Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 20

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 20

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 20

PALL-EX

Zajmująca się dystrybucją ładunków paletowych firma Pall-Ex uruchomiła w Łodzi swój główny magazyn przeładunkowy.

Łódź jest dla Pall-Ex drugim centrum dystrybucyjnym na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze powstało w Rumunii. Oprócz tego firma swoje magazyny przeładunkowe ma również w rodzimej Wielkiej Brytanii a także we Włoszech, Hiszpanii i Francji. W najbliższym czasie kolejne mają powstać w Niemczech, Skandynawii, Turcji i w krajach Beneluksu.

"Chcemy stać się pierwszą siecią ładunków paletowych oferujących pełny europejski serwis oparty na połączeniach między własnymi magazynami przeładunkowymi" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes zarządu Pall-Ex Polska Katarzyna Chabinka. Dodała, że w Łodzi firma wynajmuje aktualnie pomieszczenia o powierzchni 3,5 tys m sześc., jednak myśli już o budowie własnych, znacznie większych magazynów.

Pall-Ex to założona w 1996 r. w Wielkiej Brytanii międzynarodowa sieć dystrybucji ładunków paletowych. Model biznesowy Pall-Ex opiera się na współpracy z wieloma firmami transportowymi. Są wśród nich zarówno małe firmy rodzinne, jak również duże przedsiębiorstwa logistyczne. Dzięki takiemu zróżnicowaniu Pall-Ex oferuje przewóz niemal wszystkich rodzajów i wielkości przesyłek w czasie 24 godzin. Stosowane podczas transportu palety mają chronić paczki przed uszkodzeniem.

W Polsce przesyłki trafiają najpierw do magazynów regionalnych a później do centralnego Hub Pall-Ex w Łodzi. Tam są sortowane, ładowane na pojazdy partnerów regionalnych i przewożone do ich magazynów, skąd trafiają do odbiorców.

PKN ORLEN

PKN Orlen, który podpisał umowę w sprawie przejęcia kanadyjskiej spółki wydobywczej TriOil Resources, jest zainteresowany kolejnymi akwizycjami. TriOil chce wykorzystać jako platformę do dalszego rozwoju na rynku amerykańskim - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

"Mamy jeszcze pulę na ewentualne przejęcia, z tym, że nie spodziewajmy się, iż jeszcze w tym roku przedstawimy kolejną transakcję. W kolejnych latach jest to możliwe, nadal jesteśmy zainteresowani akwizycjami" - powiedział Sławomir Jędrzejczyk, dyrektor finansowy PKN Orlen.

"Chcemy wykorzystać TriOil jako platformę do dalszego rozwoju na rynku amerykańskim" - dodał.

Orlen Upstream poinformował w poniedziałek o podpisaniu umowy w sprawie przejęcia kanadyjskiej spółki wydobywczej TriOil Resources. Łączna wartość transakcji wynosi ok. 735,7 mln zł i jej zamknięcie może nastąpić do końca listopada 2013 roku. Na podstawie umowy Orlen Upstream International B.V., spółka zależna Orlen Upstream, kupi wszystkie wyemitowane akcje zwykłe serii A TriOil, stanowiące 100 proc. jej kapitału zakładowego. Akcjonariusze TriOil otrzymają 2,85 CAD (czyli około 8,73 zł) w gotówce za każdą posiadaną akcję zwykłą.

Jędrzejczyk poinformował, że Orlen ma prawo wyrównać każdą kontrofertę, która się pojawi do czasu listopadowego walnego zgromadzenia.

Powiedział też, że w 2013 r. spodziewane jest podwojenie wyników TriOil oraz, że w najbliższych dwóch latach spółka jest w stanie finansować plany prorozwojowe z wypracowywanych środków.

"Obecny program inwestycji TriOil zakłada ok. 90 mln CAD nakładów rocznie. W przeciągu roku, dwóch lat spółka będzie finansowała dalszy rozwój z bieżących przepływów operacyjnych" - powiedział.

W ocenie prezesa Orlenu Jacka Krawca TriOil jest optymalnym celem akwizycyjnym.

"Z naszego punktu widzenia spółka jest optymalnym celem akwizycyjnym, działa na bardzo rozwiniętym rynku, ma dostęp do złóż. Dzięki przejęciu dywersyfikujemy nasz portfel, chcemy też zapewnić sobie transfer wiedzy, którą chcemy wykorzystać m.in. przy wydobyciu gazu łupkowego w Polsce" - powiedział Jacek Krawiec, prezes Orlenu.

Akwizycja nie zmienia planów Orlenu dotyczących węglowodorów w Polsce.

"Właśnie zakończyliśmy jeden z odwiertów. Przygotowujemy się obecnie do szczelinowania, które będzie miało miejsce w Berejowie na Lubelszczyźnie" - powiedział Krawiec. (PAP)

kuc/ gsu/ osz/ mki/ duk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)