są ograniczone. W tym roku wydamy tam 1 mln zł, planujemy remont i domaszynowienie obecnego zakładu" - powiedział prezes.

"Sytuacja na Ukrainie jest niestabilna. Będziemy mogli mówić o naszych dalszych planach co do Ukrainy, jak tylko sytuacja w tym kraju ustabilizuje się" - dodał. (PAP)

jru/ pel/ ago/ seb/ pam/ ana/ pad/

Tagi: spółki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz