Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 17

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 5 sierpnia godz. 17

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 5 sierpnia godz. 17

DEUTSCHE BANK PBC

UOKiK nałożył 212,3 tys. zł kary na Deutsche Bank PBC. Chodzi o nieprecyzyjne postanowienie banku, które pozwalało na wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego (bte) na wszelkiego rodzaju koszty związane z odzyskaniem długu. "Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożona kara wyniosła ponad 212 tys. zł" - wskazał Urząd w poniedziałkowym komunikacie.

"Postępowanie przeciwko Deutsche Bank PBC zostało wszczęte w listopadzie 2012 r. Wątpliwości wzbudziło postanowienie zawarte w umowach o kredyt konsumencki, które dotyczyło bankowego tytułu egzekucyjnego. Było ono tożsame ze znajdującymi się już w rejestrze klauzul niedozwolonych" - dodano.

Bte to oświadczenie, które określa działania podejmowane przez bank, gdyby konsument zaprzestał spłacania kredytu. Po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności, bte jest podstawą do egzekucji długu.

"Postanowienie stosowane przez bank dopuszczało objęcie bte również wszystkich kosztów poniesionych przez bank w związku z dochodzeniem wierzytelności. W związku z tym Deutsche Bank PBC mógłby obciążyć konsumenta opłatami za dowolne czynności egzekwujące dług. Zdaniem Prezes UOKiK, bte musi precyzować, jakie koszty zostaną objęte egzekucją, jaka będzie ich wysokość, ponadto muszą być one związane z dochodzeniem należności wynikających z zawartej umowy a nie z jakimikolwiek czynnościami egzekucyjnymi" - wskazano w komunikacie Urzędu.

Dodano, że kara nałożona na bank jest tak niska, gdyż okolicznością łagodzącą było to, iż zaprzestał on stosowania kwestionowanej klauzuli. "Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu" - wskazano.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe Deutsche Bank PBC, bank nie komentuje tej sprawy.

UOKiK poinformował też, że w razie sporu z jakimkolwiek bankiem konsumenci mogą liczyć na pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych - Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Bezpłatne porady udzielane są również pod numerem telefonu 800 007 707. "W rozwiązaniu problemów z bankiem może pomóc także Arbiter Bankowy - wartość roszczeń nie może przekraczać 8 tys. zł" - podał Urząd.

LOTOS

Minister Środowiska udzielił spółce Lotos Petrobaltic dwóch nowych koncesji na obszarach "Słupsk W" i "Słupsk E" znajdujących się w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego - poinformował Lotos w komunikacie.

W komunikacie podano, że powierzchnia dwóch koncesji wynosi ponad 2100 km kw. Dodano, że prace poszukiwawcze na koncesjach będą prowadzone w utworach kambru, ordowiku i syluru.

Koncesje zostały udzielone na okres 3 lat.

W 2012 roku grupa Lotos Petrobaltic wydobyła ok. 260 tys. ton ropy.

MERX

Białostocka firma budowlana MERX przebuduje Ośrodek Sportów Wodnych "Dojlidy" w Białymstoku. Firma podpisała umowę w tej sprawie z Białostockim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji (BSiR) - podał w poniedziałek BOSiR w komunikacie. Wartość inwestycji to ponad 10,5 mln zł. Jest ona dofinansowana z UE. Ośrodek zyska budynek gastronomiczny, magazyny na sprzęt pływający i rekreacyjny. Powstanie m.in. miejsce do grillowania, scena, ambony dla ratowników, boiska, ścieżki rowerowe i narciarskie, place zabaw dla dzieci, pole kempingowe. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2014 r. Powstaną też toalety i przebieralnie, parkingi, pomosty.

SPOMLEK

Spółdzielnia mleczarska Spomlek, która niedawno połączyła się z zakładem w Chojnicach, stawia na produkcją serów żółtych. Firma z Radzynia Podlaskiego jest znana m.in. dzięki marce Radamer (Serenada) oraz serom długodojrzewającym: Bursztyn, Szafir i Rubin. Połączenie z OSM Chojnice pozwoli na osiągnięcie pozycji lidera na rynku sera salami.

Rozpoczęto modernizację linii produkcyjnych w Chojnicach. Prowadzone są prace wdrożeniowe systemu jakości BRC. Mleczarnia w Chojnicach w ciągu kilku ostatnich miesięcy zmieniła swój profil produkcyjny. Zrezygnowano m.in. z wytwarzania tzw. galanterii mlecznej (jogurty, kefiry, desery), a przestawiono się niemal wyłącznie na wytwarzanie sera salami oraz masła.

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego jest jednym z największych polskich producentów sera żółtego. W 2012 r. wyprodukowała blisko 17 tysięcy ton serów typu holenderskiego i szwajcarskiego. Ponad jedna czwarta serów wyprodukowanych przez tę spółdzielnię jest eksportowana, 20 proc. trafia na rynek rosyjski.

Spomlek ma cztery oddziały produkcyjne: Radzyń Podlaski, Parczew, Chojnice i Młynary (okolice Elbląga). Spółdzielnia należy do ponad 1700 udziałowców, wśród których ponad 1200 osób to rolnicy indywidualni - dostawcy surowca, a ponad 500 to pracownicy spółdzielni. (PAP)

kam/ jtt/ mki/ kow/ rbk/ awy/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)