Notowania

wiadomości
11.01.2012 15:00

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 11 stycznia godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 11 stycznia godz. 15

GRODNO

Przychody ze sprzedaży netto Grodna, dystrybutora artykułów elektrotechnicznych, wzrosły w czwartym kwartale 2011 roku (tj. w III kw. roku finansowego spółki) o 46 proc., do 54,24 mln zł z 37,3 mln zł rok wcześniej - szacuje wstępnie spółka. Grodno może do 2015 roku znacznie zwiększyć liczbę hurtowni.

"Tak dynamiczny wzrost sprzedaży to efekt kilku czynników. Przede wszystkim w ubiegłym kwartale warunki pogodowe sprzyjały branży budowlanej, szczególnie wykonawcom obiektów wielkopowierzchniowych, którzy są naszymi głównymi odbiorcami. Poza tym na pełnych obrotach zaczęły już działać, przejęte przez nas od firmy Ostel, punkty handlowe" - poinformował cytowany w komunikacie Andrzej Jurczak, prezes firmy.

Jurczak podkreśla, że na zwiększenie przychodów wpłynęła również poprawa efektywności logistycznej osiągnięta za sprawą nowo otwartego Centrum Dystrybucyjnego w Małopolu. Spółka rozpoczęła także sprzedaż ubrań roboczych i automatyki budynkowej oraz odnotowała spory wzrost sprzedaży kabli.

Spółka poinformowała, że łączna liczba hurtowni, planowana obecnie na ok. 45 do 2015 roku, może zostać znacznie zwiększona.

Grodno jest ogólnopolskim hurtowym dystrybutorem produktów elektrycznych i oświetleniowych. Firma oferuje kilka grup asortymentów: kable, źródła światła, oprawy oświetleniowe, aparaturę i osprzęt.

JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) rozwiąże w grudniu znaczną część utworzonych rezerw na sporny podatek od nieruchomości od podziemnych wyrobisk górniczych i szacuje pozytywny wpływ na wyniki na ok. 290 mln zł - poinformowała spółka komunikacie.

Spółka podała, że zarząd podjął decyzję w sprawie rozwiązania znaczącej części utworzonych rezerw na sporny podatek od nieruchomości od podziemnych wyrobisk górniczych oraz ujęcia zapłaconych przez spółkę środków jako należności od gmin po dokonaniu odpisu aktualizującego.

"Stosowne księgowania zostaną przeprowadzone w miesiącu grudniu 2011 roku. Zarząd wstępnie szacuje iż powyższe zmiany będą miały pozytywny wpływ na wynik finansowy Spółki w kwocie ok. 290 mln PLN" - podała spółka.

"Szczegółowe informacje o rozwiązaniu rezerw oraz ujęcia zapłaconych przez Spółkę środków jako należności od gmin po dokonaniu odpisu aktualizującego zawarte zostaną w raporcie finansowym za 2011 rok" - podano.

W wyroku z 13 września 2011 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych jest niedopuszczalne, gdyż nie są one obiektami budowlanymi (urządzeniami budowlanymi) w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, lecz przestrzenią w nieruchomości gruntowej lub w górotworze, powstałą w wyniku prac górniczych, co bezspornie wynika z ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

"Decyzja Trybunału Konstytucyjnego oraz wyroki WSA Gliwice pozwoliły nam na podjęcie odpowiednich kroków prawnych, zmierzających do odzyskania niesłusznie pobranego podatku od podziemnych wyrobisk górniczych. Uwolniliśmy także pokaźną kwotę rezerw, która będzie teraz mogła zostać wykorzystana na bieżące potrzeby inwestycyjne Spółki. Jestem przekonany o pomyślnych dla nas wyrokach lub decyzjach w kolejnych sprawach, które toczą się przed sądem lub Samorządowym Kolegium Odwoławczym w tej materii" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

NTT SYSTEM

Zarząd spółki NTT System zdecydował o skupie akcji własnych spółki w celu dalszej odsprzedaży.

Skup rozpocznie się 17 stycznia i potrwa najpóźniej do 28 czerwca.

"Łączna cena nabycia akcji własnych powiększona o koszty ich nabycia nie może przekroczyć wysokości kapitału rezerwowego (...), tj. kwoty 3,5 mln zł" - napisano w komunikacie.

Maksymalna liczba nabywanych akcji nie może przekroczyć 2 mln sztuk.

PEKAES

Zarząd Pekaesu planuje wypłacenie za 2011 rok dywidendy w wysokości zbliżonej do 1 zł na akcję, czyli takiej jak za rok 2010. Ostateczna wysokość dywidendy będzie jednak zależna od analizy wyników finansowych spółki za miniony rok - poinformował na konferencji prezes Pekaesu, Jacek Machocki.

"Jeżeli rok (2011 - PAP) zakończy się ostatecznie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, to będziemy chcieli wypłacić dywidendę w zbliżonej wysokości jak za rok 2010, czyli około 1 zł na akcję" - powiedział prezes.

Pekaes przeznaczył na wypłatę dywidendy za 2010 r. 33 mln zł, co dało 1 zł na akcję.

TAURON WYTWARZANIE

Spółka Tauron Wytwarzanie ogłosiła przetarg na budowę bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej brutto około 135 MW w Elektrociepłowni Katowice - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Przedmiotem zamówienia jest budowa kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego o znamionowej mocy elektrycznej brutto około 135 MWe w pracy kondensacyjnej, z dwoma turbinami gazowymi oraz znamionowej mocy cieplnej nie mniejszej niż 90 MWt w pracy kogeneracyjnej wraz z urządzeniami pomocniczymi.

Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje zrealizowanie bloku gazowo-parowego w formule "pod klucz", tj. zaprojektowanie, dostawę, budowę, montaż, szkolenie personelu, uruchomienie, przekazanie do eksploatacji oraz świadczenie usług serwisowych w okresie odpowiedzialności za wady.

Zamówienie ma zostać zrealizowane maksymalnie ciągu 57 miesięcy od dnia udzielenia zamówienia (około 33-miesięczny okres budowy bloku gazowo-parowego i około 24 miesięczny okres odpowiedzialności za wady oraz świadczenie usług serwisowych).

Przetarg będzie realizowany według procedury negocjacyjnej. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mija 27 stycznia. Wadium ustalono na 6 mln zł.(PAP)

gsu/ kuc/ morb/ bas/ asa/ mto/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz