Notowania

wiadomości
20.11.2013 15:21

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 20 listopada godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 20 listopada godz. 15

BZ WKB

Zarząd BZ WBK zaakceptował szczegółowe warunki emisji własnych dłużnych papierów wartościowych, zakładające emisję obligacji o wartości 500 mln zł o zapadalności 3 lata - poinformował bank w środowym komunikacie.

Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 1 tys. zł. Walutą obligacji jest PLN.

Data emisji została ustalona na 19 grudnia 2013 roku, a data zapadalności na 19 grudnia 2016 roku. Oprocentowanie obligacji jest zmienne.

CUBE.ITG

Notowana na NewConnect spółka informatyczna Cube.ITG na przełomie 2013 i 2014 roku chce przenieść notowania na główny rynek GPW. Jednym z pomysłów spółki na poprawę wyników jest rozwój na rynku europejskim - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

"Liczymy na zatwierdzenie prospektu na przełomie listopada i grudnia. Jeśli prospekt były zatwierdzony do połowy grudnia, to debiut na głównym rynku możliwy jest jeszcze w tym roku. Jeżeli prospekt będzie zatwierdzony po połowie grudnia, wówczas debiut przesunie się na początek przyszłego roku" - powiedział wiceprezes Cube.ITG Jacek Kujawa.

"Nasze wejście na GPW będzie tylko przeniesieniem notowań. Nie wykluczamy jednak w perspektywie około roku emisji, żeby pozyskać finansowanie na projekty, które będziemy realizować" - dodał.

Spółka Cube.ITG (wcześniej Microtech International) powstała z połączenia trzech podmiotów: Microtech International, Cube Corporate Realease i Innovation Technology Group. Główne sektory obsługiwane przez spółkę to: telekomunikacja, bankowość i finanse, zdrowie, utylities, retail, public i multimedia. W skład grupy wchodzi też spółka SI Alma.

Cube.ITG spodziewa się w 2014 r. realizacji efektów synergii z połączenia firm.

"Spodziewamy się, że od czwartego kwartału będą widoczne efekty synergii połączonych spółek, a pierwszym rokiem, w którym powinny być one w pełni widoczne, będzie 2014 r." - powiedział Paweł Witkiewicz, wiceprezes spółki.

GRUPA AZOTY PUŁAWY

Grupa Azoty Puławy zainwestuje w linię do produkcji tiosiarczanu amonu, wykorzystywanego przy produkcji nawozów azotowych. Koszt inwestycji, wraz z budową zbiorników, to ponad 120 mln zł. Inwestycja powstałaby na terenie należącym do Grupy Lotos - poinformował na konferencji Zenon Pokojski, wiceprezes Grupy Azoty Puławy.

"Zdecydowaliśmy się na inwestycję w produkcję tiosiarczanu amonu wspólnie z Lotosem. Jednym z produktów ubocznych Lotosu są gazy kwaśne, które wykorzystalibyśmy do produkcji. Instalacja powstałaby na terenie Lotosu. Produkcja ruszyłaby w 2016 roku" - poinformował Pokojski.

Dodał, że ciężar finansowy inwestycji Puławy wzięłyby na siebie.

"Lotos dostarczy media i teren pod produkcję" - powiedział wiceprezes.

Zbiorniki, które są istotną częścią tej inwestycji, powstałyby już na terenie Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych.

Na razie trwają prace projektowe. Inwestycja mogłaby fizycznie rozpocząć się w przyszłym roku, po uzyskaniu wymaganych zgód.

"Lotos jest zainteresowany projektem, musi bowiem coś zrobić z gazami, które my wykorzystalibyśmy do produkcji tiosiarczanu" - poinformował Pokojski.

Tiosiarczan amonu jest wykorzystywany jako półprodukt do produkcji nawozów azotowych.

"Produkt ten byłby wykorzystywany wewnątrz Grupy Azoty, mógłby być też sprzedawany poza nią" - ocenia wiceprezes.

Zdolności produkcyjne instalacji na początku wyniosłyby 20 tys. ton, a docelowo wzrosłyby do 100 tys. ton.

Średnioroczny CAPEX Grupy Azoty Puławy wynosi ok. 300 mln zł. Wiceprezes ocenia, że podobna kwota może też zostać wydana na inwestycje w 2014 roku.

Pokojski poinformował na konferencji, że grupa zamierza rozwijać m.in. działalność w Senegalu.

Wiceprezes powiedział, że w planach jest złożenie oferty ministerstwu rolnictwa Senegalu na dokonanie audytu gospodarki wodnej, stanu gleb kraju, podjęcia działań edukacyjnych i badań. Spółka mogłaby dostarczać na tamtejszy rynek wiedzę, technologię oraz nawozy.

"Chcielibyśmy poznać i zrozumieć ten rynek. W ramach wymiany moglibyśmy eksportować nie tylko nawozy, ale i produkty rolne" - poinformował Pokojski.

Zapytany, czy chodziłoby jedynie o sprzedaż nawozów, czy w przyszłości ewentualnie również o uruchomienie tam produkcji, odpowiedział: "Każdy wariant jest możliwy".

Latem tego roku inna spółka należąca do Grupy Azoty, Grupa Azoty ZCh Police, podpisała umowę kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln USD, uzyskując w ten sposób dostęp do złóż surowców w Senegalu. Senegalska spółka African Investment Group posiada koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na eksplorację złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer.

PAIiIZ, PODLASKI KLASTER BIELIZNY

Zawarcie 101 kontraktów o wartości ponad 7,8 mln zł zawarły firmy bieliźniarskie z Polski Wschodniej dzięki programowi promocji gospodarczej Polski Wschodniej, który realizuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) - poinformowano w środę PAP w komunikacie. Firmy produkujące bieliznę - wśród nim m.in. skupione w Podlaskim Klastrze Bielizny - brały udział w targach czy misjach zagranicznych. Cała branża w makroregionie zainwestowała dzięki temu w rozwój, m.in. w linie produkcyjne czy fabryki ponad 4 mln zł.

Wartość kontraktów zawartych przez firmy bieliźniarskie stanowi 3 proc. wszystkich kontraktów, które zawarły wszystkie firmy z 12 różnych branż, które korzystają z programu promocji gospodarczej Polski Wschodniej.

"Dzięki działaniom Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych firmy zrzeszone w klastrze mogą wystawiać swoje produkty na najbardziej prestiżowych targach bieliźnianych na świecie. Podlaski Klaster Bielizny już kilkakrotnie brał udział w targach Mode City oraz Salon International de la Lingerie w Paryżu" - mówi cytowana w komunikacie Judyta Kryścio z Podlaskiego Klastra Bielizny. Podkreśla, że współpraca klastra z PAIiIZ to dodatkowe możliwości na zawieranie nowych kontaktów gospodarczych i stały rozwój.

"Bielizna produkowana w Polsce Wschodniej od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem na rynkach zachodnich, ale również w krajach arabskich oraz azjatyckich. Widać to szczególnie na targach, gdzie stoiska naszych wystawców są licznie odwiedzane przez kupców, dystrybutorów oraz media. Atutem branży bieliźniarskiej z Polski Wschodniej jest bogate, nowoczesne wzornictwo i wysoka jakość" - podkreśla w komunikacie członek zarządu PAIiIZ Bożena Czaja.

Program promocji gospodarczej Polski Wschodniej PAIiIZ będzie realizować do połowy 2015 roku. Z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej pochodzi na ten cel 86 mln zł.

PKP SA

Spółka PKP poinformowała we środę, że rozważa budowę nowego dworca kolejowego w Olsztynie. Warunkiem realizacji tej inwestycji, jak zaznaczono, jest pozyskanie prywatnego inwestora.

Deklarację o możliwości budowy nowego dworca kolejowego w Olsztynie złożył dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP S.A. Jarosław Bator.

"Olsztyn jest kolejnym miastem, w którym rozważamy budowę nowego dworca we współpracy z prywatnym inwestorem. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że ten model sprawdza się bardzo dobrze" - powiedział Bator.

Nowy dworzec w Olsztynie miałby powstać w ramach budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie. Budowa takiego centrum stała się możliwa po tym, jak w miniony poniedziałek radni Olsztyna przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego tej części miasta, który przewiduje budowę takiego właśnie centrum w miejscu dotychczasowego dworca PKS i przyległego do niego dworca PKP.

W przesłanym PAP komunikacie spółka PKP S.A. zaznaczyła, że "kwestią kluczową dla ewentualnego udziału PKP S.A. w budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie jest odpowiednie doświadczenie inwestora w realizacji tego typu projektów oraz zapewnienie finansowania".

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w miejscu obecnego dworca kolejowego i autobusowego w Olsztynie zamierza budować spółka Retail Provider, która w 2011 roku kupiła za 12 mln zł olsztyński PKS. Zgodnie z zapowiedziami, centrum komunikacyjne ma łączyć funkcje galerii handlowej z funkcją dworców PKP i PKS. Projekt przewiduje także przebudowę i zagospodarowanie najbliższego otoczenia dworca głównego, które teraz jest zaniedbane. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 120 mln euro, ma ona zostać sfinansowana ze środków własnych firmy i kredytów bankowych.

Jak powiedział we środę PAP przedstawiciel Retail Provider Rafał Trusiewicz, spółka ta od dawna prowadzi rozmowy z PKP ws. budowy Centrum. "Nie sformalizowaliśmy dotąd naszych ustaleń, ponieważ czekamy na to, by uprawomocnił się przyjęty w poniedziałek przez radnych plan zagospodarowania przestrzennego. Wierzę, że inwestor, którego PKP nie wymieniła z nazwy, to my" - powiedział PAP Trusiewicz i przyznał, że jest przekonany, że planowana inwestycja dojdzie do skutku.

Budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie miałaby trwać 18-20 miesięcy. Przedstawiciele inwestora zapowiadali, że zależy im na szybkim zakończeniu przebudowy obiektów infrastruktury transportowej, żeby wykorzystać natężone przyjazdy Rosjan, związane z umową o małym ruchu granicznym z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.

W przesłanym PAP komunikacie PKP S.A. zapewniło, że spółka posiada "duże doświadczenie w inwestycjach realizowanych wspólnie z prywatnymi inwestorami" i wymieniła m.in. budowę nowego dworca w Sopocie.

POLNORD

Zapisy na 7 mln akcji serii R Polnordu, w ramach emisji z prawem poboru, potrwają od 26 listopada do 6 grudnia - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym. Cena emisyjna została ustalona na 7,15 zł.

Przy założeniu, że sprzedane zostaną wszystkie oferowane akcje, wartość oferty wyniesie 50,05 mln zł.

Dniem prawa poboru jest 25 listopada. Każde jednostkowe prawo poboru będzie uprawniać do objęcia około 0,2731 nowej akcji (potrzeba około 3,6619 praw poboru do objęcia 1 nowej akcji).

Celem emisji jest pozyskanie kapitału na finansowanie zaplanowanych projektów mieszkaniowych.

"Realizacja nowych projektów pozwoli grupie na zwiększenie skali działalności i osiągnięcie rocznej sprzedaży mieszkań na docelowym poziomie 1.500 mieszkań" - napisano w prospekcie.

Na projekt Brama Sopocka w Gdyni ma zostać przeznaczone 12 mln zł, na projekty Stacja Kazimierz i Miniapartamenty w Warszawie po 10 mln zł, na projekt Neptun w podwarszawskich Ząbkach 8 mln zł, a na projekt Dwa Tarasy w Gdańsku 5 mln zł.

Spółka informuje, że jeśli uzyska z emisji niższą niż 45 mln zł kwotę, może sfinansować inwestycje wypracowaną w kolejnych latach nadwyżką finansową albo kredytami. Możliwa jest też emisja obligacji lub wydłużenie czasu realizacji projektów.

Gdyby natomiast udało się pozyskać wyższą kwotę, nadwyżka zostanie przeznaczona na wykup obligacji zapadających w marcu 2014 r.

Oferującym jest Ipopema Securities.

We wtorek na zamknięciu sesji za akcje spółki płacono 8,8 zł.

Pod koniec października wiceprezes Polnordu Tomasz Sznajder mówił w wywiadzie dla PAP, że emisja akcji zaplanowana jest na grudzień, a spółka szacuje, że z tego tytułu może do niej wpłynąć ok. 50 mln zł.

Zarząd Polnordu nie planuje rekomendować wypłaty dywidendy za lata 2013-2015 - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym opublikowanym w związku z emisją 7 mln akcji serii R.

"Zarząd, zgłaszając propozycje dotyczące możliwości wypłaty dywidendy, uwzględnia konieczność zapewnienia spółce płynności finansowej oraz kapitału niezbędnego do rozwoju działalności. Na datę prospektu zarząd emitenta nie planuje rekomendować wypłaty dywidendy za lata 2013-2015" - napisano.

"Intencją spółki jest regularne wypłacanie dywidendy w przyszłości" - poinformowała jednocześnie firma.

Założenie dotyczące braku dywidend w najbliższych latach może się zmienić w przypadku uzyskania przez spółkę znaczących wpływów z tytułu odszkodowań od m.st. Warszawy i MPWiK.

W ostatnich dwóch latach obrotowych spółka nie wypłacała dywidendy, pozostawiając środki na inwestycje i rozwój działalności oraz zabezpieczenie płynności finansowej w związku ze spowolnieniem na rynku nieruchomości.

ZE PAK

Zespół Elektrowni PAK jest w przededniu podjęcia decyzji o zamrożeniu inwestycji budowy bloku gazowego w Adamowie - poinformowała prezes spółki Katarzyna Muszkat. Dodała, że do tej inwestycji można będzie wrócić po 2020 roku.

"Jesteśmy w przededniu decyzji o zamrożeniu inwestycji budowy bloku gazowego w Adamowie. Tak długo, jak nie będzie wolnego rynku gazu, to blok nie będzie się bilansował. Myślę, że będzie można wrócić do projektu po 2020 roku" - powiedziała dziennikarzom prezes Muszkat.

Spółka informowała wcześniej, że rozważa budowę bloku parowo-gazowego o mocy ok. 400 MWe w Elektrowni Adamów, której oddanie do eksploatacji było wstępnie przewidywane na koniec 2017 roku. Inwestycja miała być uwarunkowana analizą opłacalności projektu, a decyzja miała być podjęta w 2013 roku.

Poinformowała, że wkrótce ZE PAK przedstawi informację na temat sposobu finansowania inwestycji w grupie. Nie wyklucza zarówno kredytu korporacyjnego, jak i emisji obligacji. (PAP)

kow/ pel/ pr/ morb/ jwo/ mbo/ gsu/ ana/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz